2025. január 15., szerda

Sorkatonák, tartalékosok és hivatásosak

Miloš Vučević: A kezdő tanügyi dolgozók fizetése januártól megközelíti majd a szerbiai átlagot

A kormány készen áll arra, ha megszületik a politikai és társadalmi megegyezés a sorkatonaság újbóli bevezetéséről, nagyon gyorsan elfogadja a törvényjavaslatot és a köztársasági képviselőház elé terjessze –, jelentette be Miloš Vučević kormányfő pénteken, majd kiemelte, hogy már 2025-ben megszülethetnek azok a logisztikai és adminisztratív feltételek, amelyek a sorkatonaság megszervezéséhez szükségesek.

Miloš Vučević a Szerbiai Rádió és Televízió műsorában elmondta, hogy áprilisban tanulmány készült arról, hogyan kellene újból bevezetni a sorkatonaságot. Az államfő javaslata szerint a sorkatonai szolgálat nem lenne hosszabb 75 napnál: 60 nap kiképzés és 15 nap gyakorlat, azzal, hogy a fiatalokat az iskolai végzettség szerint kategorizálják, vagyis azokat, akik gépészeti középiskolát, vagy egyetemet végeztek, bevonják a katonai-műszaki egyetem munkájába, a többieket pedig rendes katonai kiképzésben részesítik.

Vučević szerint jó és hasznos a sorkatonaság bevezetése, nemcsak a fiatalok, hanem az ország számára is. Szavai szerint ezzel az intézkedéssel nem a háborúra, vagy az összetűzésekre szeretnének felkészülni, hanem az állam biztonságáról szándékoznának gondot viselni, és ezzel nem szűnik meg a hivatásos katonai szolgálat sem. A kormányfő szerint a hivatásos katonákat komolyabb feladatokra készítik fel. A sorkatonasággal újra be tudják vezetni a tartalékos katonai erőket.

Vučević szerint senkinek sem teszi tönkre az életét 75 nap sorkatonai szolgálat. A fiatalok azzal, hogy berukkolnak, pénzjuttatást is kapnak majd, a laktanyákat a mai idők elvárásai szerint alakítják ki, hangsúlyozta.

A LÍTIUM ÉS A KÉRDÉSEK

A Jadar projektum kapcsán Vučević bejelentette, hogy az elkövetkező időszakban egyre több beszélgetést szerveznek a szakemberekkel és a polgárokkal is.

– A köztársasági képviselőházban az ellenzéki képviselők javaslatot nyújtottak be arra vonatkozóan, hogy Szerbiában tiltsák be a bányászatot. Ezzel ők ellenzik Szerbia természeti kincseinek felhasználását a további fejlődés érdekében – mondta a kormányfő. Hozzátette, ő nem támogatja ezt a politikát, felelőtlennek nevezte. Véleménye szerint a lítiumkitermelésre vonatkozóan még nagyon sok munka áll előttünk, számtalan kérdésre kell választ adni. Az egyik legfontosabb hatástanulmány a kitermelésnek az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatása. A gazdasági hatásokat is elemezni kell.

50 SZÁZALÉKOS EMELÉS

Elmondta ugyanakkor, hogy nehéz tárgyalásokat folytattak a tanügyi szakszervezetekkel. Az állam konkrét javaslattal állt elő, amely a tanügyben dolgozók anyagi körülményeinek javítását illeti.

– A kormány javaslata szerint a közszférában dolgozók esetében a legnagyobb fizetésemelés 2025-ben a tanügyi dolgozókat érinti majd, mégpedig 50 százalékos emelést javasoltunk január 1-jétől kezdődően. Ezzel megközelítenénk a szakszervezetek alapköveteléseit, mégpedig azt, hogy a kezdő tanügyi dolgozók fizetése elérje a szerbiai átlagfizetést – mondta Vučević.

Kritikával illette a szakszervezeti vezetőket, hogy mielőtt tárgyalásokat folytattak volna a kormánnyal, szeptember 16-ára tüntetést jelentettek be. Reményét fejezte ki, hogy folytatják a párbeszédet a stratégiai megállapodás és a tanügyi dolgozók tekintélyének visszaállítása érdekében.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás