A palánkai polgármester, akinek lemondását már két hete követelik a polgárok a júliusban történt vihart követő, nem megfelelő és késedelmes intézkedés miatt, aminek következményeként egy 13 éves fiú és nagyapja vesztette életét, két héttel később közleményt adott ki. Ebben hangsúlyozta, hogy minden rendelkezésre álló emberi erőforrást és gépezetet igénybe vettek a viharkárok felszámolásában.
Palánkára két alkalommal, július 19-én és 21-én is erős szélvihar sújtott le, jelentős károkat okozva. Ezek szanálása folyamatos, de mint arra a község elnöke, Branislav Šušnica közleményében rámutatott, az elvesztett emberéleteket sajnos nem tudják visszahozni. Kiemelte, mindenkit megrázott a 13 éves A. M. tragikus halála.
Rámutatott ugyanakkor arra, hogy a vihar szinte mindegyik lakóházban kárt okozott, 70 közintézményt megrongált, így egyes iskoláknak és óvodáknak nincs tetőszerkezete, és kárt tett az egészségházban is. A mezőgazdasági területek letarolásával pedig az emberek megélhetése került veszélybe. A szél kidöntötte a közvilágítást, az alacsony feszültségű vezetékeket is leszaggatta, így egyes részeken napokra megszűnt az áramellátás, volt, ahol víz sem volt. Mladenovo és Čelarevo területén a polgárok 11 napot vártak a víz- és áramszolgáltatásra. Šušnica szerint a kár több száz millió dinár.
A 13 éves A. M.-t július 31-én érte az a végzetes áramütés, abból a feszültség alatt levő vezetékből, amit a vihar tíz nappal korábban leszakított. A fiú nagyapja hasonló módon vesztette életét, amikor a saját udvarában a leszakított vezetéket próbálta eltávolítani a kerítésről. Mint arról a média beszámolt, a nagyapa halála óta a polgároktól 27 bejelentés érkezett arra a vezetékre, ami később a fiú halálát okozta. A polgárok felháborodása akkor fokozódott, amikor a helyi újságírót, aki a halált okozó vezetéken keletkezett kárról kért tájékoztatást a polgármestertől, Šušnica gorombán leteremtette, nyilatkozatot azonban nem adott. A polgárok így önszerveződésbe kezdtek, a község előtt tüntettek. Hétfőn a községháza előtt juhtrágyát szórtak a bejáratra, és követelték a polgármester lemondását. Az ügy kapcsán a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) azt a két telefonközpontos személyt függesztette fel, akik a polgárok panaszait begyűjtötték, illetve még egy alkalmazottat leváltottak.
Darko Radivojkov, az egyik felfüggesztett alkalmazott az N1 televíziónak elmondta, hogy a vihar után megállás nélkül csörögtek náluk a telefonok. Ő maga a vihart követő órákban és napokban a tőle telhető 300 százalékosan teljesített, miközben a felfüggesztéséről maga is a médiából értesült.
Elmondta, a főnökétől csak a médiában megjelent információk után kapta meg a végzést, amiben az állt, hogy nem tartott tiszteletben bizonyos eljárási szabályokat, és nem készített a meghibásodásokról jelentést. Radivojkov rámutatott arra, hogy akkor több mint 10-en dolgoztak a terepen a károk elhárításán, a mintegy 800 kilométer hosszú hálózaton. A terepi munkások sem tudtak a temérdek feladattól jelentéseket küldeni, ezért igazságtalannak tartja felfüggesztését. Valaki el tudja képzelni, hogy a telefonközpontban dolgozó lehet felelős két személy haláláért? – tette fel a kérdést.
Ügyvédje szerint az áramszolgáltató felelősöket keres, miközben az önkormányzatban dolgozókat és az áramszolgáltató infrastruktúráért felelős személyeket nem hallgatták ki, a telefonközpontban dolgozó személy ellen pedig maga az EPS területi igazgatója tett feljelentést. Radivojkov most szintén feljelentéssel készül, ő az EPS és a község felelősei ellen tesz feljelentést.
Nyitókép: A feldühödött polgárok hétfőn a községháza bejárata elé birkatrágyát szórtak, és követelték a polgármester lemondását (Fotó: Twitter)