Franciaországban a csaknem egy hétig tartó zavargások után megkezdődött a parlamenti vita az újabb erőszak megelőzésére adandó válaszokról. Jobboldali képviselők az egy éve előkészítés alatt álló újabb bevándorlási törvénytervezet szigorítását kérik a kormánytól.
A Párizstól északkeletre fekvő Bobigny főként bevándorlók lakta település, a migránslázadás nyomai még mindenhol jelen vannak. Kiégett épületek, megrongált, leégett autók fogadják az oda érkezőket. Az M1 stábja a héten Franciaországban forgatott, és szemtanúja volt mindannak a vandalizmusnak, amit a feldühödött bevándorlók a napokon keresztül tartó zavargások után hagytak maguk mögött.
A zavargások június 27-én Nanterre-ben törtek ki, miután egy algériai fiatalt lelőtt egy rendőr, mert ellenállt a közúti ellenőrzés során.
„2005 óta tulajdonképpen egyre csak súlyosbodik a helyzet, a társadalmi feszültségek egyre csak nőnek. Az ország vezetésének lépnie kellene, de úgy látom, a kormány nincs a helyzet magaslatán" – nyilatkozta az M1-nek egy Bobignyban élő nő.
A legfrissebb felmérések szerint a szavazók több mint fele úgy gondolja, hogy a törvényt szigorítani kell, ami azt jelenti, hogy nagy a nyomás a köztársasági elnök politikai közösségén.
Franciaországban tavaly 131 ezer kérelmet nyújtottak be, és 56 ezret fogadtak el, félmillió menekült él az országban, és több százezerre tehető az elutasított menedékkérők száma; ez az adat 30 éve nem változik. És erre keres megoldást a francia kormány a jobboldallal együtt.
A múlt heti erőszakhullám a nagyvárosok bevándorlók lakta negyedeiből indult, ahol észak-afrikai, iszlám vallású bevándorlók párhuzamos társadalmakat építettek ki – mondta Venczel Katalin, az M1 franciaországi tudósítója.
Nyitókép: AFP