Az alacsony élelmiszerárak és a túlzott bürokrácia miatti országos tiltakozás részeként francia mezőgazdasági termelők pénteken lezárták a Párizst Lille-lel és Belgiummal összekötő egyik fő autópályát, hosszú dugókat okozva, írja a Reuters.
A szakszervezetek azért szerveztek útlezárásokat Párizsban és környékén, hogy növeljék a nyomást Gabriel Attal miniszterelnök kormányára, amelyet a gazdák azzal vádolnak, hogy nem tesz eleget a megsegítésükért. A mezőgazdasági termelők szakszervezetének, az FNSEA-nak a párizsi egysége 11 útlezárást tervez a Párizs környéki fő ingázó útvonalakon, köztük az A6, A10 és A13-as autópályán.
A feszültségek enyhítésére törekedve a pénzügyminiszterek és a mezőgazdasági miniszterek pénteken az élelmiszeripar képviselőivel tárgyaltak a termékek méltányos árairól, ami a gazdák első számú prioritása, akik szerint szenvednek a kormány fogyasztói árak csökkentésére irányuló törekvései miatt.
„A legfontosabb kérdés a gazdák bevétele" – mondta Bruno Le Maire pénzügyminiszter a találkozót követően, hozzátéve, hogy a kormány komolyan veszi a gazdák számára tisztességes árakat garantálni hivatott törvény végrehajtását. Le Maire korábban hónapokon át nyomást gyakorolt az olyan nagy élelmiszeripari vállalatokra, mint a Carrefour és a Danone, hogy a magas inflációs időszak után csökkentsék áraikat, kivívva a gazdák haragját. Pénteken azonban megfogadta, hogy „könyörtelen" lesz az élelmiszeripari cégóriásokkal és a szupermarketekkel szemben, hogy segítsen megfelelő pénzügyi kompenzációt biztosítani a mezőgazdasági termelőknek.
Az Európai Unió legnagyobb mezőgazdasági termelőjének számító Franciaországban számos gazdálkodó azt állítja, hogy a kiskereskedők egyre nagyobb nyomást gyakorolnak rájuk az árcsökkentés érdekében, és ez veszélyezteti megélhetésüket.
A mezőgazdasági szakszervezetek egyéb sérelmek mellett a traktorok üzemanyagára kivetett állami adót, az olcsó külföldi élelmiszerek importját, a vízhez való hozzáférést, a túlzott bürokráciát és a környezetvédelmi szabályokat is a nehézségek közé sorolják.
Franciaországban két hete tüntetések zajlanak a vidéki régiókban, míg más európai országokban, köztük Németországban és Lengyelországban is tüntetéseket tartottak az életszínvonal csökkenése miatt feldühödött gazdák.
Nyitókép: Luc Auffret/Anadolu via Getty Images