Péntektől újabb szolgáltatás érhető el az eUprava rendszerében, nevezetesen az EU-kompatibilis digitális zöld védettségi igazolás elnevezésű szolgáltatás. Ennek folyományaként mostantól két hasonló, ám mégis különböző dokumentumot igényelhetnek a polgárok: a Szerbiában akadálymentesen alkalmazható zöld digitális védettségi igazolást és a szintén a hivatalos szerbiai szerv által kiállított, EU-kompatibilis digitális zöld védettségi igazolást. Utóbbit, a korábbi elmondások szerint, úgy külföldön, mint belföldön is használni lehet, például Covid-beléptetőként.
Az EU a hét elején döntött arról, hogy mivel megtörtént a rendszerek összehangolása, mostantól az unióssal egyenrangúként kezeli a Szerbiában kiállított EU-kompatibilis digitális zöld védettségi igazolást. Az elmondások szerint az EU-kompatibilis igazoláson található, hitelesítő aláírással ellátott QR-kód leolvasásával mostantól sehol az EU tagállamainak, valamint az ugyanazt a rendszert alkalmazó 22 ország területén nem merülnek fel gondok. Ez persze nem jelenti azt, hogy amennyiben valamelyik uniós ország a beutazást, és/vagy a különböző létesítményekbe való belépést az immunizációhoz köti, bármelyik Szerbiában beadott vakcina elfogadható számára. Dragana Bećić, a szerb kormány IT- és e-közigazgatási irodájának munkatársa már korábban nyomatékosította: „Mindegyik tagállam maga határozza meg, hogy mely védőoltásokat fogadja el, a szerbiai polgárnak az utazást megelőzően erről mindenféleképpen érdemes tájékozódnia. Amennyiben valamelyik ország nem ismer el bizonyos védőoltásokat, a polgárnak el kell végeztetnie a koronavírustesztet.”
Az Európai Bizottság koronavírus-tájékoztató honlapjának értelmében az EU tagállamai egyedül az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett védőoltások felvételét igazoló bizonylatot kötelesek elfogadni. Emellett felhatalmazásuk van önállóan dönteni az azokkal a vakcinákkal való oltás elismeréséről, amelyek megtalálhatóak az Egészségügyi Világszervezet sürgősségi listáján. A WHO például május elején hitelesítette a Sinopharm koronavírus elleni védőoltását, így az oltóanyag felkerült a WHO sürgősségi listájára, amely útmutató a nemzeti gyógyszer-felügyeleti hatóságok számára a termék hatásosságának tekintetében – persze nem mindegyik uniós tagállam ismeri el, hiszen nem köteles.
Az Európai Bizottság tájékoztató honlapjának értelmében a bizottság eddig négy oltóanyag, a BioNTech–Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca, illetve a Janssen Pharmaceutica NV által kifejlesztett koronavírus-oltóanyagok vonatkozásában adott ki feltételes forgalomba hozatali engedélyt, miután azok biztonságosságát és hatásosságát megerősítette az Európai Gyógyszerügynökség. Több másik oltóanyag – CureVac, Sanofi-GSK és Novavax – az EMA általi értékelés különböző szakaszaiban van.
REGISZTRÁCIÓ, MAJD SZOLGÁLTATÁSOK
Amennyiben valaki számára idegen a számítástechnika, illetve az elektronikus ügyintézés, a védettségi igazolást Szerbia bármelyik postahivatalában kiválthatja, ingyen. A bejelentések szerint az EU-kompatibilis igazolást a következő héttől lehet igényelni a postahivatalokban, míg a Szerbiában akadálymentesen alkalmazott igazolást már most ki lehet váltani. A Szerbiai Postavállalat honlapján található meg azoknak a fiókintézeteknek a listája, amelyekben kiváltható az igazolás (www.posta.rs/lat/stanovnistvo/usluga.aspx?usluga=servisi-za-gradjane/digitalni-zeleni-sertifikat/digitalni-zeleni-sertifikat)
A védettségi igazolást sorban állás nélkül az eUprava rendszerében lehet elektronikus úton igényelni. Ahhoz, hogy a polgár igényelhesse a digitális bizonylatot legyen szó az EU-kompatibilis dokumentumról, vagy a május óta elérhetőről –, először regisztrálnia kell az euprava.gov.rs oldalon. Ezt megteheti elektronikus minősített aláírással, vagy felhasználói névvel és jelszóval. Aki nem rendelkezik előbbivel, annak mindenféleképpen a regisztráció második módja az egyszerűbb. A regisztráció során űrlapot kell kitölteni (pontokkal vannak megjelölve a kötelező mezők), valamint feltölteni a rendszerbe a személyi igazolvány, vagy az útlevél leolvasott, vagy beszkennelt, vagy fényképezőgéppel készített másolatát, azaz képét. A dokumentum mindkét oldaláról másolatot kell készíteni, a feltöltendő képek mérete egyenként legfeljebb 3 MB-os lehet. A regisztráció azzal fejeződik be, hogy a polgár rákattint az elektronikus levél formájában érkező visszajelzésben található linkre és ekképpen megerősíti a regisztrációt, utóbbi lépés nélkül a regisztráció nem érvényes, azaz minden korábbi lépés törlődik. Miután a polgár az előbb részletezett módon sikeresen megerősíti a rendszerbe való regisztrációt, meg kell várnia, míg az eUprava rendszere elektronikus levélben értesíti arról, hogy profilja aktív. Ez legfeljebb 48 órán belül megtörténik.
FELHASZNÁLÓBARÁT RENDSZER
Miután aktívvá vált a polgár profilja az eUprava rendszerében, az abban felkínált bármelyik szolgáltatás közül válogathat. Ezek közé tartozik az EU-kompatibilis és a Szerbiában akadálymentesen alkalmazható védettségi igazolás. Az igazolást bármikor, korlátlan számban le lehet kérni. A dokumentum elektronikus levél formájában érkezik. Ki lehet nyomtatni, vagy le lehet tölteni a mobiltelefonra. A védettségi igazolás birtokában az sem gond, ha a polgár esetleg elveszítette az oltás alkalmával kapott bizonylatot, hiszen a központosított rendszer az immunizációval, a teszteléssel és a betegségből való felépüléssel kapcsolatos tényeket egyaránt nyilvántartja. Amikor a felhasználó a védettségi igazolást igényli, a kitöltendő űrlapon szerepel az oltási bizonylat száma elnevezésű mező is, ám ezt nem kötelező kitölteni. Csillagocskákkal jelölik meg azokat a mezőket, amelyeket kötelező kitölteni a védettségi igazolás igénylésének alkalmával, a többit értelemszerűen nem. Az útlevélszámot akkor kell kötelezően beírni, ha valaki külföldi utazás során szeretné használni az igazolást, vagy az EU-kompatibilis igazolást igényli. Egyébként az eUprava rendszere meglehetősen felhasználóbarát, azaz rendkívül egyszerű használni, elegendő figyelmesen olvasni és követni az útmutatót. Egyedül az történhet meg, hogy adott pillanatban a nagyszámú felhasználó okán túlterhelt a rendszer, ilyenkor vagy nem lehet belépni a rendszerbe, vagy egy-egy lépést nem lehet elvégezni.
Ha leolvassák az elektronikus levélben érkező védettségi igazoláson található QR-kódot, a következő esetekben jelenik meg a zöld szín: a polgár felvette a koronavírus elleni védőoltás kettő, vagy három adagját ( az utolsó oltás óta legfeljebb 210 nap telhet el); elvégeztette a PCR-tesztet és annak eredménye negatív (az eredmény kiadásától számítva legfeljebb 72 óra telhet el); elvégeztette az antigéntesztet és annak eredménye negatív (az eredmény kiadásától számítva legfeljebb 48 óra telhet el); elvégeztette a szerológiai tesztet és utóbbi az IgG-ellenanyag vonatkozásában pozitív (a mintavételtől számítva legfeljebb 90 nap telhet el); átesett a koronavírus-fertőzésen (a fertőzés tényét vagy PCR-teszttel, vagy antigénteszttel állapították meg, nem korábban, mint 14 nappal ezelőtt, és nem régebben, mint 210 nappal ezelőtt). A koronavírustesztek eredménye csakis akkor jelenik meg a védettségi igazoláson, amennyiben azokat állami referencia laboratóriumban végeztették el a polgárok, hívja fel nyomatékosan a figyelmet erre a részletre az eUprava.
Az EU digitális védettségi igazolása, az Európai Bizottság tájékoztatójának értelmében, akkor bizonyítja hitelt érdemlően a védettséget, ha a második oltás óta legalább 14 nap telt el, azzal, hogy amennyiben valaki már átesett a betegségen, abból a védőoltásból is elegendő egy adag, amellyel egyébként kétszer oltanak, vagy az elmúlt 180 napban átesett a koronavírus-fertőzésen – a fertőzés tényét PCR-teszttel állapították meg –, vagy a polgár elvégeztette a koronavírustesztet – PCR-teszt esetében 72 órával korábban, antigénteszt esetében 48 órával korábban. Az uniós rendszerben nem mérvadó az ellenanyag jelenléte a vérben, függetlenül attól, hogy Szerbiában ezt is elfogadják a zöld védettségi igazoláshoz, persze azt követően, hogy a polgár állami laboratóriumban, 1800 dinárért, elvégeztette a szükséges tesztet.
Az EU-kompatibilis igazolást ki lehet nyomtatni és az azon látható utasítás szerint összehajtogatni, vagy le lehet tölteni a mobiltelefonra. Az ígéretek szerint hamarosan elkészül a védettségi igazoláshoz szabott mobiltelefonos alkalmazás is.