2025. január 15., szerda

„Nincs mentség a tettemre”

Megkezdődött a bírósági eljárás a mladenovaci tömeggyilkos ügyében

Bűnösnek vallotta magát Uroš Blažić a belgrádi Különleges Bíróságon csütörtökön megkezdődött bírósági eljáráson, miután felolvasták a vádairatot, miszerint a fiatal férfi tavaly május 4-én 9 személyt meggyilkolt, 12-t pedig megsebesített Malo Orašje és Duboni falvakban, Mladenovac és Smederevo környékén. A férfi vallomásában kiemelte, mindenről ő tehet, a fegyvereket is ő vásárolta, édesapja, aki ellen szintén vádat emelt az ügyészség, ártatlan. „Nem szeretném, ha az édesapám ártatlanul bűnhődjön azért, amit én tettem” – mondta Uroš Blažić. Majd kijelentette, kizárólag ügyvédje kérdéseire kíván válaszolni az eljárás során.

Uroš Blažićot a vádirat szerint megalapozott gyanú szerint május 4-én este 10 óra 20 perckor egy Mercedes típusú autót vezetve 70 AB2-es modelű Zastava gépfegyvert vitt magával, aminek letörölték a sorozatszámát, illetve egy Tokarev TT-33-as pisztolyt, valamint töltényeket, egy M52-es és egy M79-es kézigránátot. Ahogy Malo Orašje faluban az Elesett harcosok emlékművéhez érkezett, ahol egy csoport fiatal beszélgetett és zenét hallgatott, tüzet nyitott. Öt fiatalt meggyilkolt, néhányat megsebesített, majd Duboniba ment, ahol további három személyt fosztott meg az életétől, és újabb személyeket sebesített meg. Az egyik fiatal, akit Malo Orašjéban megsebesített, 50 nap után hunyt el a kórházban.

A vérengzést követően Uroš Blažić Mali Požarevac felé menekült, majd ott megállított egy taxit és fegyveres fenyegetés árán a Kragujevac melletti Vinjiše faluba vitette magát. Innen már gyalogosan folytatta útját a nagybátyja házához, ahol a rendőrség a következő reggelen letartóztatta.

Uroš Blažić a bírósági meghallgatáson, ahol jelen voltak az áldozatok hozzátartozói is, elmondta, hogy önállósulni szeretett volna, kérte az apját, hogy írja rá a házat. Önállósulása okán Šepšinbe költözött, ám miután nem tartotta biztonságosnak a települést és félt, 2020-ban vásárolta meg Belgrádban az első fegyverét, 100 ezer dinárért. Ez a fegyver azonban hibás volt, így másik után kutatott, így jutott hozzá a gépfegyverhez, majd megszállottan újabbnál újabb fegyvert vásárolt magának. Az általa elkövetett vérengzésre – mint mondta – nincs mentsége, de vannak okok, amik ide vezettek. Szteroidokat szedett huzamosabb ideig, akkor is, amikor januárban Németországba ment dolgozni. Április végén jött haza külföldről, 15 nappal a vérengzés előtt. Nem érezte jól magát otthon, úgy érezte, a környezete kiutálja őt. Egy üzenetváltás váltotta ki nála azt az indulatot, ami az az esti történtekhez vezetett. „Bűnös vagyok, amiért megkapom a büntetésem” – emelte ki Uroš Blažić, majd hozzátette, az apja nem tehet semmiről.

A másik vádlott, a tettes apja, Radiša Blažić a vallomásában el is sírta magát, mert mint mondta, soha nem gondolta volna, hogy a fia ilyet megtesz, becsületesnek nevelték őt a feleségével. Mint mondta, aznap semmi sem utalt arra, hogy ilyen borzalom fog történni.

Ivan Konatar ügyész számos kérdést feltett az apának. Tud-e arról, hogy a fia ellen már folytattak bűnvádi eljárást, amire azt válaszolta, azt tudja, hogy engedély nélkül vezetett motort. Majd arra is rákérdezett az ügyész, hogy a háború idején a kilencvenes években kézigránátok tüntek el, és hogy ellene folytattak-e fegyelmi eljárást a katonaságnál. Radiša Blažić (aki nyugalmazott katonatiszt) kiemelte, erről nincs tudomása. A feltett kérdések sorában arról is vallott, hogy nem tudja hogyan kerülhetett az ő DNS-e arra a fegyverre, amivel a fia lőtt, és arra sem tudott magyarázatot adni, hogyan kerültek a családi házhoz azok a töltények, amik ahhoz a fegyverhez kellettek, amit a fia Šepšinben tartott. Kiemelte, tudott a fegyverekről, a fia megmutatta neki, de megkérte őt, tüntesse el azokat, mert vannak unokái, nehogy hozzájussanak.

Nebojša Petrović a sértettek egyik jogi képviselője sérelmezte, hogy a vallatás arról szólt, hogy a 18 éves Uroš Blažić korábban több szabálysértést elkövetett, majd önállósulni szeretett volna, gyümölcsöst akart telepíteni, de az áldozatok hozzátartozói és a sebesültek megérdemelnék a választ, hogy a gyanásított miért gyilkolt meg annyi embert.

A tárgyalást pénteken folytatják.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás