2024. szeptember 2., hétfő

Feledésbe merült 8 bányász halála?

A Soko bányában történt balesetet követő egy évre emelt vádat az ügyészség

Egy év telt el azóta, hogy a Soko bányában metángázszivárgásban 8 bányász életét vesztette, 20 pedig megsérült, de még nem vontak senkit felelősségre. A CINS, Szerbiai Oknyomozó Újságírói Központ információi szerint a Niši Alapfokú Ügyészség gazdasági bűncselekmény gyanújával emelt vádat nemrégiben a Resavica Közvállalat, továbbá a jelenlegi megbízott igazgató, Saša Spasić és a korábbi megbízott igazgató, Marko Vuković ellen.

A vádirat szerint a nevezettek ellen felhozható, hogy a Soko bányában, ahol 2022-ben történt a baleset és 8 ember meghalt, 20 pedig megsérült, a bányászati és energiaügyi minisztérium jóváhagyása nélkül folytattak bányatevékenységet. Az engedély nélküli tevékenységre a baleset után derült fény, mégpedig azon ellenőrzés nyomán, amelyet Zorica Vukadinović felügyelő folytatott le. Valójában az általa tett gazdasági feljelentést követően indított eljárást az ügyészség. Mint arra a CINS rámutat, a felügyelő feljelentésén még két név szerepel a már említett vállalatvezetők mellett: Stevan Dželatović és Vladan Milošević, mindketten a Resavica vállalat irányításában vettek részt. Ellenük nem indult eljárás, ugyanis az ügyészség elavultságra hivatkozva elvetette a feljelentést.

A felügyelő feljelentést tett a Terragold & Co cég és annak igazgatója, Dragan Milošević ellen is, ugyanis az ő esetükben is felmerült a gazdasági bűncselekmény gyanúja. A vizsgálat során kiderült, hogy ez a cég végezte el annak a projektdokumentációnak a műszaki ellenőrzését, amely alapján a Soko bánya dolgozott. Ők hagyták jóvá annak működését, pedig ez a bánya nem rendelkezett minden szükséges dokumentációval. A feljelentés a belgrádi Első Alapfokú Ügyészségen van, ám még nem született döntés arról, hogy ez az ügy bíróság elé kerül-e.

Az oknyomozó újságírói központ rámutatott, amennyiben az elindított eljárásban a bíróságon bebizonyosodik a bűnösség, a Resavica Földalatti Szénbányászati Közvállalat 1,5–3 millió dinárig terjedő pénzbírságot kaphat, míg a felelős személyek ellen – Saša Spasić és Marko Vuković – a maximálisan kiszabható büntetés a fejenkénti 200 ezer dinár. A CINS információi szerint a bírósági eljárás augusztus végén kezdődik a Kragujevaci Kereskedelmi Bíróságon.

A baleset miatt nem csak gazdasági bűncselekmény ügyében lenne szükség eljárásra. Az Aleksinaci Alapfokú Ügyészség már két alkalommal visszautasította a bűnvádi eljárás elindítását. Legutóbb január elején vetették el azt a 14 személy elleni, súlyos közveszély okozása okán tett feljelentést, amit még Zorana Mihajlović volt energiaügyi miniszter indított el tavaly áprilisban a balesetet követően. Az elhunyt bányászok ügyvédje azonban nem adta fel; panaszt nyújtott be, így az ügyészség harmadszor dönthet ebben a kérdésben.

Bratislav Stojanović, az elhunyt bányászok ügyvédje az N1 televíziónak elmondta, számításai szerint szeptember, vagy október folyamán az ügyészség vádat emel az elhunyt bányászok ügyében is. Ezidáig egy híján meghallgatták mind a húsz könnyebb, vagy súlyosabb sérülést szenvedett bányászt. Az ügyvéd szerint az aleksinaci ügyészségre pozitívan hat majd az, hogy a niši ügyészség már vádat emelt a közvállalat és a volt, illetve a jelenlegi vezetője ellen.

Az elhunyt bányászok családtagjai a médiának elmondták, hogy a Soko bányában nem végeztek ellenőrzést két éven keresztül, mielőtt megkezdték volna a kitermelést. A családtagok arra is rámutattak, hogy a baleset megelőzően a bányászok legtöbbször lehangoltan, kimerülten tértek haza és volt, hogy megemlítették, valami nincs rendben a bányában. Erről azonban a mai napig nem mernek beszélni azok, akik túlélték a balesetet.

Nebojša Stanojević, a Soko bánya bányásza a NIN hetilapnak adott nyilatkozatában rámutatott, ő nem kíván tovább hallgatni, nem szeretné ha feledésbe merülne 8 halott kollégájának emléke. Rámutatott ugyanakkor, hogy a többiek nem mernek megszólalni, féltik a munkahelyüket. Stanojević kiemelte, ő azt szeretné, ha a felelősöket megbüntetnék, hiszen a metángáz már napokkal korábban szivárogni kezdett és erről a bányavezetők is tudtak, mégis követelték a kitermelés folytatását, a megkezdett munkatempó tartását. Szavai szerint ismeretes ki felel a kollégái haláláért, ám az államvezetés hallgat, szerinte az állam fedezi a bűnösöket.

Nyitókép: A Soko bánya tárnáiban a múltban is több végzetes baleset történt: az 1974-es metángázrobbanás 15 vájár életét oltotta ki, egy évre rá gázszivárgás végzett 5 bányásszal (Euronews/Ljiljana Pavlović, Printscreen YouTube/Al Jazeera Balkans)

Nyitókép: A Soko bánya tárnáiban a múltban is több végzetes baleset történt: az 1974-es metángázrobbanás 15 vájár életét oltotta ki, egy évre rá gázszivárgás végzett 5 bányásszal (Euronews/Ljiljana Pa