A Budaházy-, illetve Hunnia-ügyben tizenhétből hét vádlottnak kegyelmet adott Novák Katalin köztársasági elnök. Ellenük már 13 éve folyik büntetőeljárás.
Az államfőhöz december közepén érkeztek meg az érintettek kegyelmi kérelmei – közölte a Sándor-palota kedden. A közlemény felidézi, hogy 17 személlyel szemben zajlik még ma is, 13 év elteltével büntetőeljárás.
„Sajnálatosnak tartom, hogy a bíróság közel másfél évtized alatt sem tudott jogerős döntést hozni” – írta a közleményben Novák Katalin.
„Alapos mérlegelést követően úgy döntöttem, hogy különválasztom azon személyek ügyét, akiket a bíróság első fokon felmentett, illetve ahol az elkövetett cselekményt csekélyebb súlyúnak ítélte meg. Az eljárás további elhúzódása számukra aránytalan sérelmet jelentene a kiszabható büntetéshez képest. Az előzetes letartóztatásban töltött idő és a 13 éve tartó vesszőfutás az érintetteket és családjaikat alaposan megpróbálta. Hét személy esetében ezért eljárási kegyelemről döntöttem” – indokolta döntését az államfő.
Novák Katalin azt írta, az ügy terheltjei közül azonban többeket súlyos vádakkal illettek, az elsőfokú bíróság bűnszervezetben való elkövetést is megállapított, és jelentős büntetés kiszabása mellett döntött. „Esetükben olyan súlyos cselekményekről szól a vád, hogy csak jogerős bírósági ítéletet követően tartom helyesnek dönteni az ő kegyelmi kérelmeikről” – tette hozzá.
A köztársasági elnök szerint a Budaházy-ügy is rámutat arra, hogy a bírósági eljárások észszerűtlen elhúzódása elfogadhatatlan, és sérti az emberek igazságérzetét.
„Felhívom a jogalkotó és jogalkalmazó szerveket, hogy tegyenek lépéseket a bírósági döntéshozatal felgyorsítása érdekében” – tette hozzá Novák Katalin.
A Hunnia-ügyben Budaházy Györgyöt azzal vádolják, hogy a „Magyarok Nyilai” nevű szervezet létrehozója és vezetője. A szervezet neve alatt a Gyurcsány-kormány idején, 2007-2008-ban valakik Molotov-koktélos támadásokat hajtottak végre, és a baloldali politikusként ismertté vált, akkoriban viszont a jobboldali Hír Tv-ben műsort vezető Csintalan Sándort is súlyosan bántalmazták. Emiatt a vádak miatt Budaházy már több évet töltött előzetesben és házi őrizetben. Ügyének újratárgyalása után az idén márciusban első fokon 17 év fegyházra ítélték, amelybe az előzetesben és a házi őrizetben töltött időt is beleszámítják. Októbertől ismét házi őrizetben tartózkodik.
Budaházy György közleményben reagált Novák Katalin döntésére, amelyet testvére, Budaházy Edda osztott meg Facebook-oldalán. „Üdvözlöm és köszönöm a Köztársasági elnök Asszony döntését, még akkor is, ha az én kegyelmi kérelmem kapcsán most nem foglalt állást. Viszont el sem utasította azt, csak későbbre halasztotta a döntést. Örülök, hogy néhány meghurcolt társam számára végre véget ér ez a rémálom” – írta
Azokkal kapcsolatban, akiket súlyos vádakkal illettek, és ezért nem részesülhettek elnöki kegyelemben, Budaházy azt írja: „Az, hogy kire mit látott bizonyítottnak és kit mire ítélt Ignácz bíró, az az ő önkényes döntésén múlott, amit mi eleve törvénysértőnek, egyoldalúnak és elfogultnak tartunk, és nem kizárt, hogy az ilyen helyzetekre való megosztás szándéka is benne volt. Mi eleve vitatjuk a vádak minősítését (mert valójában csak a „terror” minősítéstől „súlyosak” a kisértékű rongálások) és a bizonyítottságot is. Azt gondolom, hogy mindezekért sem szerencsés Ignácz bíró ítéletét kiindulási alapnak tekinteni. Értve a döntés indoklását, azért fenntartom a reményt, hogy szilveszter után az Elnök Asszony a reakciók és vélemények fényében újragondolja az ügyet és egy második körben a többi tíz vádlott kérelmének pozitív elbírálása is megtörténhet.”
Nyitókép: Budaházy György korábban a bíróságon (Fotó: MTI)