Miután Aleksandar Vučić államfő a nemzethez intézett kedd esti beszédében többek között rámutatott, hogy az egészségügyi miniszternek igaza van a betegszabadságokat illetően, mégis az általános orvosoknak 30 nap betegszabadságot kellene jóváhagyniuk a betegeknek, mielőtt az orvosi bizottságra utalnák őket. Danica Grujičić tegnap bejelentette, módosították a 15 napos szigorítást.
A piaci alkudozásra hasonlító módosításokat az a közfelháborodás váltotta ki, amely az után következett, hogy az egészségügyi miniszter bejelentette, elkészült az egészségügyi biztosításról szóló törvény módosítási tervezete, s már közvitán van. A törvény egyik legfontosabb módosítása éppen arra vonatkozik, hogy az adatok alapján a páciensek nagy arányban visszaéltek azzal a lehetőséggel, hogy az általános orvosok az eddigi jogszabályok szerint 60 napos betegszabadságot határozhattak meg orvosi bizottságra utalás nélkül. Az érdekszervezetek rámutattak, nem szigorításra van szükség, hanem ellenőrzésre, amennyiben felmerül a visszaélés gyanúja.
Aleksandar Vučić igazat adott Danica Grujičićnak, hiszen mint kiemelte, a betegszabadságon lévő páciensek mintegy 91 százaléka az 57. és az 58. napon gyógyul meg. Elhiszi-e valaki, hogy ez lehetséges? – tette fel a kérdést az államfő. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy elfogadták a közvélemény részéről érkező kritikákat, meghallgatták a szakemberek véleményét és az a döntés született, hogy a 15 nap helyett 30 nap betegszabadság kiírását engedélyezik az általános orvosoknak.
Ezt követően Danica Grujičić tegnap már azt nyilatkozta, hogy az államfő támogatja a kéthetes korlátozást, de műszaki okokból mégiscsak egy hónapra korlátozzák az általános orvosok mozgásterét a betegszabadságok kapcsán.
– A probléma az, hogy késik a betegszabadságok elektronikus rendszere. A digitalizációval kiderül majd, kit milyen diagnózis alapján küldenek legtöbbször betegszabadságra – emelte ki az egészségügyi miniszter, hozzátéve, nagyobb ellenőrzésre lenne szükség, ám nincs elég egészségügyi felügyelő.
Kitért a minden zárt helyiségben történő dohányzás betiltására vonatkozó törvényrendelkezésre is, amit még akkor jelentett be, amikor az egészségügyi tárca élére került. Az új jogszabály várhatóan csak egy év múlva léphet hatályba. Mint mondta, örömmel fogadta az idevágó közvélemény-kutatás eredményét, miszerint a lakosság kétharmada támogatja e jogszabály meghozatalát.
Nyitókép: Illusztráció/Pexels