2024. december 21., szombat

Ki gyártotta a gyilkos csipogókat?

A készülékek felrobban(t)ásakor többen meghaltak, és ezrek sebesültek meg

Egy szófiai székhelyű cég vásárolta Tajvanról azokat a személyhívókat, amelyeket végül a Hezbollahnak adtak el; az ügyben érintett magyar cég valójában semmit sem csinált, az eszközök soha nem is voltak Magyarországon – közölte a Telex szerda este, hozzátéve: ez utóbbi információt időközben hivatalosan is megerősítette a magyar kormány.

Felidézték: kedden a Hezbollah több száz tagja sérülhetett meg súlyosan Libanonban, amikor személyhívókba rejtett bombák robbantak fel. Ezeket a pagernek vagy a magyar szlengben csipogónak nevezett eszközöket a világ nagy részén már rég felváltották a mobiltelefonok, de sok helyen (például kórházakban) a mai napig alkalmazzák; a Hezbollah tagjai is ezt használták.

A Telex idézte Kovács Zoltánt, a kormány nemzetközi kommunikációért felelős államtitkárát, aki szerda délután azt közölte: „a magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a hivatkozott eszközök pedig sohasem jártak Magyarországon".

A készüléket forgalmazó Gold Apollo vezérigazgatója, Hszu Csing-kuang szerdai sajtótájékoztatón azt közölte: a Hezbollah által rendelt AR-924-es csipogókat licenc alapján egy BAC nevű cég gyártotta. Először csak annyit mondott, hogy egy európai cégről van szó, amelynek van irodája a tajvani Tajpejben, és a cég első hivatalos közleményében is ennyi szerepelt. Később viszont konkrétan megnevezték a budapesti BAC Consulting Kft.-t mint a cs

Legalább tizenkét áldozata és csaknem 2750 sebesültje van annak a példátlan incidensnek, amelyben kedden délután Libanonban szinte egy időben robbantak fel pagerek (személyhívók vagy csipogók) – közölte a közel-keleti ország egészségügyi minisztere. Firasz Abjád szerint mintegy kétszáz sérült állapota válságos. Hírek szerint megsebesült Modzstaba Amani iráni nagykövet is.

A sérültek zöme a Teherán által támogatott Hezbollah libanoni iszlamista milícia/terrorszervezet tagja. Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a – személyek közötti, vezeték nélküli kommunikációt biztosító, és csipogóként is ismert – pagerek összehangolt felrobbantását terrorcselekménynek nevezte, amelyért Izraelt tette felelőssé. Ziad Makari libanoni tájékoztatási miniszter izraeli agresszióról beszélt, a külügyi tárca pedig „veszélyes és szándékos izraeli eszkalációról”.

Hszu Csing-kuang, a Gold Apollo elnöke közölte: a Hezbollah által rendelt csipogók nem náluk készültek. A cég később közleményben tudatta, hogy az AR-924-es pagereket a Budapesten működő BAC Consulting Kft. gyártotta (Fotó: AP via Beta)

Hszu Csing-kuang, a Gold Apollo elnöke közölte: a Hezbollah által rendelt csipogók nem náluk készültek. A cég később közleményben tudatta, hogy az AR-924-es pagereket a Budapesten működő BAC Consulting Kft. gyártotta (Fotó: AP via Beta)

Ez az álláspontja a Libanonban jelentős befolyással bíró Irán-barát Hezbollahnak is, amely megüzente: a zsidó állam „méltó büntetést kap gyilkos agressziójáért”. Közölte ugyanakkor, hogy a szervezet vezetője, Haszan Naszrallah nem sérült meg.

Libanonban szinte mindenütt voltak ilyen robbanások, ám a legtöbb a Hezbollah ellenőrzése alatt álló területeken, így Bejrút déli kerületeiben történt. Izrael egyelőre nem reagált, de röviddel a robbanások előtt a helyi sajtó arról számolt be, hogy a politikai vezetés „drámai egyeztetéseket” folytat.

A Gázai övezetben működő Hamász szintén Izrael agressziójának, sőt olyan eszkalációnak nevezte a történteket, amely a zsidó állam „kudarcához és vereségéhez” vezet.

AGGASZTÓ FEJLEMÉNYEK

Stéphane Dujarric, az ENSZ főtitkárának szóvivője a Hezbollah és Izrael konfliktusának elmérgesedésére figyelmeztetett. Hangsúlyozta: „Ezek a fejlemények rendkívül aggasztóak, tekintettel arra, hogy rendkívül robbanásveszélyes környezetben történtek”.

Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő arról beszélt, hogy Washingtonnak nem volt köze a történtekhez, előzetesen nem tudott erről semmit, és információkat gyűjt az incidensről. Nyomatékosította ugyanakkor, hogy civilek nem lehetnek legitim műveleti célpontok. Iránt pedig óva intette minden olyan cselekménytől, amely tovább ronthatná a feszült közel-keleti helyzetet.

A budapesti média emberei elmentek a BAC Consulting Kft. Szőnyi út 33/A alatt található székhelyére, ahol kiderült, nem ez a cég székhelye, a ház, ahova bejegyezték egy székhelyszolgáltató, ahova több másik céget is bejegyeztek. A felvételen Novák Előd országgyűlési képviselő, a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke nyilatkozik a médiának (Fotó: AP via Beta)

A budapesti média emberei elmentek a BAC Consulting Kft. Szőnyi út 33/A alatt található székhelyére, ahol kiderült, nem ez a cég székhelye, a ház, ahova bejegyezték egy székhelyszolgáltató, ahova több másik céget is bejegyeztek. A felvételen Novák Előd országgyűlési képviselő, a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke nyilatkozik a médiának (Fotó: AP via Beta)

MEGSZÓLALT A KÖZVETÍTŐ

Néhány órával azután, hogy több ezer személyhívó robbant fel Libanonban (és több tucat Szíriában) a Hezbollah tagjainak kezében, vagy zsebében, megkezdődött a kommunikációs eszköz gyártója utáni kutatás. Előbb a tajvani Gold Apollo cég került képbe, majd a budapesti BAC Consulting Kft.

Hszu Csing-kuang, a Gold Apollo alapító elnöke tegnap közölte: a Hezbollah által rendelt csipogók nem náluk készültek, hanem a cége licence alapján Európában az ő védjegyükkel (márkajelzésükkel). Hszu arról is tájékoztatott, hogy az európai gyártó irodát működtet Tajpejben. Erről hivatalos közleményt is kiadtak.

Később megjelent egy bővebb közlemény, amely szerint az AR-924 típusú csipogókat a budapesti székhelyű BAC Consulting Kft. gyártotta és forgalmazta. A dokumentum szerint az együttműködési szerződés alapján a budapesti vállalkozás engedélyt kapott arra, hogy egy-egy „kiválasztott régióba szánt” terméken feltűntetheti a tajvani cég márkajelzését, de a készülékek „tervezése és gyártása kizárólag a BAC felelőssége”.

Cristiana Bársony-Arcidiacono, a BAC Consulting vezérigazgatója az NBC amerikai hírtévének megerősítette az együttműködést a Gold Apollóval, ám közölte: „Nem én gyártom a csipogókat. Én csak a közvetítő vagyok. Azt hiszem, félreértették a dolgot”.

A MOSZADRA GYANAKSZANAK

Közleményben foglalkozott az üggyel a tajvani gazdasági minisztérium is. Ebből kiderült: nincs feljegyzés arról, hogy a Gold Apollo Libanonba exportált volna személyhívókat.

A „kütyük” alighanem a tavasszal kerültek Libanonba. Külföldi lapok szerint a Hezbollah által rendelt 5000 csipogót szállítás közben módosíthatták valakik. Valószínűleg mindegyikben elhelyeztek egy apró méretű, legfeljebb 3 grammnyi robbanótöltetet és egy távirányítással működő szerkezetet.

A média egy része a Moszadot sejti az ügy hátterében. Egy libanoni biztonsági forrás a Reutersnek azt mondta, az izraeli titkosszolgálat emberei már a gyártáskor behelyezték a miniatűr robbanószerkezeteket a készülékekbe.

Az Al-Monitor közel-keleti hírportál úgy tudja, hogy Izrael nem tervezte a személyhívók felrobbantását a Hezbollah elleni háború előtt, ám az utolsó pillanatban mégis így döntött. Elsősorban azért, mert a Hezbollah két tagja gyanút fogott; felmerült bennük, hogy valami nincs rendben a csipogókkal.

Elképzelhető, hogy a robban(t)ásoknak közük lehet egy újabb nagyszabású katonai akcióhoz. Az Axios híroldal ugyanis arról számolt be, hogy röviddel a detonációsorozat előtt Joáv Galant izraeli védelmi miniszter telefonon hívta amerikai hivatali partnerét, Lloyd Austint, s közölte: az izraeli hadsereg hadműveletet készül végrehajtani Libanonban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Egy súlyos sérülttel sietnek a bejrúti al-Zahraa kórházba (Fotó: AP via Beta)