Utazás és – legalábbis egyelőre – pénz nélkül maradtak azok az utasok, akik az újvidéki City Travel utazási irodánál foglaltak: a vállalat augusztus 5-én csődöt jelentett. Az információt a Facebookon osztották meg a nyilvánossággal. Mint írták, megértenek minden elégedetlenkedőt, maguk megpróbáltak mindent elkövetni a helyzet mentése érdekében, s a legjobb minőséget kínálni, ahogyan az elmúlt tizenhárom év során is.
A belgrádi média beszámolói szerint egyes utasok már korábban panaszkodtak, hogy előleget fizettek be az irodának a külföldi nyaralások hazai másodlagos szervezőjének, közvetítőjének, majd kiderült, hogy a City Travel nem utalta át az előleget a foglaláshoz külföldi partnerirodáinak. Egyes esetekben az derült ki, hogy az utasokról még csak bejelentést sem tettek a külföldi utazásszervezőnél vagy szállodánál, vagyis, az első részlet befizetését követően semmi sem történt.
A PER A VÉGSŐ MEGOLDÁS
A Szerbiai Nemzeti Bank nyilvánosan hozzáférhető adatai alapján az újvidéki iroda számláját augusztus 4-én zárolták 370 ezer dináros tartozás megfizettethetetlensége miatt. Sokakat aggaszt az is, hogy a City Travel nem tagja az Utazási Irodák Nemzeti Szövetségének (YUTA).
Az esettel kapcsolatban Aleksandar Seničić, a YUTA igazgatója kifejtette, a City Travel esetében az első gond megállapítani, kit terhel a felelősség abban az esetben, ha az utazásért fizetett az ügyfél, az út azonban nem valósult meg. A City Travel másodlagos szervezője ezeknek az utazásoknak, így szerinte nem is ezt a vállalatot, hanem az elsődleges lebonyolítót terheli a felelősség. Amennyiben aláírtak szerződést az érintett újvidéki irodával, nincs helye kételyeknek, az elsődleges utazásszervezőnél kell behajtani a tartozást. A helyzetet bonyolítja azonban, hogy a City Travel egyes esetekben nem írt alá szerződést a fő szervezővel, s nem is tett bejelentést az utasokról, foglalásokról. Ilyenkor csakis a bűnvádi feljelentés lehet az eset felgöngyölítésének a lehetősége. Azok tehát, akiknek az utazása esetében megvolt a megfelelő dokumentáció a City és a fő szervező között, elmehetnek nyaralni, esetleg visszakövetelhetik a pénzüket. Akiknél hiányosság lépett fel, nem tehetnek mást, mint perelhetnek.
VISSZATÉRÍT MINDENT A TULAJ?
Tegnap a médiában megjelent információkra reagált Goran Pašić, a csődbe ment utazási iroda tulajdonosa is. Azt nyilatkozta, hogy mindenkinek vissza szeretné adni a pénzt, senkit sem akar átverni, csak hosszabb határidőre van szüksége, háromtól tíz hónapig terjedő időszakra. Mint mondta, egyesek már jelezték, hogy a pénzre sem tartanak igényt, meghívták egy vacsorára, mások azt közölték, hogy tudnak várni, ameddig kell. A csőd mindenkit elérhet, fogalmazott, 13 éven át dolgozott az iroda probléma nélkül, a koronavírus-járvány alatti pénzügyi gondokból azonban sajnos nem tudott már felépülni.
TÖRVÉNYMÓDOSÍTÁS KELL
Újabb figyelmeztetést jelentenek a City Travel körüli fejlemények: az illetékes minisztériumnak sürgősen módosítania kellene a vonatkozó jogszabályokat annak érdekében, hogy a polgárok nagyobb biztonságban tudhassák a pénzüket, az irodáknak fizetett előlegeket, foglalási költségeket, közölte az Efektiva fogyasztóvédelmi egyesület. Azt állapították meg, a legvalószínűbb, hogy az újvidéki iroda átvette az utasoktól a pénzt, majd nem továbbította azt az utazásszervezőnek, mely így zárolta a számlát. Az Efektiva azt javasolta az utasoknak, hogy kérjék a fő szervező számlájára történő fizetés lehetőségét, ellenkező esetben senki sem gátolhatja meg a közvetítő irodát, hogy a pénzt célszerűtlenül használja fel.
Nyitókép: Imígyen „jelentett csődöt” utasainak a City Travel (Fotó: Facebook screenshot)