Számos reakció látott tegnap napvilágot azt követően, hogy hétfőn Rade Basta gazdasági miniszter arra szólította fel a kormány minden tagját: valljon színt, támogatná-e a szankciók bevezetését Oroszország ellen, mert ő az embargó mielőbbi bevezetését szorgalmazza. Az Instagram közösségi hálózaton közzétett bejegyzése szerint elérkezett a pillanat arra, hogy Szerbia csatlakozzon a szankciós politikához, mert a szankciók be nem vezetése miatt óriási veszteségekkel kell szembenéznie az országnak. Basta hozzáfűzte: Aleksandar Vučić államelnök is hatalmas nyomásgyakorlásnak van kitéve amiatt, hogy az ország nem csatlakozott a közös európai politikához Oroszországgal szemben, s ennek a nyomásgyakorlásnak is most már véget kell érnie, hogy az államfő számára könnyebbé váljanak a különféle tárgyalások. „Nem tudom elviselni, hogy hallgassunk, miközben az ország nagy árat fizet ezért a politikáért, az elnökre nehezedő nyomás pedig elviselhetetlenné vált” – állapította meg a gazdasági tárcavezető.
A belgrádi média értesülései szerint a köztársasági elnök csütörtökön nyilatkozik a Basta által felvetettekről, a reakciók azonban más politikusoktól megállás nélkül érkeztek hétfőn késő este és a tegnapi nap folyamán. Basta a Szerbiai Szocialista Párt és az Egységes Szerbia koalíciójának minisztere a kormányon belül, ezek a pártok, éppen ezért, az elsők között véleményezték az elmondottakat. Dragan Marković Palma, az Egységes Szerbia elnöke, akinek a szervezetéhez maga a miniszter is tartozik, úgy fogalmazott, a tárcavezető nem a párt álláspontját, hanem személyes nézetet közölt, az Egységes Szerbia tehát továbbra is a hivatalos állami politikát képviseli, mely elutasítja a szankciók bevezetését. A párt ellenez bármilyen szankciókat bármelyik ország ellen, a béke mellett foglal állást, amelyet a tárgyalóasztalnál kell megvalósítani – értékelte a pártelnök. Hasonlóképpen reagáltak a koalíciós partnerek is. Ivica Dačić külügyminiszter, a szocialisták vezetője rendhagyó módon maga is az Instagramon tett közzé bejegyzést, melyben aláhúzta: a Szerbiai Szocialista Párt továbbra is azt az álláspontot képviseli, amelyet tavaly kialakított az ország Nemzetbiztonsági Tanácsa: elítéli az orosz támadást az ukrán területi integritás ellen, de nem támogatja a szankciók bevezetését Oroszország ellen. Hangsúlyozta azt is, hogy félreértés ne essék, Basta nem a szocialisták táborában van, hanem az Egységes Szerbia tagja.
Basta nézeteit támogatásáról biztosította Aleksandar Antić korábbi miniszter, jelenleg a Szerbiai Korridorok közvállalat vezetője, a szocialisták kádere.
Aleksandar Vulin, a Biztonsági-Tájékoztatási Ügynökség (BIA) igazgatója, korábbi belügyminiszter elítélte a Basta által közölteket, pártja, a Szocialisták Mozgalma, a Szerb Haladó Párt koalíciós partnere pedig közleményben szólította fel a minisztert arra, hogy mondjon le a nézetei miatt. Bastát az „új Zorana Mihajlovićnak” nevezték, aki mindig az ország hivatalos politikája ellen tesz lépéseket. A közlésre reagált Zorana Mihajlović volt bányászati és energiaügyi miniszter, és közölte: régen rossz, ha a szerb kormányban egyetlen olyan személy van, aki szerint az EU-ban lenne a helye az országnak, s be kellene vezetni a szankciókat Oroszország ellen. Azt írta bejegyzésében, ha ez valóban így van, akkor nincs sok különbség azok a jobboldaliak között, akiket a jelenlegi hatalom billentyűzet-harcosoknak csúfol, s a jelenlegi vezető jobboldal között, akiket a másik jobboldal árulónak nevez Koszovó miatt.
Nem talált barátságos fogadtatásra a felvetés Moszkvában. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt nyilatkozta, jobb lett volna, ha Rade Basta a nyomásgyakorlás ellen és nem az oroszellenes akciók mellett emelt volna hangot, ha már a nyomásgyakorlás miatt aggódik. A Regnum.ru orosz hírportál és a Taszsz hírügynökség közlése szerint a szóvivő az Amerikai Egyesült Államok által gyakorolt nyomás elleni lázadást tartaná megfelelő lépésnek egy szerb miniszter részéről, nem pedig a szankciók bevezetésének szorgalmazását országa ellen. Oroszország mindig is tisztelte a szerb népet, s az amerikai nyomás akkor sem szűnne meg, ha történetesen tényleg szankciókat vezetne be Belgrád – értékelte.
Nyitókép: Rade Basta