Európa területének csaknem 47 százalékát aszály fenyegeti. Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) legutóbbi jelentéséből emellett az is kiderült, hogy az augusztus 10-éig megvizsgált régiók 17 százalékán a teljes riasztási fokozat van érvényben.
A kutatók szerint a szárazság a kevés esővel és a májusban kezdődött hőhullámmal függ össze, amelyek széles körben befolyásolták a folyók vízhozamát a kontinensen. A vízmennyiség csökkenése az energiaágazatot is hátrányosan érintette. Az aszály jelentősen csökkentette a nyári terméshozamokat, leginkább a kukoricáét, a szójababét és a napraforgóét.
„Az alacsony talajnedvesség és a növényekre nehezedő környezeti terhelés egyaránt súlyos” – áll a jelentésben, amely több mint egy tucat olyan országot sorol fel, ahol fokozódott az aszályveszély. A listára felkerült Németország, Franciaország és Nagy-Britannia is.
A JRC figyelmeztet arra is, hogy „Európa többi részén, amelyet már korábban is sújtott az aszály, tartósan fennmarad a súlyos szárazság”. Jelentéséből az is kiderült, hogy azokban a régiókban romlanak leginkább a körülmények, amelyeket már 2022 tavaszán is érintett az aszály. Ezek közé tartozik Észak-Olaszország, Délkelet-Franciaország, továbbá Magyarország és Románia bizonyos területei.
A JRC előrejelzése alapján a Földközi-tenger nyugati térségében novemberig a szokásosnál melegebbre és aszályra lehet számítani.