A szerb kormány javaslata értelmében január 1-jétől 17,8 százalékkal növelik a minimális órabér értékét, ami értelmében a minimális fizetés 47 154 dinár lenne. A szakszervezetek elégedetlenek, véleményük szerint a javaslat elfogadhatatlan, mert ezzel az emeléssel sem éri el a legalacsonyabb havi járandóság összege a minimális fogyasztói kosár értékének összegét, ami jelenlegi 52 ezer dinár. Rámutattak, a foglalkoztatottak körében ezek után is szegénységről beszélhetünk.
A szociális-gazdasági tanács tegnapi ülése után a tárgyalófelek sajtótájékoztatón ismertették álláspontjaikat. Siniša Mali pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy a gazdasági nehézségek nem csak Szerbiát érintik, hanem szinte az egész világot, hiszen a koronavírus-járvány, majd az élelmiszerellátási nehézségek, az energiahordozók hiánya, az ukrán–orosz háború következményei nagyban rányomják bélyegüket a világ országainak gazdaságára. Szerbia azonban ennek ellenére folyamatos gazdasági növekedést produkál, és azon munkálkodik, hogy növekedjen a lakosság életszínvonala.
Ezt bizonyítja az is – folytatta a pénzügyminiszter –, hogy a kormány javaslata szerint a minimális bérek összegét 17,8 százalékkal növelik január 1-jétől, és ezzel az ország történetében először emelkedik a minimálbér 400 euró fölé (401 eurót számolnak). A munkaadók esetében is könnyítéseket terveznek, ugyanis a havi járandóságok adómentes részének összegét a mostani 21712 dinárról 25 000 dinárra növelik majd. Mali miniszter kiemelte, azt szeretnék, ha újabb munkahelyek nyílhatnának és ha a munkaadók meg tudnák tartani a foglalkoztatottaikat.
Siniša Mali elmondta, az országban a júniusi adatok alapján 2 millió 310 ezer foglalkoztatottat tartottak számon. A kormány alapvető célja, hogy ezt a helyzetet javítsa és intézkedéseivel növelje az átlagbéreket is, ami jelenleg 840 euró körül alakul. Azt szeretnék, hogy jövőre ez az összeg 955 euróra gyarapodjon, 2025-ben pedig már elérhetné az 1000 eurót is.
Ljubisav Orbović, a Szerbiai Önálló Szakszervetek Szövetségének elnöke rámutatott, a minimálbérekre számszerűen valóban a legmagasabb emelést kínálja a kormány, ám számukra ez továbbra is elfogadhatatlan, ugyanis – mint mondta – a szociális-gazdasági tanácson 2018-ban abban állapodtak meg a felek, hogy a minimálbér összegét kiegyenlítik majd a minimális fogyasztói kosár összegével, ám ezt ezúttal sem sikerült elérni. A szakszervezetek ezért rendkívül elégedetlenek a tárgyalások menetével és hogy azok hogyan folytatódnak ezek után, lehetetlen megjósolni, mondta. Rámutatott 246 ezer foglalkoztatott kap havonta minimálbért, vagy még annál is alacsonyabb fizetést a magán-, de a közszférában is. Hatalmas problémát okoz, hogy egyes munkahelyeken nincs kollektív szerződés, ahol pedig van, nem tartják ahhoz magukat. Azok pedig, akik pontértékes elszámolási rendszer alapján kapják a bérüket, sokszor éppen a minimálbér összegétől függnek. Kiemelte, új rendszerbeli megoldásra van szükség.
Nikola Selaković munkaügyi miniszter többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy 2017-ben a minimálbér a fogyasztói kosár 62 százalékát fedezte, 2024 januárjától pedig már a 89 százalékát fogja. Hangsúlyozta, lépésekben, de eleget tesz a kormány a korábbi megállapodásnak.
Čedanka Andrić, a Függetlenség Egyesült Ágazati Szakszervezetek elnöke kiemelte, a szakszervezetek nem fér kétség ahhoz, hogy jelentős emelésről van szó, és ahhoz se, hogy nagyobb mértékben fedezi majd a minimálbér a fogyasztói kosár összegét, de kettőt még mindig nem sikerült kiegyenlíteni. Hozzátette, olyan intézkedésekre lenne szükség, amely szerint minimálbért csak azok a munkaadók adhatnak, melyek anyagi nehézségekkel küzdenek, és ez csakis ideiglenes megoldás lehet. Sajnos napjainkban is bőven akad példa, hogy jól gazdálkodó vállalatok is minimálbért fizetnek ki az alkalmazottaiknak. Vagyis a munkástársadalomban továbbra is szegénységről beszélhetünk.
Miloš Nenezić, a Munkaadók Uniójának elnöke pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a minimálbér összegének növelése soha nem osztotta meg még ennyire a munkaadókat. Üdvözölte a fizetések adómentes részének növelését, ami szavai szerint jelentős mértékben segít majd a munkaadókon. Elmondta, igaz a minimálbér növelésével több kiadásuk lesz, ám az adókönnyítés mégis segítséget jelent majd. Felhívta a figyelmet arra is, hogy jó lenne, ha a bürokratikus könnyítésekről is tárgylásokat kezdhetnének a kormánnyal.
A tárgyalások végeredményét a jövő csütörtöki kormányülés után teszik közzé.