2024. szeptember 3., kedd

Hogyan dobjunk ki egy minisztert?

Rade Basta szerint afrikai országokban sem alkalmaznak olyan eljárást, mint vele szemben itt

Amikor a szerb kormány június 23-án, pénteken, még ülésezett a Rade Basta gazdasági miniszter (a felvételen) leváltásával kapcsolatos beadvány miatt, s a parlament elé sem került a javaslat, a minisztert és alkalmazottait máris „elkergették” a kormányépületből. Egy magánkézben álló biztonsági céget alkalmaztak, melynek emberei megjelentek a kormányirodában, s felszólították a jelenlevőket, hogy személyes tárgyaikkal együtt azonnal hagyják el a helyiségeket és az épületet.

Erről tegnap a menesztett miniszter beszélt a belgrádi médiának. Elmondása szerint a zimonyi biztonsági cég embereivel tartott ekkor Petar Janjić, a kormány főtitkárhelyettese is. A foglalkoztatottak, mint mondta, valóságos sokkot éltek át, szabályosan kirúgták őket az irodákból. Basta beszámolójában hozzátette, hogy az „akciót” követően azonnal lecserélték az irodák zárait is. Nem történt meg a tisztség semmilyen formális átadása sem, nem írtak ezzel kapcsolatos jegyzőkönyvet, ahogyan azt az előírások meghatározzák. A bánásmód botrányos volt, ilyen afrikai országokban sem fordul elő – jelentette ki.

Mint ismeretes, Basta menesztését még aznap elfogadta a kormány, majd sürgős eljárás részeként a parlament is jóváhagyta két perc alatt. A volt tárcavezető most aggodalmának adott hangot amiatt, hogy nem ment végbe a funkció hivatalos átruházása, és elhatárolta magát minden emiatt keletkező visszaéléstől. Basta tisztségét most Siniša Mali pénzügyminiszter tölti be.

Rade Basta a Dragan Marković Palma által vezetett Egységes Szerbia pártkádere volt, akinek a menesztését már korábban javasolta a szervezet, mert az utóbbi időszakban „a párt- és kormánypolitikával ellentétes nézeteket kezdett vallani”. Kifejezte meggyőződését, hogy Szerbiának szankciókat kellene bevezetnie Oroszországgal szemben, annak érdekében, hogy sikeresebb legyen az ország gazdaságpolitikája. Mindemellett a Szerbia az erőszak ellen elnevezésű tüntetéssorozat kapcsán is amondó volt, hogy a kormány minden miniszterének részt kellene vennie ezeken. Basta időközben bejelentette, hogy elhagyja pártját és új mozgalmat hoz létre. Ennek az alapvető meggyőződését az a felismerés jelenti, hogy Szerbia nem maradhat elszigetelve a változó geopolitikai körülmények közepette, csakis a nyugati értékek, az európai integráció elfogadása jelenthet kiutat az ország számára – mutatott rá. Az országnak teljes jogállamiságra és önálló intézményrendszerre van szüksége – értékelte, és közölte, hogy mozgalmának a Szerbia Európai Útja elnevezést adja.

Nyitókép: Rade Basta (Fotó: Gazdasági Minisztérium/Tanjug)