Huszonkét esztendővel ezelőtt március 24-én vette kezdetét az akkori Jugoszláv Szövetségi Köztársaság elleni NATO légicsapások. A harcok tizenegy héten keresztül tartottak, amelyben nem hivatalos adatok szerint mintegy 2500 civil, valamint ezer katona és rendőr vesztette életét.
A hetvennyolc napig tartó bombázások során súlyos károkat szenvedett az ország infrastruktúrája, a gazdasági létesítmények, egészségügyi intézmények, a médiaházak és katonai objektumok is.
A NATO légi támadásai, amelyet a jugoszláv kormány illegális agressziónak titulált, a koszovói helyzet sikertelen tárgyalásai után indultak, amelyeket 1999 februárjában és márciusában tartottak Rambouillet-ben és Párizsban.
Az ország bombázása június 10-én ért véget, amikor elfogadták az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244. számú határozatát, amelyet a katonaság és a rendőrség kivonulása követett Koszovó tartományból, a helyüket pedig nemzetközi békefenntartó csapatok vették át.
Az UNHCR adatai szerint a békefenntartó erők megérkezéséig a déli tartományt mintegy 230 ezer szerb és roma hagyta el, helyükbe pedig 800 ezer korábban elmenekült albán tért vissza.
Az évforduló kapcsán országszerte számos megemlékezést tartanak a bombázások során elhunytak tiszteletére. A központi megemlékezésre a belgrádi Kombank Arénában kerül sor, amelyen Aleksandar Vučić elnök is részt vesz.