A munkabiztonsági törvény arra kötelezi a munkaadót, hogy biztonságos munkahelyet és olyan munkakörülményeket biztosítson a foglalkoztatottaknak, ami nem veszélyezteti az egészségüket. Ez különösen fontos ezekben a napokban, amikor nagyon magas hőmérsékletek uralkodnak, mindenekelőtt azok számára, akik a szabadban dolgoznak. Erre munkaszabályzat is kötelezi a munkaadót. Saša Perišić, a munkaügyi felügyelőség igazgatói segédje a közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában elmondta, hogy azok, akiket arra kényszerítenek, hogy magas hőmérsékleten, a napon dolgozzanak, anonim feljelentést tehetnek a munkaadójuk ellen.
Perišić a Szerbiai Rádió és Televízió műsorában arról beszélt, hogy a munkaügyi minisztérium oldalán feltüntették azokat az utasításokat, amelyeket a magas hőmérsékletek mellett a munkaadóknak figyelembe kell venniük. Emlékeztetett ugyanis, hogy még 2007-ben hozta meg a kormány azokat az ajánlásokat, amelyek szerint kell megszervezni a munkafolyamatot a szabadban, magas hőmérsékletek idején. Felhívta a figyelmet, hogy 36 Celsius-fok felett, különösen 11 és 16 óra között a munkaadók csak nehéz fizikai munkát mellőző munkafeladatokat adhatnak a munkavállalóknak, mivel a napnak ebben az időszakában kedvezőtlenek a feltételek a munka végzésére az építészetben és a mezőgazdaságban.
– Fontos megjegyezni, hogy jogszabályainkba átültették ugyan a magas hőmérsékleten folyó munkavégzésre vonatkozó uniós irányelveket, ám az uniós jogszabályokban nincs meghatározott hőmérséklet, ami felett le kell állítani a munkafolyamatot. Ezek csak iránymutatások és ajánlások – hangsúlyozta Perišić, elmondta ugyanakkor, hogy a kockázatfelmérési szabályozás szerint a munkaadónak kötelessége felmérni, hogy a munkavállaló egészségét veszélyezteti-e a szabadban, magas hőmérsékleten végzett munka.
Amit tenni lehet, mondta, extrém magas hőmérsékletek esetén, a rendkívüli helyzetekkel foglalkozó törvény előírásainak megfelelően az önkormányzat vagy maga a kormány is természeti katasztrófát hirdet ki. Erre egyelőre nem került sor.
Elmondta ugyanakkor, hogy a munkafelügyelőség járja a terepet, rendes és rendkívüli ellenőrzéseket is végez, de eddig még nem érkezett hozzájuk bejelentés. Járják a terepet, de a munkavállalók közül még senki nem nyújtott be panaszt a magas hőmérsékleten történő munkavégzésre.
Perišić felhívta a figyelmet arra, hogy a megelőző intézkedési terv szerint a munkáltató köteles elegendő mennyiségű vizet, friss és hideg italt biztosítani, illetve egy helyet kialakítani, ahol a munkások lehűlhetnek. A munkavállalók váltását is meg kell szervezniük. Nincs javaslat az éjszakai munkavégzésre, de ha lehetséges, délután 4 óra utánra javasolják a munka folytatását – mondta.
Rámutatott arra is, hogy a zárt térben dolgozó munkavállalónak joga van légkondicionált helyiségre, de ezt véleménye szerint nem tartja mindenki tiszteletben, szerencsére a munkáltatók többsége igen.
Kiderült, hogy az év elmúlt hat hónapjában mintegy 32 ezer ellenőrzést végeztek, amelyek után 2499 esetben szabálysértési, 17 esetben pedig bűnvádi feljelentést tettek a munkaadók ellen.
Elmondta, mindenki, aki sértve érzi a jogait, anonim feljelentést tehet, és a felügyelőség kimegy a terepre, felméri a helyzetet és szükség esetén intézkedik.
Perišić arra kérte a munkaadókat, hogy a munkavállalók jóléte és egészsége érdekében tartsák tiszteletben a munkaügyi szabályokat és az utasításokat, mert mint rámutatott, azok, akik nem tartják be a szabályokat, magas büntetéssel sújthatják.
– A megelőző intézkedések alkalmazásának elmulasztása esetén a jogi személy számára előírt büntetés 1,5 millió dinárnál kezdődik és elérheti a 2 millió dinárt is, vállalkozók esetében pedig megközelíti a 400-500 ezer dinárt – mondta Perišić.
A Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet tegnapi adatai alapján a legmagasabb nappali hőmérséklet elérte a 33-37 Celsius-fokot. Ma az ország déli részében lesz a legmelegebb, itt a levegő hőmérséklete eléri a 34-38, de helyenként akár 40 fokot is.
A délutáni és esti órákban Észak- és Közép-Szerbiában felkerekedik a szél, elered az eső, de helyenként jégesővel is számolni kell.
Nyitókép: Ótos András felvétele