2024. november 25., hétfő

Elhunyt Huszár László

Hetvenedik életévében, 2021. február 8-án elhunyt Huszár László a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet létrehozója, felépítője, igazgatója, a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal alapítója és elnöke, a Kárpát-medencei közművelődés kimagasló alakja.

Huszár László a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal egyik alapító tagja, amelyet 2008-ban alapított a felvidéki, a muravidéki, a kárpátaljai, az erdélyi és a vajdasági művelődési intézet – az anyaországban partnerségben a Nemzeti Művelődési Intézettel. Fontosnak tartottuk, hogy e kivételes közművelődési szakembert és vezetőt a KKK alapító tagjai, illetve a határon túli régiókban működő művelődési intézetek és szervezetek javasolják e kiemelt díjra, hiszen együttműködésük, az egész Kárpát-medencére kiterjedő programjaik megelőzték a KKK megalapítását, vagy inkább eredményezték azt. Ezért, talán rendhagyó módon, javaslattételünk művelődési szakemberek összefűzött méltatása jelöltünkről.

Az intézet igazgatójaként meghatározó részt vállalt a Felvidéki Magyar Értéktár kialakításában és a hálózat felépítésében. A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet adatbázisokat működtet a népművészeti hagyományok, az értéktár, a felvidéki programok szintjén, népmese és népzene adatbázisuk az elsőkként jött létre a Kárpát-medencében.

Iskoláit a Felvidéken végezte, a középiskolás éveitől kezdve tagja a Csemadoknak. A Comenius Egyetemen nevelőtanári, a budapesti ELTE-n 2008-ban kulturális mediátori végzettséget szerzett. 1977–1979 között a Csemadok Központi Bizottsága szervezési osztályának instruktora, majd 1986-ig a dunaszerdahelyi Területi Választmány instruktora. 1986–1989 között a Dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központ művészeti osztályának vezetője. 1989-től a Csemadok égisze alatt dolgozik, 1991–2007 között a dunaszerdahelyi területi választmány titkári tisztségét látta el. 2003–2004 között kezdeményezője volt a Csemadok Művelődési Intézete megalakításának, melynek 2007-től igazgatója. 2012-től az intézet Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet névvel működik tovább, szintén az ő igazgatásával. A Csemadok négy országos rendezvényének (Duna Menti Tavasz, Bíborpiros szép rózsa, Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny és az Országos Citeratalálkozó) fő szervezője. Kezdeményezője a szlovákiai magyar közművelődés támogatását szolgáló Gyurcsó István Alapítvány létrehozásának, mely eddig több mint 70 kiadványt jelentetett meg. A felvidéki értéktár mozgalom meghatározó személyisége. A Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal (KKK) ügyvezetője. 2018-ban megkapta a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést és a felvidéki Gyurcsó István-díjat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás