2024. november 22., péntek

Korona került Károly és Kamilla fejére

Az Egyesült Királyság új uralkodóját három napig ünneplik országszerte

Jókívánságok özöne zúdult a hét végén Londonra abból az alkalomból, hogy szombaton megkoronázták III. Károlyt, az Egyesült Királyság és 14 további nemzetközösségi ország uralkodóját. Szent Eduárd koronáját Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház legfőbb vallási méltósága helyezte a király fejére a londoni Westminster-apátságban. Elsőre azonban nem sikerült jól a művelet, ezért az érseknek utómunkálatként egy kicsit még igazgatni kellett a koronát III. Károly fején.

A világraszóló esemény alkalmából százezrek sereglettek Londonba, ahol rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be. A rendre és nyugalomra csaknem 29 ezer rendőr ügyelt. A fővárosban díszegyenruhába öltözött katonák ezrei is részt vettek a koronázási szertartáson.

A lelkes királypártiak és kíváncsiskodók egy része már napokkal korábban letáborozott a felvonulási útvonal mentén, abban bízva, hogy ha csak egy pillanatra is, de megláthatják a királyi párt, a 74 éves Károlyt és feleségét, Kamillát, akit – külön koronával – szintén megkoronáztak az apátságban, s így királynői cím illeti meg.

A Trafalgar téren azonban százak tiltakoztak a koronázás és a monarchia ellen, követelve a köztársaság kikiáltását. A rendőrség több tüntetőt őrizetbe vett rendzavarás, közveszély okozására irányuló összeesküvés és bűncselekményt okozó tárgyak birtoklásának gyanújával.

III. Károly király és hitvese a Buckingham-palotából díszes katonai kísérettel érkezett a Westminster-apátságba, az angol-brit monarchia ősi koronázó templomába. A királyi házaspárt a Diamond Jubilee State Coach, vagyis a gyémántjubileumi állami hintó vitte a palotától két és fél kilométerre található apátsághoz. A hat ló vontatta, háromtonnás, 5,4 méter hosszú, légkondicionált, hidraulikus felfüggesztéssel és elektromosan mozgatható ablakokkal ellátott hintót III. Károly tavaly szeptemberben elhunyt édesanyja, II. Erzsébet királynő 2012-ben megünnepelt hat évtizedes uralkodói jubileumának tiszteletére készítette nyolcévi munkával egy ausztrál mesterember, Jim Frecklington.

III. Károly király és Kamilla királynő integet a tömegnek a Buckingham-palota erkélyéről a koronázási ceremónia után (Fotó: AP)

III. Károly király és Kamilla királynő integet a tömegnek a Buckingham-palota erkélyéről a koronázási ceremónia után (Fotó: AP)

A hosszú szertartási palástot viselő király brit idő szerint 11 óra előtt néhány perccel lépett be a Westminster-apátságba a nyugat felé néző főbejáraton, és a koronázás nem sokkal ezután meg is kezdődött.

Előzőleg elfoglalták helyüket az apátságba meghívott vendégek. A ceremónián 203 ország képviseltette magát; jelen voltak a legnagyobb vallási közösségek vezetői is. A meghívottak között volt Novák Katalin magyar államfő, Rishi Sunak brit miniszterelnök és mindegyik élő hivatali elődje. Megérkezett a szertartásra Harry sussexi herceg, III. Károly másodszülött fia is, aki több mint három éve felhagyott a királyi család magas rangú tagjaként végzett munkájával, és amerikai feleségével, Meghan hercegnővel együtt Kaliforniába költözött.
Harry és a család viszonya azóta is feszült. Meghan hercegnő részt sem vett a ceremónián. Kaliforniában maradt két gyermekükkel, Lilibet Dianával és Archie-val, akinek a negyedik születésnapját ünnepelték. Harry herceg ugyan ott volt az apátságban, de a háromnapos koronázási hétvége további ünnepi rendezvényeit kihagyta; édesapja megkoronázása után nem sokkal visszautazott az Egyesült Államokba.

A LEGIDŐSEBB URALKODÓ

III. Károly a 39. uralkodó, akit a Westminster-apátságban koronáztak meg. Az első angol király, akinek fejére a történelmi dokumentumok tanúsága szerint kétséget kizáróan itt helyezték a koronát, a normann hódító, I. Vilmos volt 1066 karácsonyán. III. Károly novemberben tölti be 75. életévét, így az angol-brit monarchia történetében a legidősebb uralkodó, akit megkoronáztak. A királyi rang azonban már tavaly szeptember óta megilleti, vagyis azóta, hogy édesanyja, II. Erzsébet – életének 97., uralkodásának 71. esztendejében – elhunyt.

A koronázási ceremónia istentisztelettel kezdődött az apátságban. Ezt követte a királyi eskü. III. Károly helyet foglalt a hétszáz éves koronázási széken, majd megkapta az országalmát és a jogart, végül a fejére helyezték Szent Eduárd koronáját. Ezután átült a trónra.

Az uralkodópár állami hintón, díszkísérettel utazott a palotából a koronázás helyszínére (Fotó: WPA Pool/Getty Images)

Az uralkodópár állami hintón, díszkísérettel utazott a palotából a koronázás helyszínére (Fotó: WPA Pool/Getty Images)

A 444 drágakővel és féldrágakővel ékesített, 2,25 kilogramm súlyú 22 karátos aranykoronát – amely II. Károly király 1661-es „beiktatására” készült, de az utolsó előtti angolszász uralkodó, a normann hódítás évében, 1066-ban elhunyt Hitvalló Eduárd emlékét őrzi – csak egyszer, a koronázás napján helyezik a mindenkori uralkodó fejére, utána visszaviszik a londoni Tower erődjének kincstárába.

A koronázási ünnepségre Edinburghból Londonba szállították a skót történelem egyik legnagyobb becsben tartott ereklyéjét, a Sors Kövét is. A 150 kilogrammos, 66 centiméter hosszú, 42 centiméter széles vörös homokkőtömb évszázadokon át a skót királyok koronázási trónja volt. A követ ezúttal az 1300-ban készített koronázási szék aljába helyezték, miként azt korábban is szokták ilyen alkalmakkor.

A koronázás után Welby érsek, majd az apátságban összegyűlt 2300 meghívott vendég egyszerre kiáltotta, hogy God Save the King, azaz Isten óvja a királyt! Ezt követően az érsek, majd Vilmos walesi herceg, Károly és az 1997-ben elhunyt Diána hercegnő elsőszülött fia, a brit trón várományosa hűséget esküdött az uralkodónak.

HÁROMNAPOS ÜNNEP

A kétórás szertartás után a királyi pár díszfelvonulás élén, katonai kísérettel aranyhintón tért vissza a Buckingham-palotába. Ezután III. Károly és felesége, valamint a királyi család több tagja megjelentek a palota híres erkélyén és üdvözölték a tiszteletükre összegyűlt 350 ezer fős ujjongó tömeget. Ez volt III. Károly király első ceremoniális megjelenése uralkodóként a Buckingham-palota teraszán, amelyre a királyi család tagjai rendszerint történelmi jelentőségű események alkalmából lépnek ki.

A szombati koronázás háromnapos ünnepségsorozattá változott, amely a mai rendkívüli munkaszüneti napon ér véget. Országszerte utcabálakat, vigasságokat és számtalan szórakoztató programot szerveztek. A különleges esemény alkalmából a vendéglátóhelyek – hatósági engedéllyel – a szokásos záróránál két órával tovább tarthattak nyitva.

A programok közül kiemelkedett az a nagyszabású koncert, amelyet tegnap tartottak a legősibb és legnagyobb brit királyi rezidencia, a London nyugati határában található windsori kastély parkjában. A rendezvényen nemzetközi hírű szupersztárok mellett amatőr zenei együttesek és kórusok is felléptek. A húszezer fős közönséget országos sorshúzáson választották ki; a nyertesek ingyenes jegyet kaptak a megakoncertre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: III. Károly teljes királyi pompában a koronázás után (Fotó: WPA Pool/Getty Images)