2024. szeptember 2., hétfő

Hagyományosan megkérdőjelezett feltételek

A CRTA szerint a kormány a választási ajánlások egyikét sem hajtotta végre maradéktalanul

A választási folyamat alapvető hiányosságainak tekintetében a hatalom továbbra sem teljesítette az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ajánlásait, közölte (az egyebek mellett) a választások szabályosságával foglalkozó CRTA szervezet. Közleményében rámutat, előrelépés egyedül a választások közigazgatási szegmensében jellemző, míg a szavazópolgárokra való nyomásgyakorlás, vagy a közpénzekkel és a tisztségekkel való visszaélés tekintetében nem történt előrelépés.

A szervezet álláspontja, hogy a kormány az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalával (ODIHR) való együttműködése nem transzparens, nem tudni, hogy a 2022-es választásokat követően milyen eredményeket értek el, vagyis kizárólag az ODIHR értékelhetné az eredményeket. Az ODIHR a választásokat követően 26 javaslatot tett a választási folyamat jobbá tételére, ebből 15 teljesítésével kapcsolatban lehet értékítéletet mondani, ez pedig, hogy a 15 közül egyiket sem teljesítették maradéktalanul.

A szervezet ezzel Ana Brnabić miniszterelnök a napokban tett azon megjegyzésére reagált, hogy Szerbia az ODIHR javaslatainak 79 százalékát végrehajtotta. Tegnap a kormányfő bejelentette, a kételkedők miatt hamarosan közleményben idéz az ODIHR jelentéséből.

„AZ EU NE VEGYEN RÉSZT A SZÍNJÁTÉKBAN!”

Dragan Đilas, a Szabadság és Igazságosság pártjának elnöke is visszautasította a kormányfő állítását, hogy Szerbia az ajánlások zömét alkalmazta. A politikus közleményben fejtette ki, hogy a Szerb Haladó Párt ismét megtéveszti a közvéleményt. Egyetlen ajánlást sem hajtottak végre, mert tudják, ha ezt megtennék, elveszítenék a következő választásokat. Đilas felszólította a nemzetközi szervezeteket, hogy ne vegyenek részt „Brnabić és az SZHP színjátékában”, ehelyett állapítsák meg, hogy a következő választások nem lesznek sem szabadok, sem demokratikusak. „Ha intézkedéseket foganatosítottak volna az ajánlásokkal összhangban, akkor a média szabad lenne, a hatalom és az ellenzék egyenrangúan szerepelhetne abban, nem lenne tisztségviselői kampány, de szavazatot sem lehetne vásárolni.” – fogalmazott Đilas.

AZ IDŐPONT MÉG KÉRDÉSES

Mindeközben Miloš Vučević, az SZHP elnöke megismételte néhány nappal ezelőtti nyilatkozatát, miszerint az idén év végéig rendkívüli köztársasági, tartományi és belgrádi választás lesz, de nagyjából 70 helyi önkormányzatban is megszervezik az előrehozott választást. Ezúttal sem pontosított, hogy mikor voksolhatunk, azt viszont közölte, hogy a haladók hamarosan megkezdik a kampányt.

Zdravko Ponoš, a Szerbia Közép (Srbija Centar-Srce) elnöke hiszi, hogy a választások időpontjának meghatározásakor a hatalom kizárólag saját érdekeire összpontosít majd, nem pedig az ellenzékére, vagy a polgárokéra. „Az EU nyomásgyakorlása mind kifejezettebb, a szankciókkal való fenyegetést érdemes komolyan venni. Vučić helyzete nem egyszerű, ám az igazi kérdés, hogy képesek leszünk-e célravezetően kihasználni a helyzetet, valamint az, hogy a győzedelmet célul kitűzve megfelelően készülünk-e a választásokra” – fejtette ki a Vreme hetilapnak Ponoš.