2024. december 22., vasárnap

A Facebook blokkolja az orosz propagandát

Kivételesen a Facebook és anyavállalata is markánsan állást foglalt az orosz-ukrán konfliktusban. Az amerikai tech óriás eddig a szólásszabadság pajzsa mögé bújva nem szívesen cenzúrázta oldalait és nem vette fel markánsan a harcot a hamis hírek és a tudatos dezinformációs kampányok ellen. Márpedig Moszkva trolljai élen járnak a félretájékoztatásban. Ezt már Donald Trump 2016 kampánya és a brexit-népszavazás során is bizonyították.

Az elmúlt napokban a magyar közösségi oldalakat is ellepték a háborút relativizáló bejegyzések. Ezekben többnyire arról írnak, hogy az elmúlt években az ukránok halomra ölték az orosz kisebbséget, de akkoriban senki sem foglalkozott ezzel. Moszkva valószínűleg így próbálja megosztani a nemzetközi közvéleményt.

Éppen ezért a Meta úgy döntött, hogy az orosz állami média a jövőben nem jeleníthet meg hirdetéseket platformjain, és nem használhatja pénzszerzésre a felületeket.

A cég biztonsági részlegét vezető Nathaniel Gleicher a Twitteren közölte: emellett továbbra is megjelölik az orosz állami média által posztolt kétes tartalmakat.

„Figyelemmel követjük az ukrajnai helyzetet, és nyilvánosságra hozunk minden lépést, amelyet a platformjainkat használó emberek védelme érdekében teszünk” - fűzte hozzá.

A Facebook korábban lehetővé tette az Ukrajnában élő felhasználók számára, hogy biztonsági okokból zárolják a profiljukat.

Nick Clegg, a Meta alelnöke közleményében azt írta: az orosz hatóságok elrendelték, hogy a Meta hagyjon fel a tényellenőrzéssel és a tartalmak megjelölésével négy orosz állami hírforrás esetében. Clegg jelezte: visszautasították a követelést, ami miatt korlátozták a hozzáférést a Meta szolgáltatásaihoz.

A Twitter ideiglenesen felfüggesztette a hirdetéseket felületén Oroszországban és Ukrajnában, indoklása szerint azért, hogy a reklámok ne vonják el a figyelmet a közbiztonsági jellegű információkról.

Az orosz tömegtájékoztatási és távközlési hatóság, a Roszkomnadzor az alapvető emberi jogok és szabadságjogok megsértésével és cenzúrával vádolta a Metát.

Mihajlo Fedorov ukrán digitális fejlesztési miniszter felszólította az Apple-t, hogy tegye elérhetetlenné termékeit és szolgáltatásait Oroszországban. A tárcavezető szerint a döntéssel mozgósítani lehetne az orosz fiatalokat és a keresőképes rétegeket, hogy lépjenek fel a „szégyenletes katonai agresszió ellen” - írta Fedorov Tim Cooknak, az Apple vezérigazgatójának címzett levelében.

A Roszkomnadzor szombaton 10 orosz médiumot figyelmeztetett, hogy elvágja őket weboldalaiktól, ha nem fejezik be a „dezinformációt”. A jövőben nem írhatják azt az ukrajnai speciális akcióról, hogy „invázió”, „támadás” vagy „hadüzenet”. Aki mégis megszegi ezt a szabályt 5 millió rubeles, vagyis 20 millió forintos büntetést kockáztat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás