2024. november 23., szombat

Gyász és felelősségkeresés

A kegyeletadások mellett politikai vitára is egyre több alkalmat ad az újvidéki dráma

Véget ért a háromnapos gyász Vajdaságban, a médiát továbbra is megüli az újvidéki tragédia kapcsán felmerülő felelősséggel kapcsolatos kijelentések, különféle meglátások. Az ellenzéki pártok és a köréjük szerveződött civil szervezetek tagjai a mindennapossá vált, kegyeletadással egybeszőtt tiltakozásokon egyértelműen a hatalmat és az általa kialakított rendszert tartják felelősnek azért, hogy pénteken lezuhant az újvidéki vasútállomás bejárata feletti védőtető, melynek következtében tizennégyen vesztették életüket. A legutóbbi tüntetést Belgrádban tartották meg vasárnap, az illetékesek felelősségre vonását követelték, majd vörös kéznyomokat hagytak a Fellebbviteli Bíróság épülete előtt. A következő tiltakozást mára jelentették be Újvidéken. Érvelésük szerint a Szerb Haladó Párt körüli politikai elit felelős azért, hogy kizárólag hozzá közel álló vállalatok kapnak projektumokat, kivitelezési szerződéseket, s ez a korrupció, mint mondják, már életeket követel. A haladó párt tisztségviselői reakcióikban ugyanakkor úgy fogalmaznak, senki sem akar kibújni a felelősség alól, az ellenzéket pedig azzal vádolják, hogy politikai pontokat akar szerezni a tragédiából, megalapozatlan menesztéseket követelnek, nem hagyva időt sem az illetékes intézményeknek arra, hogy elvégezzék a rájuk tartozó munkát, s megtegyék a szükséges jogi lépéseket. Aleksandar Vučić államfő tegnap azt mondta, biztos benne, hogy az illetékes szervek megállapítják, kit terhel felelősség az újvidéki tragédia miatt, s ismét részvétét fejezte ki az érintett családoknak. Ana Brnabić, a képviselőház elnöke a Happy TV reggeli műsorában az ellenzéki megmozdulások szervezőit bírálta, mondván, egyetlen céljuk, hogy hatalomra kerüljenek, s ennek érdekében nem válogatnak az eszközökben. Mint mondta, értelmetlenek a követelések is, például az, amelyben Miloš Vučević kormányfő lemondását követelik, hiszen a vasútállomás felújítása idejében nem is ő volt a kormányfő, hanem ő maga, így inkább az ő fejét kellene követelniük.

BIZARR NÉZETEK?

Az Insajder tényfeltáró weboldal tegnap közölte, hogy az újvidéki vasútállomás épülete máig nem kapta meg a használatbavételi engedélyt, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra Közvállalat az erre vonatkozó kérelmet sem nyújtotta be, melynek tartalmaznia kellett volna a felügyelőségi vizsgálatot is.

Vladimir Vrsajko, a Szabadság és Igazságosság Pártjának újvidéki városi szervezeti elnöke közölte, azért következhetett be a pénteki tragédia, mert korábban senki sem felelt a Vladislav Ribnikar Általános Iskolában történtekért, a Malo Orašjében lezajlott gyilkosságokért, a helikopter lezuhanásáért, az egészségügy széteséséért, a rendőrség helyzetéért, a bíróságok, közművállalatok állapotáért, a Szerbiai Villanygazdaság tönkretételéért és más botrányért, lopásért sem. A rendszer gyógyíthatatlan betegségben szenved – állapította meg. Savo Manojlović, a Kreni-promeni mozgalom vezetője közölte, hogy két bűnvádi feljelentést tettek az ügyészségen, az egyiket Aleksandar Vučić, Ana Brnabić és Miloš Vučević ellen, mert, mint mondta, ezek a személyek a felelősek a leginkább az országban eluralkodott általános korrupció miatt. A második feljelentést ismeretlen személy ellen tették, mert, mint mondta, az illetékes állami szerveknek a feladata megállapítani, hogy a kivitelező, a projektumfelelős, az ellenőrző szervek, a vasúttársaság vagy valamelyik más érintett a felelős a beton árnyékoló leomlásáért, s tizennégy emberélet elvesztéséért. Szerinte a lemondások nem oldanának meg semmit, az egyetlen kivezető út az lenne, ha az említett tisztségviselők a börtönben végeznék – hangzott el az újvidéki sajtótájékoztatón, a bűnvádi feljelentések átadásakor.

Bizarrnak nevezte a hatalmi párt tagjainak kijelentéseit a szerencsétlenség kapcsán dr. Bojan Pajtić, az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karának tanára, volt tartományi kormányfő. Mint mondta, itt már régen nem kérdezi senki a szakmabelieket, egy nagy pénzekben játszott korrupciós játék folyik, amely most már embereket is öl. Kérdés, hogyan ér mindez véget – jelentette ki. A pénteki eset a korrupció, az arrogancia és a tudatlanság következménye – fogalmazott Pajtić.

HÁROM ÉLETÉRT FOLYTATOTT HARC

Tegnap továbbra is Péterváradig és Péterváradtól közlekedtek a Belgrád felé tartó vonatok, ahogyan a zombori járat is csak Futakig haladt. A szerencsétlenség után nem lehet belépni a vasútállomás épületébe, az újvidéki állomást a menetrendből is kiiktatták, határozatlan időre.

Vesna Turkulov, a Vajdasági Klinikai Központ (KCV) igazgatója tegnap arról számolt be, hogy a három, ott ápolt sérültnek továbbra is válságos az állapota, mindannyian lélegeztetőgépen vannak. A sérülteknek sajnos több végtagját is amputálni kellett.

Željka Cvijanović, a bosznia-hercegovinai hármas elnökség szerb tagja tegnap beírta magát a banjalukai szerbiai főkonzulátoson nyitott gyászkönyvbe. A boszniai Szerb Köztársaságban szombaton gyásznapot is tartottak az újvidéki szerencsétlenség miatt.

Újvidéken gyászkönyvet nyitottak a városi képviselő-testület épületében, melybe a polgárok utolsó üzenetüket írhatták be a pénteken, a vasútállomáson történt tragédia áldozatai előtt leróva kegyeletüket. Tegnap hosszan kígyózó sorokban várakoztak a bejárat előtt. Erről részletesebben az újvidéki oldalon.

LEMONDOTT GORAN VESIĆ

Nem tölti be a továbbiakban tisztségét – jelentette be Goran Vesić építési, közlekedési és infrastruktúraügyi miniszter hétfő esti rendkívüli sajtótájékoztatóján, melyet a pénteki újvidéki tragédia kapcsán tartott meg. Mint mondta, nem érzi magát bűnösnek, nem felelős a szerencsétlenségért, s ezt a nyomozás is bizonyítani fogja. Tisztségéről azért mond le, mert felelősségteljesnek tartja magát – tette hozzá. Mint fogalmazott, még a tragédia napján felajánlotta a lemondását a kormányfőnek és az államfőnek is, az áldozatok iránt érzett tisztelet jeleként nem szólalt meg eddig. A lemondását ma reggel hivatalosan is benyújtja, majd amint a parlament ezt „szentesíti”, ügyvezetői megbízatása is megszűnik. Az események kronológiáját bemutatva azzal érvelt, hogy a döntések meghozása még azelőtt történt, mielőtt ezt a miniszteri tisztséget betöltötte volna. Elmondta, hogy a kérdéses bejárat feletti védőtető rekonstrukcióját nem ölelte fel a rekonstrukciós szerződés. Felszólította az illetékes állami szerveket, hogy mielőbb állapítsák meg, kik felelősek a tragikus történtek miatt, s feltette a kérdést, miért nem viselt gondot az állomás épületéről a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra Közvállalat, ez lett volna ugyanis a feladata a felújítási projektum és általában véve a karbantartás terén is.

Arra kérte a politikai pártokat és a polgárokat, hogy e nehéz pillanatokban tartózkodjanak a megalapozatlan vádaskodástól, a politikusokat pedig felszólította, ne próbálják haszonszerzésre felhasználni a tragédiát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kígyózó sorok az újvidéki városi képviselő-testület előtt, ahol gyászkönyvet nyitottak (Ótos András felvétele)