2025. január 22., szerda

A vakcinaútlevél nem lesz diszkriminatív

A tagállamokon múlik, hogy az Unióban bejegyzetteken kívül, mely vakcinákat fogadják még el

Az Európai Bizottság tegnap javaslatot terjesztett elő a koronavírus elleni oltást bizonyító uniós igazolvány létrehozására. Az EU végrehajtó testülete ezzel kívánja előmozdítani, hogy az európaiak szabadabban utazhassanak, és enyhüljenek a közös piac működését nehezítő rendkívüli intézkedések negatív hatásai – közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a brüsszeli sajtótájékoztatón.

Az uniós oltásigazolásra, avagy zöld tanúsítványra vonatkozó javaslat bemutatásakor a bizottsági elnök elmondta, előterjesztésük a megkülönböztetéstől való mentességen és az uniós polgárok alapvető jogainak szigorú tiszteletben tartásán alapul. Az oltási könyv szerepét betöltő digitális zöldigazolvány a beoltottságot fogja igazolni, teszteredményeket azok esetében tartalmaz, akik még nem kaphattak oltást, illetve információt hordoz arról, ha valaki már átesett a koronavírus-fertőzésenAz uniós bizottság arról tájékoztatott, ha a tagállamok a beoltottság igazolásának megléte esetén eltekintenek bizonyos egészségügyi korlátozásoktól, például tesztelési, vagy karanténkötelezettség alkalmazásától, ugyanolyan feltételek mellett kötelesek elfogadni az igazolvány rendszere keretében kiadott oltási igazolványt is. Ez a kötelezettség az uniós forgalmazási engedéllyel rendelkező vakcinákra korlátozódna, de az egyes tagállamok dönthetnek úgy, hogy ezeken felül más vakcinákat is elfogadnak.

Amennyiben egy tagállam továbbra is karantént vagy tesztelést ír elő az uniós oltásigazolvánnyal rendelkezők számára, erről értesítenie kell az Európai Bizottságot és az összes többi tagállamot, illetve meg kell indokolnia az ilyen intézkedést.

A leendő igazolványokat digitális vagy papíralapú változatban állítják ki. Mindkét változat rendelkezik egy QR-kóddal, amely tartalmazza a kulcsfontosságú információkat, valamint egy digitális aláírást a dokumentum hitelességének igazolására. Az igazolvány díjmentes lesz, és azt a kiállító tagállam hivatalos nyelvén vagy nyelvein, valamint angolul állítják ki. A be nem oltottakkal szembeni hátrányos megkülönböztetés megelőzése érdekében az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az oltási igazolvány mellett hozzanak létre olyan igazolványokat is, amelyek igazolják az elvégzett vírustesztek eredményeit, illetve azt, hogy az igazolvány tulajdonosa felgyógyult a koronavírus okozta megbetegedésből.

Az igazolvány korlátozott számú információt tartalmaz, például a nevet, a születési időt, a kiállítás dátumát, a védőoltásra, tesztre, illetve a felgyógyulásra vonatkozó releváns információkat és az igazolvány egyedi azonosítószámát. Ezeket az adatokat csak az igazolványok hitelességének és érvényességének megerősítése és ellenőrzése céljából lehet ellenőrizni. Az igazolvány valamennyi uniós tagállamban érvényes lesz, továbbá Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc is csatlakozhat ahhoz – derült ki az uniós bizottság közleményéből.

Ursula von der Leyen az AstraZeneca gyógyszergyártó oltóanyagának esetleges negatív mellékhatásaira vonatkozó kérdésre válaszolva kijelentette: bízik a brit–svéd gyógyszercég és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcinában.

Beszélt arról is, hogy az Európai Bizottság fontolgatja, miként lehetne szigorúbbá tenni az Európában gyártott vakcinák exportját. Megjegyezte, az EU ez idáig mintegy 41 millió adag oltóanyag exportjához járult hozzá az év eleje óta. Hozzátette, e tekintetben a testület biztosítani kívánja a viszonosság és az arányosság elvét a kedvezményezett oltóanyaggyártó országok között. Ha a helyzet nem változik, akkor át kell gondolni, hogyan lehet az oltóanyaggyártó országokba irányuló exportot a viszonosság iránti nyitottságtól függővé tenni – tette hozzá.

Thierry Breton belső piacért felelős uniós biztos a sajtótájékoztatón feltett kérdésre válaszolva azt mondta, az EU oltási stratégiájában szereplő oltóanyagokon kívül számos jó oltóanyag létezik, közéjük sorolta az orosz fejlesztésű Szputnyik V-t is. „Nincs okunk kételkedni ebben, ugyanis Oroszországnak kiváló tudósai vannak” – fogalmazott.

Mivel az orosz oltóanyaggyártónak nehézségei vannak a tekintetben, hogy kielégítse a vakcina iránt megnövekedett igényt, az Európai Uniónak szabad gyártókapacitásával esetlegesen segítséget kell nyújtania Oroszországnak – tette hozzá Breton.

Magyar ember Magyar Szót érdemel