2024. december 22., vasárnap

Szigorítanák a fegyvertartást

Becslések szerint az illegálisan tartott fegyverek száma háromszorosa a legálisan birtokoltakénál

Kétéves moratórium az új fegyvertartási és fegyverviselési engedélyek kiállítására – kivéve a vadászlőfegyverek esetében; a korábban kiállított fegyvertartási engedélyek felülvizsgálata; a legálisan tartott fegyverek őrzése módjának és helyének ellenőrzése; a lőterek működésének felülvizsgálása, működésük feltételeinek szigorítása (elsősorban azzal a céllal, hogy kiskorúak és büntetett előéletűek ne vehessék igénybe ezek szolgáltatását); a büntetőjogi felelősségre vonás feltételeinek megteremtése azok vonatkozásában, akik lehetővé tették, hogy illetéktelen személy fegyverüket használja, vagy kiskorút tanítottak fegyverhasználatra – a fegyvertartáshoz kapcsolódóan ezeket az intézkedéseket javasolta AleksandarVučić köztársasági elnök a szerdai belgrádi iskolai lövöldözés kontextusában. A tegnapi kormányülésen elfogadták az általa javasoltakat.

Az államfő sajtótájékoztatóján az is kiderült, hogy 765 ezer regisztrált fegyvert tartanak nyilván, ebből 232 310 pisztoly és revolver, 361 716 vadászfegyver, továbbá több mint 64 ezer sportfegyver.

Egyes becslések szerint a legálisan tartott fegyverek csupán 25-30 százalékát teszik ki az összesen birtokoltnak, vagyis a fegyverek java részét illegálisan tartják – a felmérések arra utalnak, hogy a szerbiai polgárok több mint 2,2 millió lőfegyvert birtokolnak.

A Small Arms Survey globális projektum 2018-as kimutatása szerint a balkáni országokban a polgárok kilencszer annyi lőfegyvert birtokolnak, mint a rendőrség és a katonaság. E felmérés szerint a civilek által birtokolt fegyverek tekintetében Szerbia és Montenegró a harmadik a világon, csak az USA és Jemen előzi meg. A Belgrádi Biztonságpolitikai Központ kimutatásában rámutatnak, hogy Szerbiában 100 polgárra legalább 40 fegyver jut.

Szerbiában a fegyverek és a lőszer beszerzését, tartását, viselését, gyűjtését, javítását és forgalmazását mindenekelőtt a fegyverekről és lőszerről szóló törvény szabályozza. Ennek értelmében négy kategóriába sorolják a fegyvereket. Az A kategóriás fegyvernek az aknák és más robbanószerkezetek, a rövid és a hosszú csövű automata fegyverek, továbbá a különböző eszközökbe rejtett fegyverek, valamint a hangtompítós fegyverek minősülnek. A B kategóriába az A és a C kategóriába nem tartozó összes lőfegyvert sorolják, rövid és a hosszú csövű fegyverek – például pisztoly, vagy vadászpuska –, továbbá a félautomata, az ismétlő, valamint az egylövetű és a kétlövetű fegyvereket. C kategóriásnak a hatástalanított és az antik fegyverek minősülnek, valamint azok a légfegyverek, amelyek csőtorkolati energiája nagyobb 10,5 joule-nál. A D kategóriába a hidegfegyvereket, a gázspray-t, az elektromos sokkolókat, valamint azokat a légfegyvereket sorolják, amelyek csőtorkolati energiája kisebb 10,5 joule-nál.

Az A kategóriás fegyvert magán- és jogi személyek, valamint gazdasági társaságok nem szerezhetnek be, nem tarthatnak és nem viselhetnek, csak kivételes estekben. A B kategóriás fegyvert a rendőrség által kiállított engedély alapján lehet beszerezni, tartani és viselni. A fegyverek C kategóriáját engedélyezés nélkül szerezhetik be a nagykorú személyek, ám nyolc napon belül kötelesek bejelenteni azt az illetékes rendőrállomáson. D kategóriás fegyvert a 16. életévüket betöltött személyek, valamint a jogi személyek és gazdasági társaságok engedély és bejelentés nélkül szerezhetnek be és tarthatnak.

Ahhoz, hogy valaki B kategóriás fegyvert tarthasson, azaz megszerezze a szükséges engedélyt, a következő feltételeknek kell eleget tennie: nagykorúság, szerb állampolgárság – az állandó jelleggel Szerbiában tartózkodó külföldiek is tarthatnak ilyen fegyvereket –, egészségügyi alkalmasság, büntetlen előélet a legsúlyosabbnak minősített bűncselekmények vonatkozásában – ezeket tételesen felsorolja a törvény –, nem találták bűnösnek szabálysértési eljárásban olyan közrend elleni vétség címén, amely vonatkozásában a törvény börtönbüntetést ír elő, továbbá eleget tesznek a biztonsági ellenőrzés során figyelembe vett feltételeknek, tudják használni a fegyvert, bizonyítani tudják, hogy indokoltan szeretnének fegyvert tartani és biztonságos körülmények között tudják azt tárolni és őrizni. Ha a magánszemély viselni is szeretné engedélyezett és regisztrált B kategóriás fegyverét, külön engedélyt kell beszereznie. A B kategóriába sorolt fegyverekhez lőszer csakis a tartási engedély alapján vásárolható.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció/Pexels