2024. szeptember 6., péntek

Független vizsgálatot követel a meteorológiai szolgálat

Vonják vissza Radics Kornélia, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnökének és Horváth Gyula, a szervezet szakmai elnökhelyettesének felmentését és induljon független vizsgálat az augusztus 20-val összefüggő intézkedésekről mind az operatív törzs tevékenységének mind a meteorológiai prognózisok vonatkozásában – írta közös állásfoglalásában az Országos Meteorológiai Szolgálat több vezetője.

Palkovics László technológiai és ipari miniszter hétfőn azonnali hatállyal felmentette az Országos Meteorológiai Szolgálat elnökét és a szervezet szakmai elnökhelyettesét.

Az OMSZ vasárnap délelőtt a Facebook-oldalán az előrejelzésük miatt elmaradt fővárosi tűzijáték kapcsán közölte: „A tegnap esti események a tegnap délelőttig rendelkezésre álló modelleredmények, illetve az ezekből alkotott forgatókönyvek nem valósultak meg. Az akkori eredmények közül a legkevésbé valószínű történt meg. Ez a bizonytalansági faktor sajnos benne van a szakmánkban, ezt igyekeztünk kommunikálni is. Elnézést kérünk a kellemetlenségekért!”

A szervezet Facebook-oldalán kedden közzétett állásfoglalásban közölték: az Országos Meteorológiai Szolgálat integritásának visszaállítása és szakmai függetlenségének megőrzése érdekében két lépést tartanak szükségesnek. Az egyik, hogy egy független vizsgálóbizottság világítsa át az operatív törzs az idén augusztus 20-ához köthető tevékenységét, döntéshozatalait, kapcsolattartási módszereit. Ezen átvilágítás eredményeit hozzák nyilvánosságra és azok alapján fejlesszék a döntéshozatali mechanizmusokat.

Azt is kérik, hogy szintén egy független vizsgálóbizottság végezze el az augusztus 20-ára vonatkozó meteorológiai prognózisok szakmai értékelését. Ezt az értékelés szintén hozzák nyilvánosságra és a vizsgálat idejére vonják vissza Radics Kornélia és Horváth Gyula felmentését.

Állásfoglalásukban felidézték, hogy a meteorológiai szolgálat a 2006. augusztus 20-ai tragikus kimenetelű ünnepi rendezvények óta minden évben részt vesz az ünnepségek biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs munkájában. „A tűzijáték időpontjára és helyszínére vonatkozó prognózisokat is legjobb szakmai tudásunk alapján készítettük: az események időpontjához közeledve a rendelkezésünkre álló információk és adatok alapján támogattuk a legjobb döntés meghozatalát”.

Kitértek arra is, hogy operatív törzzsel folytatott kapcsolattartás során olyan elvárások és nyomásgyakorlás merült fel augusztus 19-étől kezdve a tűzijáték lefújásának pillanatáig, amely – mint fogalmaztak – nagymértékben rátelepedett előrejelzéseik kiadására, kommunikációjára és teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a meteorológiai előrejelzésekben rejlő, tudományosan is elfogadott bizonytalanságot. Álláspontjuk szerint a meteorológusok a jelentős döntéshozói nyomásgyakorlás ellenére is tudásuk legjavát nyújtották és semmiféle vélt vagy valós káreseményért nem felelősek.

Megjegyezték, hogy szinte ezzel egy időben történt a meteorológiai szolgálat elnökének, Radics Kornéliának és szakmai elnökhelyettesének, Horváth Gyulának felmentése, amelyet – egyéb indoklás híján – a médiahírek alapján az augusztus 20-ai eseményekkel hoznak összefüggésbe.

„Ezt elfogadhatatlannak, alaptalannak és az Operatív Törzs kollektív felelősségének téves áthárításának tartjuk” – szögezték le a meteorológiai szolgálat vezetői.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a keddi Kormányinfón kérdésre válaszolva az Országos Meteorológiai Szolgálat elnökének és elnökhelyettesének felmentéséről azt mondta, a kormány minden tekintetben elfogadta és támogatta Palkovics László technológiai és ipari miniszter álláspontját. Hozzátette: ezekre a vezetői változtatásokra az augusztus 20-ai előrejelzésektől függetlenül sor került volna, tehát bár látványosan tévesnek bizonyult az OMSZ augusztus 20-ai előrejelzése, a felmentés hátterében hosszabb távú elégedetlenség van.

„Ez nem az utolsó, hanem az utolsó utáni csepp volt a pohárban” – fogalmazott.

Hozzátette: nem volt politikai nyomásgyakorlás az OMSZ munkatársain.