2024. szeptember 3., kedd

A munkavédelem mindenki felelőssége

Az új törvényjavaslat az otthoni és a távolsági munkára is kitér

Parlamenti eljárásban van már az új munkavédelmi törvényjavaslat, amely több fontos változást is hozhat. Az új előírások meghozatala többek között azzal indokolható, hogy egyre több munkahelyi balesetről számol be a média, épületről való lezuhanásról, fulladásról, és egyéb halálokok töltik meg a fekete krónika híreit. Tavaly a munkaügyi felügyelőség 54 büntetőeljárást indított el, ezekből 42 a foglalkoztatottak biztonságával és egészségének veszélyeztetésével kapcsolatos.

A munkaügyi felügyelőség tavaly több mint 32.000 munkavédelmi ellenőrzést végzett el. Mintegy 4300 esetben sikerült elhárítani a hiányosságokat. A 2018-as és a 2022-es évre vonatkozó munkavédelmi stratégia szerint 2013 és 2017 között több mint 5000 munkahelyi sérülést jegyeztek, mintegy 200 volt halálos kimenetelű. Arról viszont, hogy az elmúlt öt évben hány munkahelyi sérülést jegyeztek, már nem adott választ a BBC megkeresésére a munkaügyi felügyelőség.

Nebojša Miletić a Szerbiai Munkaadók Uniójának képviseletében elmondta, hogy a munkavállalók esetében a sérüléseket a gyorsaság és a figyelmetlenség okozza. Legtöbb sérülés az építkezéseken történik. Miletić szavai szerint az új törvényelőírás elsősorban azokra a gondokra reflektál, amelyek a koronavírus-járvány idején láthatóbbá váltak, hiszen az emberek a járvány előtt is dolgoztak otthonról, ezzel a munkaügyi törvény is foglalkozik. Mégis amint tömegessé vált, megmutatkoztak azok a területek is, amelyeket jogszabályokkal kell szabályozni, mutatott rá.

– Számos kérdés merült fel és sürgős megoldás után kiáltott, hiszen ezt a területet addig nem szabályozták – emelte ki Miletić, majd hozzátette, több esetben a felmerülő problémákat a vállalatok belső szabályozással próbálták megoldani. Vannak olyan területek, ahol a munkavállalót egyik helyen foglalkoztatják, ám a munkavégzés máshol történik. Például egyes személyeket Belgrádban foglalkoztatnak, ám a Kopaonikon, vagy Máltán, esetleg Cipruson dolgoznak. Vagyis az új jogszabályok foglalkoznak a távolsági munkavégzés fogalmával is.

A törvényjavaslat szerint a munkaadó kötelessége, hogy felmérje a munkavégzés kockázatát és intézkedéseket fogalmazzon meg a biztonságos és egészséges munkavégzés céljából az otthoni munka, vagy a távolsági munkavégzés esetén.

Az új törvényjavaslat szerint a továbbiakban nem lesz elegendő, ha a munkáltató a munkavállalónak egyéni védőfelszerelést biztosít és megvizsgálja a munkagépeket. Ezentúl a megfelelő használathoz képzést is kell tartania. Újdonság, hogy a munkavállalók munkahelyi sérüléseiért a saját felelősség is felmerül, hiszen az alkalmazott sem hagyhatja figyelmen kívül az előírásokat. Miletić rámutatott, az elmúlt időszakban végzett felmérések szerint kiderült, hogy a munkahelyi sérülések 80 százalékában a munkavállalók nem tartották magukat az előírásokhoz.

A törvényjavaslat szerint a biztonsági intézkedések figyelmen kívül hagyása esetén a foglalkoztatott akár pénzbírsággal is terhelhető lesz.

Miletić szerint számos életet meg tudnak menteni csak azzal, hogy a magas kockázattal járó munkalyeken szigorú feltételekhez kötött munkaengedélyt vezetnek be. Így a magasban, a mélyben, a szűk térben, a robbanásveszélyes térben végzett munkavégzés, energetikai létesítményben, veszélyes vegyi anyagok használata esetén, olyan zónában végzett munka során, ahol komoly, elkerülhetetlen vagy közvetlen veszély merülhet fel, a munkaadónak külön engedélyt kell kiadnia a munkavállalónak. Ezeket külön szabályzatokkal pontosítják majd.

A munkaerőpiac elemzéséből kiderült, hogy nincs elég munkavédelmi mérnök, illetve az is, hogy az egyetemet végzett és szakvizsgát tett mérnököknek nincs keretük a kompetenciáik fejlesztésére. A törvényjavaslat szerint ezeknek a szakembereknek ötévente meg kell újítaniuk a jogosítványukat, ilyen módon folyamatos képzésre szeretnék ösztönözni őket. Olyan modellt alkalmaznának itt is, mint amilyent az oktatás, az orvostudomány és hasonló területeken, vagyis a licenc megújításához képzésen való részvétellel, szakmai dolgozatok megírásával, vagy más módon tudnak majd hozzájutni.

Nyitókép: Ótos András archív felvétele