Szerdán este Donald Tusk lengyel és Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök érkezett Belgrádba, előbbit Miloš Vučević kormányfő fogadta a repülőtéren, míg utóbbit Marko Đurić külügyminiszter. Később a miniszterelnököket Aleksandar Vučić köztársasági elnök látta vendégül. Közösségi oldalán úgy fogalmazott, az aktuális témákat vitatták meg, arra a kérdésre összpontosítva, miként lehetne eredményesebben kezelni a kihívásokat.
Donald Tusk belgrádi látogatása során először négyszemközt tárgyalt Vučićtyal, majd a két ország küldöttsége ült tárgyalóasztalhoz. A később tartott sajtótájékoztatón a szerb államfő Európa egyik legbefolyásosabb vezetőjének nevezte Tuskot, ezért belgrádi látogatásának jelentőségét kimagaslónak mondta. Napjainkban Lengyelország Szerbia legfontosabb partnerei közé tartozik, nemcsak uniós tagsága és az ebből eredő lehetőségek, hanem a folyamatosan javuló bilaterális kapcsolatok és a gazdasági együttműködés okán, emelte ki Vučić, rámutatva, tavaly a két ország közötti árucsere-forgalom 2,62 milliárd eurót tett ki, az idei eddigi mutatók további növekedést sejtetnek.
– Szerbiában csak kevesen értették meg Lengyelország súlyát. Lengyelország 20-30 évvel ezelőtt még Szerbia huszonhetedik legjelentősebb partnere volt a világban, most viszont a hetedik-nyolcadik. Arra kértem a lengyel és a szerb miniszterelnököket, hogy mindenekelőtt az innovációk és a startupok, valamint a biotechnológia és a biotechnológiai parkok területén váljon intenzívebbé az együttműködés. Hiszem, hogy Szerbia ugyanannyit tud felkínálni e területeken Lengyelországnak, mint az nekünk. A politikai témák során megvitattuk, hogy mire számíthat Szerbia az európai úton. Ezúton szeretnék köszönetet mondani Kiriákosz Micotákisznak, akit tegnap ugyancsak vacsorán láttam vendégül. Micotákisz és Tusk egyaránt pozitív üzenetekkel érkezett Szerbia uniós csatlakozásának vonatkozásában. Mindenki tudja, hogy az integráció tekintetében inkább vagyok szkeptikus, mint optimista, ám beszélgetőtársaim reményt ébresztettek bennem, hogy a közeljövőben az eddigiekhez képest más hozzáállásra számíthatunk. A Koszovóval kapcsolatos álláspontunkat szintén ismertettem, illetve tájékoztattam Donald Tuskot a tényállásról. Tusk miniszterelnök véleménye, hogy az Oroszország elleni szankciók vonatkozásában Szerbiának teljes mértékben össze kellene hangolnia politikáját az unióssal. Igyekeztem álláspontunk mellett érvelni, emlékeztetve, hogy a háború kezdete óta folyamatosan támogatjuk Ukrajnát – taglalta Vučić.
Lengyelország támogatja Szerbia európai útját, Szerbia nélkül az EU nem lehet teljes, hangsúlyozta Donald Tusk, aki a sajtótájékoztató első 5 percében szerbül beszélt. Kifejtette, Szerbia gazdasági sikerei elismerésre méltók. Elmondta, az Open Balkanhoz hasonló regionális kezdeményezések örvendetesek, de a Berlini Folyamat is támogatandó. Lengyelország tudatában van Szerbia, az EU nyugat-balkáni növekedési tervével kapcsolatos ambiciózus célkitűzéseinek, emelte ki, és rámutatott, Varsó számára fontos a bilaterális együttműködés, a gazdasági kapcsolatok prioritást élveznek.
„Aleksandar Vučić barátom arról tájékoztatott, a térség országait mielőbb az EU-ban szeretné látni, így támogatja a csatlakozási tárgyalások megkezdését Albániával és Észak-Macedóniával. Az az álláspontja, hogy ha a szomszédok sikeresek, akkor a térség is sikeres és van gazdasági növekedés.” – mondta Tusk.
– Szerbia uniós tagságával és a szerb–lengyel barátsággal kapcsolatos álláspontom ugyanaz, mint akkor volt, amikor korábban miniszterelnökként, majd az Európai Tanács elnökeként látogattam Belgrádba. Lengyelország hamarosan átveszi az EU Tanácsának soros elnökségét, a bővítés a prioritások egyike lesz. Egyes fontos kérdések tekintetében eltérő állásponton vagyunk, de a kölcsönös megértésre való törekvésünk felbecsülhetetlen. Meg vagyok róla győződve, hogy beszélgetésünk az országaink közötti együttműködésben egyaránt új perspektívákat nyit – fogalmazott Tusk.
Nyitókép: Tusk és Vučević a gárdisták előtt... (Fotó: Beta)