2024. október 18., péntek

Titokzatos blokád

Az eddigi értesülések szerint szombaton Loznica és Čačak területén lesz valamilyen zárlat

A nem hatalom közeli média szerint tömeges volt a lítiumkitermelés és a Jadar projektum ellen szervezett tüntetés Loznicán, a hatalomközeli média szerint viszont alig néhány százan gyűltek össze tiltakozni. A szerdán kora este a helyi városi képviselő-testület épülete előtt megtartott tüntetés után Zlatko Kokanović, a Nem adjuk a Jadart (Ne damo Jadar) aktivistája elégedetten értékelte a részvételi kedvet, az N1 tv-nek nyilatkozva közölte, sok, a küzdelembe eddig nem bekapcsolódó személy volt jelen a tiltakozáson. Kokanović megismételte, hogy holnap, azaz szombaton zárlat esedékes. Az aktivisták 13 óra 30 perckor gyülekeznek a Gornje Nedeljice (Loznica város területe) melletti Brezjak faluban, majd 14 óra 15 perckor elkezdődik a zárlat. Kokanović nem árulta el, hogy pontosan mit, és hol zárnak le az aktivisták. A szombati egyórás blokád lesz a bevezetője a következő napokban kezdődő zárlatoknak – emelte ki. 
A BBC szerbiai szerkesztőségének összeállítása szerint (ebben több százra becsülték a tüntetők számát) Kokanović korábban a tüntetésen felszólította a városi képviselő-testület képviselőit, hogy ne fogadják el azokat a helyi szinten hatályos jogszabályokat, amelyek lehetővé tennék a lítium kitermelését. A tüntetésen Kokanović úgy fogalmazott, hogy Čačak közelében, Preljinénél is útzárlatot szerveznek szombaton, a nyilatkozatokból az a következtetés vonható le, hogy ez feltehetőleg „hagyományos” útzárlat lesz. 
A Szerbiai Környezetvédelmi Szervezetek Szövetsége (Savez ekoloških organizacija Srbije – SEOS) szervezte tüntetésen a felszólalók megismételték azon álláspontjukat, hogy a lítiumkitermelés visszafordíthatatlan környezeti károkat okozna, ezért továbbra is folytatják a küzdelmet ez ellen. Rámutattak, mivel a szerbiai képviselőház nem fogadta el a bányászatról és földtani vizsgálatokról szóló törvény módosítási és kiegészítési javaslatát – ebben indítványozta az ellenzék a lítium és a bór kitermelésének a betiltását –, kizárólag az „utcán” próbálhatják meg érvényre juttatni álláspontjukat. 
Ana Brnabić köztársasági házelnök közösségi oldalán osztotta meg a közvéleménnyel a lítiumkitermelés elleni tiltakozással kapcsolatos véleményét. „A külföldiek, akik esetleg figyelemmel kísérik a lítiumbányászatról szóló eszmecserét, de semmit nem tudnak Szerbiáról, azt gondolhatják, hogy országunk a VII. század fejlettségi szintjét érte el, nincsen ipara, sem iskolái, a lakosság fél a tűztől, miközben lenyűgözi a kerék.” Hozzátette, „a kénsavat a VIII. században találták fel, előállítása és felhasználása a XVIII. században vált elterjedtté, azóta egyikévé vált az iparban leggyakrabban használt ásványi savaknak”. Szerbiában tavaly 450 ezer tonna kénsavat használtak fel, az idén feltehetőleg eléri a 600 ezer tonnát ez a mennyiség, Németországban évente átlagban 4,5 millió tonna kénsavat használnak fel – érvelt Brnabić, ekképpen reagálva a lítiumkitermelés ellen küzdő aktivistáknak a folyamat során felhasznált, kénsavval kapcsolatos aggályaira – a Rio Tinto honlapján olvasható tájékoztató értelmében a Jadar projektum keretében évente átlagban nagyjából 320 ezer tonna kénsavat használnának fel.