Szombaton Belgrádban 19 órakor kezdődik a Szerbia az erőszak ellen tüntetés. Mint eddig is, a parlament épülete előtt gyülekeznek, innen kerülőúton sétálnak át a kormányépülethez, valamint az igazságügyi és az oktatási minisztériumokhoz. Tekintettel a tanévkezdésre a felszólalók az oktatás és a joguralom témáira terveztek fókuszálni beszédjeikben. A nova.rs portál összeállítása szerint Aleksandar Jovanović Ćuta, a Zajedno (Együtt) parlamenti képviselője kilátásba helyezte, hogy most először az ellenzéki tömörülések képviselői is felszólalnak a tüntetésen, illetve tájékoztatják a polgárokat, hogy milyen jövőbeni lépéseket terveznek. Egyébként már augusztus első napjaiban napvilágot láttak azok a sajtóállítások, hogy az ellenzék ősztől tervez felszólalás formájában részt venni az erőszakellenes tüntetéseken. A Danas napilap akkor arról cikkezett, hogy az ellenzéki politikusok aktuális problémákról terveznek beszélni a tütetőknek.
NEM CÉLRAVEZETŐ A HÁTTÉRBEN MARADNI
Nem jó, hogy a politikusok ennyire az erőszakellenes tüntetések hátterében maradnak, hiszen ezek valójában politikai jellegűek, fejtette ki a Politika napilapnak nyilatkozva Boris Tadić, a Szociáldemokrata Párt elnöke, aki úgy véli, hogy az ellenzék eddigi „árnyékpolitizálásából” kizárólag Aleksandar Vučić államelnök profitált. Az ellenzéki tömörüléseknek érdemes lenne felülvizsgálniuk, hogy kezdetben mi késztetett tömegeket a tüntetéshez való csatlakozásra, illetve később miért kezdtek egyre kevesebben részt venni a megmozdulásban. Május elején legtöbben a két tömeggyilkosság miatt csatlakoztak a tüntetéshez, ám az idő múlásával a társadalmi és a politikai körülmények miatti általános elégedetlenség is fontos mozgatórugóvá vált, hangsúlyozta a politikus. Annak az ismételgetése sem célravezető, hogy a polgárok azért tüntetnek, mert az N1 és a Nova S tévéadók nem kaptak országos sugárzási frekvenciát, de a parlamenti ellenzék és a parlamenten kívül politizáló ellenzék közötti különbségtétel sem, jegyezte meg Tadić. A politikus szerint a tüntetések jövője és kimenetele attól függ, hogy miként sikerül kifejezésre juttatni a politikai célokat. Ha az ellenzék szeretné megszerezni a polgárok szavazatát, elengedhetetlen, hogy kilépjen az árnyékból, nyomatékosította Tadić. A polgárok nem elégednének meg a hatalomváltással, konkrét megoldási javaslatokat várnak azzal kapcsolatban, hogy miként lehet megszüntetni a több évtizedes sötétséget – vélekedett.
BIRKÁNAK NÉZIK A POLGÁROKAT
Ha az ellenzék képtelen felsorakozni az áthelyezett nyomozók, Slobodan Milenković és Dušan Mitić mögött, akkor valójában politikai kötelezettségüknek képtelenek eleget tenni, értékelte csütörtökön este a Kruševacon megtartott erőszakellenes tüntetésen Jovo Bakić szociológus. Hozzátette, a Jovanjica birtokon létesített marihuána-ültetvény leleplezéséért, illetve az egyébként is a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemért felelős nyomozók áthelyezésének mindenkit aggasztania kellene. Ha a rendőrök számára ellehetetlenítik, hogy megfelelően végezzék munkájukat, senki sincsen biztonságban, nyomatékosította Bakić. Kiemelte, „hatalmas probléma, hogy az államvezetés nem teljesítette az erőszakellenes tüntetések egyik követelését és nem váltotta le Bratislav Gašićot, ehelyett utóbbi váltotta le a nyomozókat”.
– Nem vettem észre, hogy az ellenzék olyasmit mondott volna, hogy a nyomozók leváltását követően nem vesznek részt semmilyen választásban. Nem mondják, hogy addig nem lehetnek választások, amíg a hatalom hülyére veszi őket, a polgárokat pedig birkának nézi. Az ellenzéknek nem szabad megfeledkeznie a kezdetben megfogalmazott követelésekről – fejtette ki Bakić.