2024. december 25., szerda

A költségvetési eszközök felelősségteljes felhasználása

Egyperces néma főhajtással emlékeztek meg a hétvégén elhunyt képviselőtársukról, Muamer Zukorlićról a Köztársasági Képviselőház tegnap keződődött, ma folytatott ülésének résztvevői, majd a VMSZ képviselői közül Kovács Elvira Szerbia Képviselőházának alelnöke, a parlament Európai Integrációs Bizottságának elnöke, és a Külügyi Bizottság tagja szólalt fel. Mint kifejtette, Szerbiának jövőre folytatnia kell az Európai Unió jogi normáival való összehangolást a gazdasági társaságok alapítása terén, beleértve a részvényesek jogait is, valamint a társaságok átláthatósága törvényes kereteinek megteremtésére. Megjegyezte, hogy a gazdasági társaságok tekintetében a szerbiai törvényhozást máris sikerül túlnyomórészt összehangolni az uniós jogszabályokkal. Konkrétan a kettes klasztert emelte ki, mely esetében jelentős haladást sikerült elérni, ugyanis harmonizálták a vállalatok jogait, a munkaerő szabad áramlását és a szolgáltatás szabadságát. Ez a klaszter döntő szerepet játszik Szerbia felkészülésében az unió belső piacán való fellépésre és a közös regionális piac fejlesztésében.

A gazdasági társaságokról szóló törvénymódosítási javaslat kapcsán szólalt fel Gyivánovity Dániel VMSZ-képviselő, leszögezve, hogy a javaslat különösen jelentős az ország kedvező gazdálkodási környezetének megteremtésében.

– A változásokra igenis szükség van, mivel a törvény megadja a gazdasági tényezők működésének jogi kereteit, mintahogyan rendezi a vállalkozók jogi helyzetét is. A javaslatok elfogadásával lehetséges előrelépni a Világbank ranglétráján, melyek a kisebbségi részvényesek jogvédelmére vonatkoznak. A Szerb Köztársaság tavaly jelentősen haladt a Világbank Doing Business 2020 ranglétráján, amikor a 83-ról a 37. helyre lépett, pontosan a kisebbségi részvényesek jogvédelmére tett igyekezete révén – mondta.Véleménye szerint a törvényjavaslatok pozitívan hatnak majd az üzletkötések átláthatóságára, mivel egyszerűsíti az ügyintézést, átláthatóbbá teszi a gazdasági társaságok és a beruházók közötti viszonyt, így a a Vajdasági Magyar Szövetség üdvözölni tudja. Megállapította, hogy ha nem törekednénk folyamatosan a törvények és szabályzatok összehangolásának finomítására, akkor a VMSZ sem dicsekedhetne a Prosperitati Alapítvány pályázati rendszerével, amely a magyar kormány határontúliakat segítő megaprojektumaként immár hat éve működőképes Szerbiában a szerbiai hatalom megértésének és elfogadásának köszönhetően.

– A program hat éve alatt 14.000 projektumot sikerül realizálni mintegy 350 millió euró értékben, csaknem 170 millió eurós költségvetési háttértámogatással. A támogatottak sorában van csaknem 6000 családi gazdaság, több mint 2000 mikro és kis vállalat, 1100 fiatal pár és gyermekét egyedül nevelő szülő (falusi házvásárlás) és majdnem 750 start up vállalkozás létrehozása. A 45 vajdasági község közül a projektumok 39-re kiterjedtek, konkrétan 180 településre eljutott valamilyen formában a Prosperitati Alapítvány támagatása, tehát mindenhova, ahol élnek a magyar nemzeti kisebbség tagjai. A program közvetlen felhasználói mellett a beszerzők és alkalmazottaik is közvetett élvezői a projektumnak. Összesen 1600 új munkahely nyílhatott mindennek köszönhetően, de összesen 12.500 embert foglalkoztatnak a projektum részesei. A folyamatban levő projektumok további 200 fő részére teremtenek majd munkalehetőséget. A terepi visszajelzések igazolják a Prosperitati Alapítvány stratégiai célját, azt, hogy felhasználóinak 95 százaléka Vajdaságban, illetve a Szerb Köztársaságban képzeli el a jövőjét – szögezte le Gyivánovity.

A parlament napirendjén szereplő közbeszerzési jogvédelmi bizottság két tagjának megválasztása kapcsán Ökrész Rozália, a VMSZ képviselője megállapította, hogy a közbeszerzési eljárások a korszerű államberendezések jelentős eszközei, mert intézményesítik a tárgyilagos és átlátható beszerzést, és ösztönzik a költségvetési eszközök felelősségteljes felhasználását is.

– Az Európai Bizottság felmérése alapján a közbeszerzések összértéke megközelíti az unió társadalmi össztermékének 14 százalékát. Szerbiában tavaly mintegy 400 milliárd dinár értékben 135.000 szerződést kötettek meg köszbeszerzési eljárással. Ez már magában bizonyítja a közbeszerzés rendszerének különleges fontosságát, mint ahogyan a közbeszerzést fejlesztő, irányító és ellenőrző független szervek munkájának fontosságát is, ami alatt elsősorban a Közbeszerzési Irodát és a Köztársasági Közbeszerzési Jogvédelmi Bizottságot értem – állapította meg Ökrész Rozália, majd hozzáfűzte, hogy a lefektetett célok megvalósítása terén nagy lépést jelenthet a közbeszerzési honlap létrehozása, ami eleget téve az elektronikus kommunikáció kötelezettségének, hozzájárul a közbeszerzési eljárások hatékony lebonyolításához.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás