2024. december 27., péntek

Vitát keltő ombudsman-jelentés

A múlt évre vonatkozó munkabeszámolókat és területrendezési terveket is elfogadott a vajdasági parlament

Elkülöníteni a törvényest a törvénytelentől, a jogot és az igazságot képviselni, de emberközelinek, nem diszkriminatívnak, szolidárisnak lenni – ez mind az ombudsman feladata, azon túl, hogy eljár a polgárok beadványai kapcsán, s a jog, az érvényes előírások alapján meghagyásokat fogalmaz meg, értékelte a vajdasági képviselőház tegnapi ülésén, a Tartományi Ombudsman 2021-es munkajelentésének bemutatása során prof. dr. Zoran Pavlović vajdasági jogvédő. Mint fogalmazott, morális kötelezettséget, tiszta szívvel végzett munkát jelent az ombudsmani feladatok ellátása, s ezt tükrözi az a jelentés is, amit a képviselők elé terjesztettek. A vita során Csikós László, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője a jogvédő intézményének a jogsérelmek megelőzése érdekében folytatott tevékenységét is hangsúlyozta, kiemelve, hogy a különféle panelviták, konferenciák mind hozzájárulnak egy igazságosabb társadalom kiépítéséhez. Rámutatott arra, hogy a pandémia által meghatározott, mögöttünk álló években sokszor nehéz volt az intézményeknek eleget tenniük a polgárok kéréseinek, olykor a foglalkoztatottak nagy része hiányzott a betegszabadságok miatt, az ombudsmannak mégis sikerült mindig a jogrenddel összhangban álló ajánlásokat, kiigazításokat megfogalmaznia, sokszor még azelőtt, hogy a bíróság reagálni tudott volna. Csikós rámutatott: a jogvédő tevékenységére a továbbiakban is nagy szükség lesz a törvényes előírások betartása érdekében.

Csikós László egyeztet a VMSZ-frakció tagjaival az ülés előtt (Ótos András felvétele)

Csikós László egyeztet a VMSZ-frakció tagjaival az ülés előtt (Ótos András felvétele)

A jelentésből kiderül, hogy az ombudsman igyekezetének középpontjában éppen a legsérülékenyebb kategóriába tartozók érdekében való felszólalás áll: a gyermekek, a nemzeti kisebbségek, a munkanélküliek, a szegénységgel küszködők, a fogyatékossággal élők mind-mind ezekbe az érzékeny társadalmi csoportokba sorolhatók, állapította meg Smiljana Glamočanin-Varga, a Szerbiai Szocialista Párt képviselője. Az intézményekbe vetett bizalom lassan visszatér a polgárok körében, ennek jeleit láthatjuk manapság, közölte. Kiemelte, hogy a nyelvhasználat terén tapasztalt mulasztások kapcsán mindig megfelelő időben tudott reagálni a jogvédő, ami azért fontos, mert Vajdaságot éppen a többnyelvűség által adott sokszínűség határozza meg. Az ombudsmanhoz, mint mondta, 1022 megkeresés érkezett tavaly, melyek alapján 297 tárgyat formált az intézmény, további 83 tárgyat saját kezdeményezésre alkotott meg, az év végére összesen 343 tárgyat zárt le, oldott meg, 33 kérdés rendezése pedig még folyamatban volt.

Az elmondottakkal egyetértett Jelena Jovanović, a Szerb Haladó Párt képviselője is, aki a rendszerszerű, szisztematikus munka példaértékű megvalósulásának nevezte a Tartományi Ombudsman működését, s rámutatott arra, hogy mint mindenütt, Vajdaságban is kiemelkedően nagy szükség mutatkozik a jogrend védelmére.

A NEVÉT SEM KEDVELIK

Nem osztotta a hatalmi pártok képviselőinek a véleményét Đurađ Jakšić, a Szerb Radikális Párt frakcióvezetője. Azt mondta, semmilyen csodát nem tartalmaz az ombudsmani jelentés, s mint mondta, már az intézmény neve is alkotmányellenes, mert a szerb alaptörvény nem ismeri az ombudsman kifejezést, csak a jogvédőt. Mint mondta, évről évre kevesebb a beadvány, ami nem azt jelenti, hogy a polgárok élete problémamentessé vált, hanem azt, hogy nem látják értelmét az ombudsman felkeresésének, ha sérül is valamelyik joguk. Kifogásolta, hogy a jogvédőnek összesen tizennégy tanácsadója van, szerinte semmi szükség ekkora csapatra olyan formában, hogy évente 380 tárgyban járnak el, s 180 esetében megállapítják, hogy nem illetékesek.

BERUHÁZÁSVONZÁS VAGY PAZARLÁS?

A parlament elfogadta a Vajdasági Fejlesztési Ügynökség 2021-es éves jelentését is, Aleksandar Sofićrégiófejlesztési és helyi önkormányzati titkár közölte: a múlt év legjelentősebb eredményének a japán Nidec villanymotorgyártó újvidéki beruházása számít, melynek révén az első fázisban 120 millió eurót költenek a gyárépítésre, s 650 személynek adnak munkát. Ennek a beruházásnak az ide vonzásában nagy szerepet töltött be az említett ügynökség, fogalmazott a titkár. Az idén októberre elkészül a létesítmény, jövő júniusban indulhat a termelés. A jelentést a radikálisok bírálták, Jakšić elmondta, túl magas az elvégzett munkához képest az ügynökség 130 millió dináros költségvetése, főleg, ha látjuk, hogy 65 milliót 23 foglalkoztatott bérére és a bérek után fizetett illetékekre költöttek el. A párt az összes olyan alap és ügynökség beszüntetését szorgalmazza, amelynek a tevékenységét már egyébként is végzi valamelyik minisztérium vagy titkárság, jelentette ki a radikális frakcióvezető.

Nem volt teljes egyetértés az ombudsman, de a fejlesztési ügynökség jelentése kapcsán sem (Ótos András felvétele)

Nem volt teljes egyetértés az ombudsman, de a fejlesztési ügynökség jelentése kapcsán sem (Ótos András felvétele)

Tegnapi ülésén a Császár-tó és az Obedi-láp területrendezési tervének elkészítéséről szóló határozatokat, egyetemi karok tanácstagjainak kinevezéséről szóló javaslatokat is elfogadott a ház.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás