Az anyanyelv használatára való jog napjainkban az emberi jogok egyik legalapvetőbbike. Éppen a nyelvek teszik egyedivé minden nemzet kultúráját, míg az anyanyelv a nemzet kulturális öntudatának az alapköve, támpontja a különbözőségek felismerésének, a toleranciának és a kölcsönös megértésnek – írja köszöntőlevelében Szakállas Zsolt tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár.
„Február 21-e jelentősége, a napé, amelyen az anyanyelv nemzetközi napját ünnepeljük, Vajdaság Autonóm Tartományban a legkiemelkedőbb, ott, ahol a nyelvi sokszínűség az egyike a tartomány legjelentősebb vívmányainak, amelyet elkötelezetten őrizni kell, és amely az egymáshoz való további közeledésre és egymás átfogóbb megismerésére sarkall bennünket. A tartomány az idők kezdete óta ápolta a nyelvi és a kulturális sokszínűséget, támogatta a többnyelvűséget, valamint erősítette az anyanyelv, illetve a többnyelvűség fontosságáról alkotott tudatot.
Ténylegesen, tartományunk egy olyan terület, ahol több mint huszonöt különböző nemzeti kisebbség-nemzeti közösség használja anyanyelvét a mindennapi kommunikáció során, miközben a szerb nyelv mellett, további kilenc kisebbségi nyelv van hivatalos használatban: a bolgár, magyar, macedón, román, ruszin, szlovák, horvát, montenegrói és a cseh nyelv.
A tartományi kormány következetesen és elkötelezetten foglalkozik a többnyelvűség fejlesztésével és védelmével a tartomány területén, a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsaival és a helyi önkormányzatokkal együttműködésben. A különböző anyanyelvek, a nyelvi és a kulturális hagyományokról, a párbeszédről, a kölcsönös megértésről és a szolidaritásról alkotott tudat ápolása a tartományi kormány hosszú távú célja, illetve az együttélésünk lényege Vajdaságban.
Egy nyelv csak akkor maradhat fenn, ha azt szeretetteljesen adjuk át a legfiatalabbjainknak, nemzedékről nemzedékre, ha rendelkezik intézményes támogatással, illetve amennyiben azt az iskolában is ápolják – úgy, ahogyan azt mi a tartományunkban tesszük.
Szem előtt tartva azt az elszomorító tényt, hogy a világban évről évre teljes nyelvek tűnnek el, valamint, hogy e század végéig sok nyelv akár teljesen megszűnhet, reményemet fejezem ki, hogy környezetünkben valamennyi nyelvet meg tudjuk majd őrizni, függetlenül attól, hogy annak a jövőben hány beszélője lesz” – olvasható a tartományi titkár levelében.