2025. január 21., kedd

Vita a belügyminiszter felelősségéről

Bratislav Gašić: A Jovanjica- és Krušik-ügyben nincsenek botrányra utaló elemek

A szerbiai belügyi szervek számára ismeretes, ki ölte meg Oliver Ivanović koszovói politikust. Az illető a német hatóságok védelme alatt áll – jelentette ki tegnap Bratislav Gašić belügyminiszter a köztársasági képviselőház tegnapi ülésén, amelyen az ellenzék kezdeményezésére éppen arról folyt a vita, hogy a parlament vonja meg a belügyminisztertől a bizalmat. Gašić az ellene felhozott vádakra reagálva rámutatott, a szerbiai hatóságok részéről ez a nyomozás befejeződött, már csak arra számítanak, hogy a partnereik (akiket nem konkretizált), adják át a szükséges kamerafelvételeket.

A napirenden szereplő kérdésekről a parlamenti képviselők még május 30-án kezdték meg a vitát. Ezúttal Bratislav Gašić leváltásáról vitatkoztak, ami egyébként a Szerbia az erőszak ellen elnevezésű tüntetés egyik követelése is. A felszólaló képviselők a tegnapi ülésen mindenekelőtt egymás szavahihetőségét vonták felelősségre, majd Ana Brnabić azokat a pozitívumokat emelte ki, amelyeket a jelenlegi hatalom az elmúlt 10-11 évben elért.

Az ülés elején Biljana Đorđević, Zöld – Bal oldali klub frakció képviselője hangsúlyozta, hogy követelik Bratislav Gašić felelősségvállalását. A parlamentnek tartozik elszámolással, hiszen az szavazott neki bizalmat, és nem az államfő hatáskörébe tartozik a belügyminiszter lemondatásának ügye. Hangsúlyozta, hogy a biztonsági rendszerrel való visszaélés indokolja Gašić lemondását, illetve a Vladislav Ribnikar Általános Iskolában, majd a Mladenovac környékén történt tragédia megelőzésében, illetve az ügy kezelésében történt mulasztások. Mint monda, Aleksandar Vulin, a Biztonsági-Információs Ügynökség (BIA) élén, és a belügyminiszter is felelősséggel tartozik, mindenekelőtt azért, mert funkcióba lépésük során semmit sem tettek ezeknek a tragédiáknak a megelőzésében. Szerbiának már másfél éve nincs rendőrfőnöke, miközben Vulin és Gašić is megpróbálta kibővíteni a belügyi szervek hatáskörét. Hangsúlyozta, a rendőrség feladata nem az, hogy a bűnözőket védje, hanem hogy a polgárok testi épségére vigyázzon. Rámutatott, a belgrádi általános iskolában meggyilkolt és megsebesített gyerekek szülei már másfél hónapja várnak a történtek rekonstrukciójára, hogy választ kapjanak arra, hogyan tudott egy 13 éves fiú 8 kislányt, egy fiút és egy iskolaőrt meggyilkolni. Majd kérdést tett fel a belügyminiszternek annak kapcsán is, hogy a mladenovaci gyilkosságot az államvezetés miért minősítette terrortámadásnak.

Ana Brnabić miután azzal vádolta meg az ellenzéket, hogy politikai poénszerzésre használja fel a Vladislav Ribnikar áldozatai szüleinek követelését, kiemelte, napi kapcsolatban van a kormány a szülők tanácsával. Jelenleg belső ellenőrzés folyik a belügyi szervek körében annak kapcsán, hogyan szivárgott ki az áldozatul esett gyerekek névsora. Az érintetteket felelősségre fogják vonni.

Bratislav Gašić ugyanakkor rámutatott arra, hogy a jelenleg kiképzésen levő rendőrökből áll majd össze az az 1200 fős csapat, amelynek tagjai az iskolák biztonságára figyelnek majd, de a rendőrségnek szüksége lenne további határrendőrökre és közlekedési rendőrökre is. A terrorizmusként minősített gyilkosság kapcsán pedig rákérdezett: miként lehet kategorizálni azt, amikor egy ámokfutó gépfegyverrel a kezében, találomra gyilkol? Németországban is hasonló cselekedeteket ekképpen minősítettek.

Részletezve az elmúlt hetekben ellene felvetett vádakat, rámutatott, a Jovanjica ügyében nem a legnagyobb marihuánaültetvényről van szó, hanem a mezőgazdasági birtok többször is jelezte az illetékes szerveknek, hogy a biotermelés mellett egészségügyi célokra használható kender termesztésével szeretne foglalkozni. A belügyminiszter ugyanakkor rámutatott, hogy dolgoznak a kábítószer-kereskedelem felszámolásán, január 1-jétől június 11-ig a rendőrség 3,4 tonna kábítószert kobozott el a különböző akciói során.

A Krušik-botrány kapcsán, amiben a korábbi belügyminiszter, Nebojša Stefanović apját, fegyverkereskedelemmel vádolták meg, Gašić elmondta, a nyomozást lefolytatták és kiderült, hogy voltak szabálytalanságok, de azoknak nem voltak olyan elemeik, amelyek az állam károsítását okozták volna. Kitért arra a helikopter-balesetre is, amely során a helikopter teljes legénysége és egy kisgyermek veszett oda, és amelyben éppen Gašićot vádolták meg azzal, hogy a gyermek Belgrádba szállítása éppen az ő népszerűsítésére szolgált volna. Gašić azt állította, kitaláció az egész, az az újságíró sem létezik, aki erről riportot készített vele korábban. Hozzátette, Zoran Babićnak, a Szerbiai Korridorok egykori igazgatójának balesete ügyében is felelősségre vonták azt, akinek a figyelmetlen vezetése miatt egy személy életét vesztette. A fizetőkapunál készült felvételeken jól látható, hogy Babić sofőrje vezetett, majd arra szólította fel az ellenzéket, hozzon számítógépes szakértőt a rendőrségre, hogy együtt állapítsák meg a felvétel valódiságát.

Az ellenzék az Elektronikus Média Szabályozó Testületének (REM) és az RTS (Szerbiai Rádió és Televízió) vezetőségének feloszlatását is kéri. Ennek kapcsán egy korábbi megnyilatkozásában Aleksandar Vučić kiemelte, még tárgyalhatnak is az ellenzékkel, ám Gašić leváltásáról szó sem lehet. Brnabić is többször hangsúlyozta, hogy nem tartja indokoltnak a belügyminiszter felelősségre vonását.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ana Brnabić és Bratislav Gašić a köztársasági képviselőház egy korábbi ülésén (Fotó: Beta)