2024. szeptember 2., hétfő

Kikosarazott természetvédelem

Gát pusztíthatja ki a Mionica környéki veszélyeztetett fajokat

Számos védettnek számító állatfaj – madarak, baglyok, halak, denevérek – élőhelyének számít a Ribnica folyó kanyonja Mionica mellett, az állam mégis gátat emel itt, annak jóváhagyására pedig rákényszerítették a szakértőket is, számolt be a Tényfeltáró Újságíró Központ (CINS) információira hivatkozva az N1 hírportál.

Az említett helyet a Mionica környéki Brežđe falutól Divčibare felé haladva lehet megközelíteni. Ribnica egy hegyi patak, mely az év legnagyobb részében meglehetősen sekély, kiadós esők alkalmával azonban gondokat is okozhat, elönti ugyanis a környékbeli falvakat, de a kolubarai térség településeit is, ugyanis a Kolubarába torkollik.

A NYOLCVANAS ÉVEK KÍSÉRTÉSE

Azok a tervek, amelyek szerint egy gátat emelnének itt, először a nyolcvanas években láttak napvilágot. A gáttal a folyócska elárasztaná a völgy túlnyomó részét, egy mesterséges tavat alakítana ki, amely begyűjtené a kiadósabb esők víztöbbletét is, így a környékbeli településeknek nem kellene az áradások miatti károkkal, következményekkel szembenézniük. A nyolcvanas években hallott tervek a későbbiekben elhalkultak. Két-három évvel ezelőtt azonban ismét asztalra kerültek, amikor földmérők, s a községházáról érkezett megbízottak kezdtek a helyszínre járni, azzal a magyarázattal, hogy a gát építését készítik elő.

MI LESZ AZ ÉLŐVILÁGGAL?

Sava Simić földrajztudós 2006-ban a Köztársasági Természetvédelmi Intézet munkatársaként találkozott azzal a területrendezési tervvel, mely a gát és a mesterséges tó létrehozását helyezte kilátásba. Véleményeznie kellett ezt a tervet. Elmondása szerint nem volt könnyű helyzetben, mert az áradások megakadályozása szempontjából a gát nem rossz megoldás, figyelembe kellett vennie azonban azt is, hogy a környék élővilágára milyen hatással lenne az egész. További öt geográfus véleményét is kikérte. Megállapították, hogy az ökoszisztéma hatalmas kárt szenvedne, mert a jelenlegi sekély vízből vadászik számos madárfaj, lehetővé téve így azok fennmaradását a vidéken. Számos veszélyeztetett fajról van szó. Ennek fényében azt a döntést hozta, hogy elutasítja a tervet. Nyomásgyakorlás miatt döntését azonban hamarosan meg kellett változtatnia.

HIRTELEN FORDULAT

Mionica község megfellebbezte a geográfus határozatát, s azt állította, a természetvédelmi intézet korábban már adott egy jóváhagyást a gát megépítésére. Dušan Mijović, a földrajztudós felettese, akkoriban az intézet geodiverzitási részlegvezetője helyt adott a panasznak, s elrendelte a terv jóváhagyását. A geográfus és kollégái ellenállást tanúsítottak, s megállapították, helyes döntést hoztak a projektum elvetésekor. A szakértőre gyakorolt nyomás azonban folytatódott, számolt be a CINS, melynek betekintése volt a földrajztudós jegyzeteibe. Végül kétnapos határidőt szabott a geográfusnak a felettese, aki ezen a határidőn belül megváltoztatta korábbi döntését. Jegyzeteiben világosan rámutatott arra, hogy a szakma véleményét teljesen figyelmen kívül hagyták a döntés meghozásakor. Mint fogalmazott, a projektumot jóváhagyó döntéshozók a természetvédelem és az illetékes intézet szakmunkatársai véleményének egyetlen aspektusát sem vették figyelembe.

Nyitókép: A Ribnica patak Mionicánál (Fotó: Facebook/Turistička organizacija Mionica)