2024. szeptember 2., hétfő

Százéves a postamúzeum

Őrzik azt a telefonkészüléket is, amelyről a szarajevói merénylet hírét jelentették

Emlékbélyegek kiadásával emlékezett meg a Szerbiai Posta a PTT Múzeum (Posta Telefon Telegráf Múzeum) megalakulásának 100. évfordulójára. Ez alkalomból Zoran Đorđević, a Szerbiai Posta igazgatója a múzeumi gyűjtemények motívumait ábrázoló emlékbélyegeket nyújtott át Marko Jelićnek, az intézmény vezetőjének.

A múzeum alkalmi kiállítása betekintést nyújt a postaforgalom és a távközlés történetébe. Megtekinthető többek között a posta létrehozásáról szóló első jogszabály, még 1843-ból, a postai bélyegek koncepcióterveit láthatja a közönség, egy német induktív telefont is kiállítottak, ami a szerb hadsereg hadizsákmányát képezte. Đorđević a többi kiállítási tárgy mellett mindenekelőtt éppen erre a telefonra mutatott rá, szavai szerint erről a készülékről érkezett az üzenet a szarajevói merényletről. Az igazgató elmondta ugyanakkor azt is, hogy az elmúlt két és fél évben új kiállítási tárgyakat szereztek be, köztük egy olyan robogót is, amelyet belgrádi postások használtak a munkájuk során, közölte a Beta hírügynökség.

Zoran Đorđević: A kiállítás betekintést nyújt a postaforgalom és a távközlés történetébe (Fotó: Beta)

Zoran Đorđević: A kiállítás betekintést nyújt a postaforgalom és a távközlés történetébe (Fotó: Beta)

Marko Jelić szerint a PTT Múzeum fennállásának egy évszázada fontos jubileum Belgrád és az egész ország kulturális öröksége szempontjából, hiszen ez egy olyan intézmény, amely gazdag történelmi gyűjteménnyel büszkélkedhet, emellett a könyvtárában pedig mintegy 15 ezer szakmai kiadványt őriznek.

Jelić röviden ismertette, hogy a postamúzeumot 1923-ban alapították. Gyűjteményét az 1941 áprilisában, a háború során ki kellett menekíteni, az épületet kiüríteni. Az intézmény vezetője, köszönetet mondott Đorđević igazgatónak és a Szerbiai Posta vezetőségének, hogy a múzeum megkapta a működéséhez fontos jogi és pénzügyi keretet. Így az elmúlt időszakban a gyűjtemény védelmére fektették a hangsúlyt, digitalizálták a dokumentumokat, restauráltak és konzerváltak a 19. századból származó negyven kiállítási tárgyat. Bővítették a kiállításukat olyan egyenruhákkal is, amit a postások 1855 és 1905 között viseltek, illetve ajándékként több mint 300 új kiállítási tárgyat tudtak bevezetni a nyilvántartásukba.

Nyitókép: Fotó: Beta