Ellenzéki füttykoncert nélkül, de éles szóváltásokkal, a napirendi pontoktól való eltérésekkel telt el a tartományi képviselőház tegnapi ülése, melynek napirendjét területrendezési tervek, tartományi közigazgatási döntésjavaslatok, üzleti jelentések képezték. A képviselők jóváhagyták az Újvidék–Ópázova bicikliút és az Orom–Nagyvölgy-csatorna területrendezési tervét, Vajdaság csatlakozását a Frankofón Régiók Nemzetközi Szövetségébe (AIFR), mindemellett a Tartományi Ombudsman tavalyi jelentésével és az Európai Ügyek Alapjának üzleti beszámolójával is foglalkoztak.
Juhász Bálint házelnöknek nem egyszer interveniált a képviselői felszólalások, ügyrendsértés kapcsán tett megjegyzések, válaszok és viszontválaszok alkalmával. Többször figyelmeztette a képviselőket arra, hogy a hatalmi és az ellenzéki képviselők is folyamatosan megsértik az ügyrend rendelkezéseit, ami az ülés vezetését nehezíti.
A képviselőházi vita ideje alatt az épülethez vonultak az egyetemisták és az őket támogató polgárok, akik lármát csaptak az ülésteremhez legközelebb eső területen. Felszólalásokban azt kifogásolták, hogy a tartományi szervek öt hónapja ignorálják a mély társadalmi válságot, úgy tesznek, mintha minden a legnagyobb rendben lenne, afféle párhuzamos valóságban élnek.

Maja Gojković becsmérlően beszélt a Strasbourgba biciklizett egyetemistákról (is), a tüntetéseket terrorizmusnak, a 16 perces kegyeletadásokat pedig szektásokra jellemző bohóckodásnak minősítette (Ótos András felvétele)
Az egyetemisták és az őket támogatók a képviselőház előtti/melletti tüntetésen nehezményezték az újvidéki tragédiát és az ahhoz kötődő, felelősségre vonással kapcsolatos kérdéseket mellőző tartományi hozzáállást is. Az épület környékén több százan voltak. A rohamrendőrség lezárta a képviselőház és a kormány épülete közötti átjárót, de a parlament épületében is szép számban voltak.
NORMÁLIS MUNKAFOLYAMAT KELLENE
Az ülés előtt Juhász Bálint házelnök azt mondta, jó jelnek tartja, hogy a kollégiumi ülésen minden frakció jelen van, mint mondta, szeretné, ha mostantól normálisan zajlana a parlament munkája, mivel egy teljesen megszokott munkafolyamatra lenne szükség ahhoz, hogy a ház meghozza döntéseit. – Mindenkinek jogában áll kifejtenie a nézeteit, de senkinek sem áll jogában akadályozni mások munkáját – értékelte, hozzátéve, hogy a leendő üléseken biztosan szerepelnek költségvetéssel kapcsolatos kérdések is, melyek zavartalan megvitatása lényeges, természetesen azért, hogy a fontos vajdasági projektumok megvalósulhassanak, elsősorban az egészségügy és a gazdaság, a beruházások terén.
KÉNYSZERSZÜNET
A napirendi pontok megvitatása az ülésen gyorsan haladt volna, ám a vita számos esetben terelődött át aktuálpolitikai témákra: ki valójában az erőszaktevő, megfelelő-e az ülés vezetése, igazságosak-e a házelnök döntései, igazuk van-e a tüntetőknek – ezeket a kérdéseket járták körül sokan. Juhász Bálint félbe is szakította az ülést dr. Radivoje Jovović, a Demokrata Párt–Együtt–Szabad Polgárok Mozgalom frakcióvezetője felszólalását követően, aki azt mondta, a jelenlegi rezsim rendőrállamot csinál az országból, a vajdasági parlamentet pedig radikális mocsokkal árasztja el. A házelnök arra kérte, térjen a napirendre, majd megvonta tőle a szót, s mivel az indulatok elszabadulásának jelei mutatkoztak – az ellenzékiek transzparenseket mutattak fel „Mind felelni fogtok!” felirattal, zajt keltettek –, egy konzultációra hívta az összes parlamenti frakció vezetőjét az ülés szünetének ideje alatt. A szünetet követően Juhász arról számolt be, megbeszélte a képviselőcsoportok vezetőivel, hogy szabotálások nélkül, az ügyrenddel összhangban folytatják a munkát. Kiemelte, a hangulat és a munkafolyamat mind a 120 képviselőnek a felelőssége.

Noha a báni palota átjáróját lezárták, kerítésekkel eltorlaszolták, a tüntetés nem maradt el (Ótos András felvétele)
LECKE A DEMOKRÁCIÁRÓL
A Frankofón Régiók Nemzetközi Szövetségéhez való csatlakozásról szóló vita során Maja Gojković kormányfő előterjesztette a javaslatot, mondandója során azonban maga is más témákkal foglalkozott. Elégedetlenségének adott hangot a képviselőházi hangulat miatt, s az épület előtti tiltakozás miatt, amely által száz személy sípszóval akadályozza a munkafolyamatot. Immár öt hónapja tart ez, mondta, hozzátéve: Vajdaság éppen a frankofón régiók szövetségének meghívására lép be a szervezetbe – arra az ellenzéki kijelentésre reagált, mely szerint Vajdaság csatlakozása csak látszat, PR-fogás. Bírálta az ellenzéket, hogy amikor maga felelt a tartományi politika kreálásáért, nem tett semmit annak érdekében, hogy gyorsítsa az efféle felzárkózást, s az Európai Unióhoz való csatlakozást sem lendítette előbbre, pedig, mint mondta, megállás nélkül annak lassúsága miatt bírálja ma a hatalmat. Az ellenzéket amiatt is kritizálta, hogy a rombolás politikáját képviseli, uszít, tönkre teszi a városi kulturális örökségeket, s mindezt a demokráciáért folytatott harc eszközeként mutatja be.
A folytatásban ironizálva beszélt a Strasbourgba biciklizett egyetemistákról. Azt mondta, valójában kicsit kerékpárral, kicsit kamionokkal és buszokkal utaztak, az Európai Parlamentben pedig a horvát, a boszniai és a szlovén képviselők fogadták csupán őket. Mint mondta, a hatalmas többséget képviseli Szerbiában, ezért nem sértődik meg a bekiabálások miatt sem. Célja, hogy leckét tartson a demokráciáról az ellenzékieknek, akik arra sem képesek, hogy egy francia biciklis klubbal alakítsanak ki együttműködést, de kritizálják, ha egy rangos nemzetközi szövetség része lesz Vajdaság. Közölte, ezért támogatja ma is a választások megtartását a hatalmi koalíció, és hogy kiderüljön, mekkora a támogatottsága, s mekkora azoké, akik szerint „az egész ország mögöttük áll, majd száz ember jön támogatni őket a parlament elé”. Terrorizmusnak minősítette a tüntetéseket, a 16 perces megemlékezéseket pedig „szektaszerű tevékenységnek”.
Az ellenzék ügyrendsértést reklamált a kormányfő felszólalása után, kifogásolva, hogy nem a témával foglalkozott, de a ház azt szavazta meg, hogy nem volt semmiféle kihágás.

Nyitókép: A teremben nem volt füttykoncert, kint azonban... (Ótos András felvétele)