Munkavacsorával vette kezdetét, majd megbeszélésekkel és tanácskozással folytatódik szerdán a nyugat-balkáni országok és az Európai Unió vezető politikusainak szlovéniai, Kranj melletti csúcstalálkozója, melyen Aleksandar Vučić szerb államfő is részt vesz. Várakozásának adott hangot, hogy nemcsak a nyugat-balkáni országok csatlakozási perspektívájáról lesz szó a csúcson – arról biztosan –, hanem Európa jövőjéről is, arról, milyen válaszokat kell adni a modern kori kihívásokra, például a gazdasági nehézségekre. Az Európai Néppártnak (EPP) küldött videoüzenetében a szerb elnök úgy fogalmazott, nyitott beszélgetésekre, közvetlen hangnemre számít, elsősorban annak érdekében, hogy az összes európai nemzet egy még élhetőbb Európában tömörüljön.
A csúcstalálkozó házigazdája Janez Janša szlovén kormányfő, az EU-t Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője képviseli. Az összes nyugat-balkáni állam és Koszovó tisztségviselője is részt vesz az üléseken, amelyeken Michel elnököl majd. Orbán Viktor magyar kormányfő is Kranjba utazott.
A sajtóba kiszivárgott annak a határozatnak a szövege, melyet ma minden bizonnyal elfogadnak. Brüsszeli diplomáciai források arról számoltak be, hogy bizonyos ellentétek alakultak ki a deklaráció kapcsán a bővítést sürgető államok, köztük a V4-ek és azon országok között, amelyek nem kívántak említést tenni az újabb tagállamok felvételéről. A határozat végleges javaslatában az áll, hogy az EU igazolja elkötelezettségét a bővítés mellett, amely a reformok végrehajtása és az egyes államok érdeme szerint következhet be. Az információk szerint Olaszország, Németország, Ausztria, Belgium, a Balti-államok és a visegrádi országok is kérték a nyugat-balkáni államok felvételére vonatkozó világosabb megnyilatkozást, esetleges a 2030-as határidő megjelölését. Dánia, Hollandia és Franciaország azonban a „szkeptikusok" közé tartoznak, s ellenezték ezeket a megfogalmazásokat, hangsúlyozva, hogy a bővítésnek az adott ország eredményeitől, a jogállamiságtól és az EU-val való összehangoltságtól kell függnie.
A tanácskozáson bemutatják a régió számára jóváhagyott 30 milliárd eurós csomagot is, melyből 9 milliárd visszatérítés nélküli gazdaságserkentő összeget jelent.
Közélet