2025. január 15., szerda

Szófiában keresik a robbanó csipogók nyomát

Sokan egy újabb közel-keleti háborútól tartanak

Egyre nagyobb a veszélye annak, hogy újabb háborúba sodródik Izrael és a libanoni Hezbollah. A félelmek azután erősödtek fel, hogy kedden és szerdán csipogók és egyéb kommunikációs eszközök sokasága robbant föl Libanonban, legalább 37 személyt megölve, több mint 3300-at megsebesítve. A készülékekbe valószínűleg miniatűr pokolgépet helyezett a Moszad, de a valódi gyártó és szállító kilétét továbbra is homály fedi. Bulgáriában vizsgálat indul egy cég ellen.

Franciaország nyugalomra szólította fel Izraelt és a libanoni Hezbollah milíciát miután kettejük között végletesen kiéleződtek az ellentétek, amelyek újabb közel-keleti háborúval fenyegetnek. Magas rangú izraeli vezetők, köztük Benjámin Netanjahu kormányfő és Joáv Galant védelmi miniszter nyilatkozataiból arra lehet következtetni, hogy országuk hadserege jelentősen kiszélesítheti a harcot az Irán által támogatott libanoni terrorcsoport ellen. Galant szerda este közölte: új szakaszba lépett a háború, s Izrael figyelme az északi frontra, vagyis Libanon felé irányul.

A Közel-Keleten attól tartanak, hogy Izrael és Libanon háborúba keveredik. Pontosabban az utóbbiban jelentős befolyással rendelkező Hezbollah és az izraeli hadsereg.

A feszültség egyre nagyobb a térségben. Különösen azóta, hogy kedden és szerdán példátlan robbanássorozat történt Libanonban, ahol legalább 37-en meghaltak, köztük Hezbollah tagok, és több mint 3300-an megsebesültek.

A csipogókba, rádió adó-vevőkbe, mobiltelefonokba, laptopokba és a Hezbollah által használt egyéb kommunikációs eszközökbe rejtett miniatűr pokolgépek robbantak fel. Főként Bejrútban és Dél-Libanonban. A legtöbb detonáció a pagernek is nevezett csipogókban következett be. Ezeket a kütyüket már régen felváltották a mobiltelefonok. A Hezbollah azonban – tartva a lehallgatásoktól és a helymeghatározástól – ilyenekkel látta el tagjait, akik a telefonok helyett használták a készülékeket. Ötezer csipogót rendeltek.

Ebben – a Vitosa-sugárúton levő – szófiai épületben van a Norta Global Ltd. székhelye, melyet újabban a robbanékony csipogókkal hoztak összefüggésbe (Fotó: AP via Beta)

Ebben – a Vitosa-sugárúton levő – szófiai épületben van a Norta Global Ltd. székhelye, melyet újabban a robbanékony csipogókkal hoztak összefüggésbe (Fotó: AP via Beta)

A PENTRIT LEHET A BŰNÖS

Feltételezések szerint az izraeli titkosszolgálat, a Moszad emberei „megbuherálták” a Hamasznak szánt csipogókat: az akkumulátoraikba (néhány grammnyi pentrit, más nevén PETN) robbanóanyagot helyeztek, amelyeket távirányítással lehet felrobbantani. A detonációk zöme kedden történt, összehangoltan és szinte azonos időben.

A robbanásokban könnyebben megsérült Modzstaba Amani is, Irán libanoni nagykövete. Ziad Makari, a fogadó ország tájékoztatási minisztere izraeli agresszióról beszélt az eset után, a libanoni külügyi tárca pedig „veszélyes és szándékos izraeli eszkalációról”. Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a csipogók felrobbantását terrorcselekménynek nevezte. Teherán pedig – a nemzetközi jogra hivatkozva – válaszlépéseket helyezett kilátásba. Az Irán-barát Hezbollah megfenyegette a zsidó államot, hogy „méltó büntetést kap gyilkos agressziójáért”.

Naszrallah: Izrael hadat üzent Libanon népének

Tegnap megszólalt Hasszan Naszrallah, Hezbolah-vezető is. Tévébeszédében egyértelműen Izraelt tette felelőssé a csipogós robbanássorozatért. Szavai szerint a zsidó állam gyakorlatilag hadat üzent Libanon népének. A síita vezető közölte, sok csipogó be sem volt kapcsolva, így nyilvánvaló, hogy a latrok több ezer libanonit akartak egyszerre megölni. Szerinte ezzel a szégyentelen akcióval Izrael minden vörös vonalat átlépett, hiszen a csipogók kórházakban, gyógyszertárakban és más helyszíneken robbantak, ahol számos civil is tartózkodott.

Hasszan Naszrallah, Hezbollah-vezető beszédét hallgatják egy bejrúti kávéházban (Fotó: AP via Beta)

Hasszan Naszrallah, Hezbollah-vezető beszédét hallgatják egy bejrúti kávéházban (Fotó: AP via Beta)

BUDAPEST CÁFOL

A nemzetközi sajtó kedd óta tényként kezeli, hogy Izrael áll a robbantássorozat mögött. Médiahírek szerint a csipogókat 2022 nyarán kezdték el szállítani Libanonba, de még nem tudni, honnan és kik. Annyi már kiderült, hogy az eszközöket a Gold Apollo tajvani cég márkajegyével és licensze alapján gyártották. Hszu Csing-kuang, a cég alapító elnöke azonban azt nyilatkozta, hogy a Budapesten bejegyzett BAC Consulting Kft. felelős a tervezésért, a gyártásért és az értékesítésért. A Pesten csupán székhelyszolgáltatónál bejelentett (valóságos tevékenységet elvben nem folytató) társaság ügyvezetője, Bársony-Arcidiacono Cristiana cáfolta a tajvani cég alapítójának állítását, és közölte: mindössze közvetítői szerepet vállaltak az ügyben.

Kovács Zoltán, a kormány nemzetközi kommunikációért felelős államtitkárának közleménye egyebek mellett rámutat: „A magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a személyhívók pedig sohasem jártak Magyarországon”.

SZÓFIAI SZÁL

A New York Times szerint a BAC Consultingot izraeliek alapították, a titkosszolgálatuk egyik fedőcégeként. Saját forrásaira hivatkozva a lap azt írja, hogy a BAC sok ügyfelet szolgált ki szokványos csipogókkal, de a Hezbollahnak szánt készülékeket külön gyártották (az izraeli titkosszolgálati emberei).

A Telex magyar hírportál arról számolt be, hogy a BAC Consulting nevét csak papíron használták az ügylet lebonyolítói. A BAC ügyvezetője állítólag egy bolgár céggel, a szófiai székhelyű Norta Global Ltd.-vel állt kapcsolatban, amely Tajvanról importálta a csipogókat. A norvég tulajdonoshoz köthető bolgár cég intézte a szállítást, és értékesítette a készülékeket a Hezbollahnak.

A történtekre és a hírekre reagált a DANS bolgár titkosszolgálat is. Jelezte: vizsgálat indul egy cég ellen, amelyet a média összefüggésbe hozott az ominózus csipogók eladásával. A DANS azt állítja, nem észlelte a feltételezett eszközök bolgár területen történő szállítását.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: AP via Beta