Marko Đurić külügyminiszter tegnapi bejelentésének értelmében napokon belül megkezdődhet Szerbia és az Amerikai Egyesült Államok közötti stratégiai párbeszéd. A Vajdasági Rádió és Televízió összeállítása szerint a szerb diplomáciai vezető a K1 tévéműsorában úgy nyilatkozott, amennyiben ez valóban megtörténik, az jelzésértékű lesz Szerbia számára, hogy a Trump-adminisztrációval való együttműködés során is kiemelkedő eredményeket sikerül majd elérni. A stratégiai párbeszéd révén rendszeressé, tervszerűvé és kiszámíthatóvá válna a két ország közötti együttműködés – emelte ki Đurić. Aláhúzta, Szerbia a jövőben is megállapodások, illetve azok végrehajtása révén kíván együttműködni tradicionális partnereivel és szövetségeseivel, ám szerb államérdek, hogy a nyugati civilizáció legnagyobb országával is együttműködjön.
Vuk Velebit, a Szerbia és az USA közötti kapcsolatok erősítéséhez való hozzájárulás céljával alapított Pupin Kezdeményezés igazgatója úgy tudja, hogy még ezen a hétvégén aláírhatják a két ország felhatalmazott képviselői a stratégiai párbeszédről szóló megállapodást, Richard Verma, az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkárának belgrádi látogatása alkalmával. A Danas napilap szerint kiemelte, ennek révén az eddigieknél sokkal magasabb szintre emelkedik a Belgrád és Washington közötti együttműködés. A stratégiai párbeszéd, azaz partnerség az amerikai külpolitika fontos eleme – mondta Velebit. Rámutatott, Szerbia eddig Kínával, Oroszországgal és az Európai Unióval kötött hasonló megállapodást. Miután aláírják a dokumentumot, Szerbia és az USA megállapodnak a témákról, amelyek vonatkozásában a következő időszakban megkezdődik az együttműködés, olyan területeken nyílhatnak meg új fejezetek, mint amilyen a biztonság és a gazdaság – magyarázta Velebit. Hozzáfűzte, ennek révén Szerbia kiteljesítheti négyoszlopos külpolitikáját.
– Amikor az USA párbeszédet kezd egy partnerországgal, az a beruházók számára is jelzésértékű. Az USA partnerei vonzók a külföldi beruházók számára. Az USA számára fontos, hogy jó kapcsolatokat ápoljon Szerbiával, hisz a Nyugat-Balkán legfontosabb országa. A stratégiai párbeszéddel az USA megvalósíthatja céljait, Szerbia pedig megerősítheti külpolitikai pozícióját. A dialógus az USA-val a Kínával és az Oroszországgal való párbeszéd közötti egyensúlyozás újabb eleme, tekintettel a globális történésekre ez releváns üzenet, hogy Szerbia a kapcsolatok elmélyítésének az elkötelezettje. Belgrád az elmúlt néhány évben elhanyagolta kapcsolatait Washingtonnal, de az is tény, hogy ez utóbbi figyelme elsősorban Szarajevóra és Podgoricára irányult. A stratégiai párbeszéd a polgárok számára is jó hír, hisz megkönnyíti majd az ügyintézést – részletezte Velebit.
A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) elleni amerikai szankciókkal kapcsolatos találgatások vonatkozásában Velebit közölte, egyelőre senki nem tud biztosat mondani a majdani folyamatokkal kapcsolatban. 2008-ban a NIS-t kedvezőtlen feltételek mellett adták el, az állna Szerbia érdekében, ha a vállalat visszakerülne hatáskörébe – jegyezte meg. Hozzátette, az energetika egyébként is fontos fejezete lesz a stratégiai párbeszédnek, az USA már korábban jelezte, hogy érdekelt mind a lítiumban, mind a rézben.
Richard Verma helyettes államtitkár kedden kezdte meg a szombaton, azaz holnap fejeződő ötnapos nyugat-balkáni látogatását. Először Albániába látogatott el, onnan tegnap Koszovóba utazott, körútját Belgrádban folytatja, illetve fejezi. Mint arra a Danas napilap összeállításában rámutatnak, Albániában az ország demokratikus átalakulása és a védelmi kapacitások erősítése volt a központi téma, Koszovóban a Belgrád és Pristina közötti kapcsolatok párbeszéd révén való normalizálása, továbbá a joguralom erősítése, Szerbiában pedig az energetika és a gazdaság területén való stratégiai partnerség erősítése lesz a sarkalatos téma.