Az európai uniós csatlakozási folyamat sikere továbbra is a szerb külpolitikának az egyik prioritását jelenti – fogalmazott tegnap Brüsszelben Ivica Dačić külügyi tárcavezető, aki az uniós államok és a nyugat-balkáni országok külügyminisztereinek kétnapos találkozóján vesz részt. Ezen tegnap megvitatták a Nyugat-Balkánt érintő kérdéseket, az ukrajnai háborút és „Afrika szarvát", Északkelet-Afrikát érintő kérdéseket is. Közép-ázsiai, tuniszi és az EBESZ-t érintő témákkal is foglalkoztak. Ma védelmi kérdéseket, illetve az Ukrajnának nyújtott segítség részleteit feszegetik. Az üléseken Josep Borell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő elnököl.
A szerb diplomácia vezetőjét Várhelyi Olivér uniós bővítési biztos, valamint David McAllister, az Európai Parlament külügyi bizottságának vezetője is fogadta egy szemtől szemben lezajlott beszélgetés erejéig.
McAllisterrel három fontos témát jártak körül a sajtóbeszámolók szerint: az európai politikát érintő történésekről, a Belgrád és Pristina közötti dialógusról, valamint a szerbiai integrációs folyamatról tárgyaltak.
– Szerbia teljes egészében elhivatott a megkezdett reformok folytatása iránt, a társadalmi élet minden szférájának a fejlődése mellett és a regionális együttműködés elmélyítése mellett száll síkra az ország. A regionális kapcsolatok fejlesztése nemcsak európai uniós elvárás, hanem a bizalomépítés legjobb útja is, amellett, hogy gyorsítja az EU felé vezető utat – fogalmazott Brüsszelben Dačić.
Ami az uniós közeledést illeti, McAllister pozitívan értékelte az eddig végrehajtott reformokat, valamint a szerb kormány azon intézkedéseit, amelyekkel saját vízumpolitikáját hangolja folyamatosan össze az európai uniós politikával. Azt is közölte viszont, hogy a külpolitikát és biztonságpolitikát is össze kellene nagyobb mértékben hangolnia országunknak a brüsszelivel. Dačić válaszában kifejtette, hogy Szerbiának semmi ellenvetése nincs az ellen, hogy összehangolja a politikáját az uniós elvekkel, de csak azokon a területeken, amelyek nem veszélyeztetik saját nemzeti érdekeit.
A Pristinával folytatott párbeszéd kapcsán a beszélgetőtársak egyetértettek abban, hogy a béke és a stabilitás megőrzése a legfontosabb, ennek megvalósítása pedig a dialógus folytatásától és az aláírt egyezmények alkalmazásától függ. Dačić hozzátette, hogy Szerbia számára ez elsősorban a koszovói szerb községek közösségének megalapítását jelenti, amelyre Pristina még egy évtizeddel ezelőtt elkötelezte magát, mégsem történtek konkrét lépések megvalósítása érdekében.
A brüsszeli találkozó alkalmával Gordan Grlić Radman horvát külügyminiszter kijelentette, hogy a nyugat-balkáni országoknak nagyobb mértékben kellene alkalmazniuk a közös uniós külpolitika elveit. Mint mondta, országa támogatja a bővítést, de a közeledés az említett lépések megtételét is magába foglalja.
Nyitókép: Josep Borell és Ivica Dačić a külügyminiszteri találkozón Brüsszelben (Fotó: Beta)