2024. június 28., péntek

A jövő generációi érdekében

Ötvennyolcra növekedett az MNT által hivatalosan is kiemelt jelentőségű oktatási intézmények száma

További közoktatási intézményeket nyilvánított kiemelt jelentőségű intézménnyé pénteki, 13. rendes ülésén a Magyar Nemzeti Tanács Szabadkán. Fremond Árpád, az MNT elnöke indoklásában úgy fogalmazott, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvény alapján egy-egy nemzeti közösség az oktatása, identitásának megőrzése érdekében, valamint ennek előmozdítására, fejlesztésére kiemelt jelentőségű intézmények hálózatát tudja kiépíteni. A pénteki döntéssel további 12 általános és két középiskolát nyilvánítottak kiemelt jelentőségűvé, ugyanakkor négy zeneiskolát és öt iskoláskor előtti intézményt is. A gunarasi Dózsa György, az oromhegyesi Arany János, a temerini Kókai Imre, a székelykevei Žarko Zrenjanin, a hajdújárási Petőfi Sándor, a szajáni Móra Károly, a bácskossuthfalvai Id. Kovács Gyula, a zentagunarasi Október 18. Általános Iskola is kiemelt jelentőséget kapott a teljesen magyar nyelven folyó oktatást nyújtó iskolák sorában. A moholi Novak Radonjić, a padéi Szervó Mihály, az óbecsei Petőfi Sándor, a magyarcsernyei, szintén Petőfi Sándor Általános Iskola is ezzel a ranggal büszkélkedik a továbbiakban. A zentai Hófehérke, az adai Čika Jova Zmaj, a magyarkanizsai Gyöngyszemeink, a topolyai Bambi és a kishegyesi Pán Péter iskoláskor előtti intézmények is kiemeltté vált a döntés értelmében.

A középiskolák közül a topolyai Sinkovics József Műszaki és a Csókai Vegyészeti-élelmiszeripari Középiskola kapta most meg az említett státust. A topolyai Alapfokú Zeneiskola, a zentai Stevan Mokranjac Alapfokú Zeneiskola, az adai Bartók Béla Alapfokú Zeneoktatási és Nevelési Iskola és a magyarkanizsai Alapfokú Zeneiskola is ebben a kiemelésben részesült.

Mindezzel, egyébként, megteremtődnek a feltételei annak, hogy az MNT a jövőben akár társalapítója is legyen egy-egy intézménynek. Azzal, hogy kiemelt jelentőségűvé válik az iskola, az MNT további jogköröket kap, javasolhatja az igazgatóbizottság és iskolaszék tagjait, véleményezheti az intézmények igazgatójelöltjeire tett javaslatot, valamint az iskolaprogramot is. 2011 és 2019 között 22 általános és 13 középiskolát nyilvánítottak kiemelt jelentőségűvé, míg a zeneiskolák és óvodák között nem volt korábban egy kiemelt sem.

NYELV- ÉS ÉRTÉKŐRZÉS

Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke felszólalásában kijelentette, az összesen 23 új kiemelt intézménnyel 58-ra növekedett a nemzeti tanács által hivatalosan is kiemelt oktatási intézmények száma, s ez lényeges, hiszen rajtunk múlik, lesz-e élő magyar beszéd a későbbi generációk megszületésekor, nevelésekor is. A családi fészek mellett az óvodában és az iskolában dől el az, mit látunk a világból, s a nemzeti identitást, az értékeket kezelhetjük felelősségteljesen vagy hanyagul is: fontos következő állomása tehát ez egy lényeges munkafolyamatnak – szögezte le. Varjú Potrebity Tatjana, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja közölte, nem ért véget ezzel a lépéssel az intézmények kiemelt jelentőségűvé nyilvánításának folyamata, vannak még többségében magyar oktatást folytató intézmények, felkeresik ezeket, és felajánlják a lehetőséget ezek számára is. Salamon Géza székelykevei iskolaigazgató nagy megtiszteltetésnek nevezte intézménye kiemelését, ahol az elmúlt 23 évben igazgató. Mint mondta, hűek maradtak alapvető céljaikhoz, a magyar nyelv megőrzéséhez, a kultúra ápolásához, a közösségformáláshoz. Az értékek közvetítése, felelős, művelt, önálló gondolkodású fiatalok képzése a cél. Bacsik Lőrinc Natália arra fektette a hangsúlyt, hogy a közösség itthon maradását, boldogulását hivatott segíteni ez a lépés, hiszen az anyanyelv ápolása szórványban a legfontosabb. Szabó Gábor, a csantavéri Hunyadi János iskola esetét felhozva közölte, az az elsők között részesült kiemelésben, s bár volt létszámcsökkenés, 2018 óta stagnál a tanulók száma, 460-an a „legrosszabb” évben is beiratkoztak, 160 óvodásuk is van. Az óvoda épületét sikerült teljesen felújítani a forrásoknak köszönhetően, és a napközis foglalkozás is beindult.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

KIS LÉTSZÁMÚ OSZTÁLYOK

Pozitív elbírálásban részesítette a tartományi oktatási titkárság középiskolai hálózattervét is a tanács. Varjú Potrebity Tatjana elmondta, 1240 magyar nyolcadikos fejezi be az általános iskolát a napokban, 1996 férőhely van 34 középiskolában, 532 hároméves, 1464 négyéves tanulmányokon, és további 104 speciális férőhely is rendelkezésre áll.

Az MNT ülésének napirendjén egyénként összesen 69 pont megvitatása szerepelt. A Végrehajtó Bizottság által elvégzett munkának köszönhetően tíz iskola- és óvodaigazgató megválasztásának a véleményezését támogatták, de öt intézmény esetében 15 főnél alacsonyabb létszámú magyar tannyelvű osztály megnyitását is jóváhagyta a tanács a torontálvásárhelyi, nagykikindai, székelykevei, temerini és a bácskertesi iskolákban. Felszólalásában Tóth Ramóna tanácstag a nyelvi készségek fejlesztése miatt, a kulturális örökség továbbadása érdekében nevezte lényegesnek a kis létszámú osztályokat, s ennek előnyei is vannak: több figyelmet kap egy-egy diák, személyre szabottabb oktatásforma ez.

NYERÉSZKEDŐ ÁLKISEBBSÉGIEK

A topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár esetében támogatták az igazgató megválasztására vonatkozó pályázat kiírását. A művelődési tárca és a tartományi művelődési és tájékoztatási titkárság, valamint önkormányzatok pályázatait is véleményezték. A tájékoztatás esetében 49,2 milliós köztársasági keret alapján 23-ból 15 pályázatot támogatott az MNT, 27 tartományi beadvány közül 20-at, 4,5 milliós a gazdasági tevékenységet végzők és a civilek kerete is. Kabók Erika, az MNT VB tájékoztatással megbízott tagja elmondta, több olyan pályázatot is láttak, amelyek nem is a magyar tájékoztatást célozták, csupán lehetőséget láttak a kisebbségi források lehívásában. Ilyen esetben fontos az MNT reakciója, a véleményezés.

Újvidék 28 új utcaneve elnevezésének magyar megfelelőjét hagyta jóvá a tanács.

A következő ülését az MNT a szeptemberi tanévkezdés idején tartja meg.

Nyitókép: Fremond Árpád terjesztette elő a kiemelt jelentőségű oktatási intézményekről szóló napirendi pontot (Molnár Edvárd felvétele)