A Mladenovac környékén elkövetett ámokfutást követően AleksandarVučić köztársasági elnök az Ana Brnabićminiszterelnök és a kormány többi tagjának a jelenlétében tartott pénteki sajtótájékoztatóján újabb, a lakosság „lefegyverzését” eredményezni hivatott intézkedéseket jelentett be. Az ország ellen követtek el támadást, húzta alá az államfő. Hozzátette, az USA tudta, hogy miként kell eljárnia szeptember 11-ét követően, de más országok kormányzatának is volt bátorsága népszerűtlen intézkedéseket foganatosítani.
Aleksandar Vučić szavai szerint az eddigiekben egy-egy rendőr az esetek többségében 1-3 iskolába látogatott el, vagy a tanítási nap kezdetén, vagy annak végén, hogy elbeszélgessen a tanárokkal, a diákokkal. A következő fél évben további 1200 rendőrt terveznek foglalkoztatni. Ennek révén ezerrel több olyan rendőr lesz, aki hosszabb ideig tartózkodhat az iskolákban, vagyis szinte mindig lesz rendőr az iskolákban. A következő 12 hónapra vonatkozó terv, hogy mindig legyen rendőr az iskolákban, emelte ki Vučić, rámutatva, hiszi, hogy az intézkedéssel legalább 80 százalékkal sikerül visszaszorítani a kortárs erőszakot, „hiszen azok, akik a gyengébbeket bántalmazzák, az esetek többségében félnek a náluk erősebbeknél, az állam pedig vitathatatlanul a legerősebb”. Belgrádban 331 iskola van, lesz 331 rendőr, aki ott ül majd az intézményekben, nyomatékosította Vučić.
– A többi intézkedés foganatosítása nagyjából 25 millió eurójába kerül majd az államnak. A tegnap éjszakai gaztett terrortámadás volt. A gaztevő soha nem hagyhatja el a börtönt. A kormány még ma elfogadja a határozatot, amellyel arra utasítja a Belügyminisztériumot, hogy sürgősségi eljárásban készítse elő a fegyverről és lőszerről szóló törvény módosítási tervezetét. E módosítás mentén szigorúbbá válnának a rövid lőfegyverek tartásának és viselésének a feltételei. Aki nem tesz eleget a szigorúbb feltételeknek, attól kötelezően megvásárolnák fegyverét. Ez azt jelenti, hogy alkalmassági felülvizsgálat vár majd mindenkire, akinek már van fegyvere – kivéve a vadászfegyvert. Jelenleg nagyjából 400 ezer személy birtokol fegyvert. Célunk, hogy legfeljebb 30-40 ezer fegyver legyen civilek tulajdonában. Lefegyverezzük Szerbiát. Az illegálisan tartott fegyvereket illetően szinte duplájára növeljük a törvényben előírt büntetéseket. A tegnap esti vérengzést is illegálisan tartott fegyverrel követték el. A fegyverek tulajdonosai, beleértve a vadászokat, hathavonta kötelesek lesznek orvosi és pszichiátriai vizsgálatnak alávetni magukat, és az illetékesek utasítására kötelesek lesznek drogtesztet elvégeztetni. A kábítószer-élvezők nem tarthatnak fegyvert. A Belügyminisztérium köteles lesz felülvizsgálni a vadászfegyver-tartás szigorításának indokoltságát. Ez is népszerűtlen intézkedés, ám minél kevesebb a fegyver, annál nagyobb biztonságban vannak a gyerekek és mindenki más. A Belügyminisztérium azonnal köteles foganatosítani azokat az intézkedéseket, amelyek az új fegyvertartási és fegyverviselési engedélyek kiállításának kétéves moratóriumát eredményezik. Ez az intézkedés a vadászfegyverekre is vonatkozik. A Belügyminisztérium köteles lesz felszólítani az illegálisan fegyvert birtoklókat, hogy egy hónapon belül adják át fegyverüket. Ebben az esetben nem kellene büntetéstől tartaniuk. Ha nem tesznek eleget a felhívásnak, súlyos következményekkel kell számolniuk. Mindenkit megtalálunk, aki illegálisan tart fegyvert. Az igazságügyi minisztérium feladata az lesz, hogy a Büntető Törvénykönyv készülő módosításának keretében szigorítsa a lőfegyver és robbanóanyag tiltott gyártása, tartása, viselése és forgalmazása bűncselekmény vonatkozásában előírt büntetéseket, úgy, hogy az említett vétség bizonyos formáinak esetében 15 év legyen a maximális fegyházelzárás – taglalta a tervezett intézkedéseket Vučić.
Szavai szerint az országban birtokolt fegyverek számát mostanra a korábbi 950 ezerről 760 ezerre csökkentették, ám ez nem elég. Hozzátette, az sem lesz elég, ha 300 ezernél kevesebb fegyver lesz civilek birtokában. Vučić megerősítette, hogy az illetékes szervek fokozzák hírszerzési tevékenységüket, egyebek mellett azok miatt, akik a különböző közösségi oldalakon a tömeggyilkosokat méltatják. Mint fogalmazott, nemcsak „a nagy szörnyeteg” nem hagyhatja el soha a börtönt, hanem „a kis szörnyeteg sem jöhet ki soha többé”.
Visszaállítaná a halálbüntetést Pénteken reggel azt javasolta a miniszterelnöknek, hogy állítsák vissza a halálbüntetést, ám a kormányfő elutasította indítványát, közölte sajtótájékoztatóján Vučić. Közölte, valamikor régen ő is ellenezte a halálbüntetést, ám mostanra megbánta ezen álláspontját. Arra nem tért ki, hogy ha esetleg visszaállították volna a halálbüntetést, akkor Szerbia távozott-e volna az Európa Tanácsból, hiszen az a csatlakozás, illetve a tagság feltételévé tette a halálbüntetés eltörlését. |
Nyitókép: Aleksandar Vučić (Fotó: Beta)