2024. szeptember 3., kedd

„Minden adott számomra, nem tudom, mi lesz”

Novák Katalin: Büszkék vagyunk, mert két új Nobel-díjunk van – A köztársasági elnök díszvacsorát adott a kitüntetettek tiszteletére

– Magyarország két nagyszerű magyar elme világraszóló sikerét ünnepli – kezdte beszédét a köztársasági elnök hétfőn Budapesten, amikor díszvacsorát adott a két Nobel-díjas tudós tiszteletére a Pesti Vigadóban. – Vágyunk a pillanatokra, amikor átérezhetjük a magyar nemzet mindenek felett való, magától értetődő összetartozását, és ilyen a mostani pillanat is.

A köztársasági elnök elmondta: Karikó Katalin és Krausz Ferenc a miénk, hozzánk tartoznak, ahogy mi is hozzájuk. Nobel-díjasaink magyarságukat mindig vállaló, arra büszke, megharcolt életű, küzdelmekben edzett emberek. Örülni sok mindennek lehet, de az igaz öröm az, amikor egymásnak örülhetünk.

Karikó Katalin és Krausz Ferenc számára is erőforrásul szolgált az a tudás, amit magyar tanáraiktól a magyar iskolákban kaptak. Az államfő azt kérte Karikó Katalintól és Krausz Ferenctől, hogy segítsenek, gondolkodjanak velük azokban a szenvedélyektől nem mentes vitákban, amelyet a magyar iskola jelenéről és jövőjéről folytatunk. Hiszen ki tudná jobban, mit és hogyan kell tanítani a sikeres élethez, mint két ilyen sikeres ember.

Novák Katalin kitért arra, hogy a díszvacsorára meghívták a Stipendium Peregrinum ösztöndíjasait, akik a magyar állam támogatásával a világ legjobb egyetemein tanulhatnak, és olyan fiatal nők is jelen vannak, akiket inspirálhat és megerősíthet az első magyar Nobel-díjas nő sikere.

– Hogy lehet az, hogy egy tizenötmilliós nemzet ilyen mértékben van jelen a világ tudományos vérkeringésében? – tette fel a kérdést az államfő. Mint fogalmazott: a magyar recept titka a magyar nyelv, a magyar észjárás, emellett belenevelődünk a magyar kultúrába, értékvilágba, hitbe, a ránk jellemző szabadságszeretetbe. Olyan örökség ez, amely inspirál, találékonyságra késztet, kreatív megoldásokra ösztönöz.

Karikó Katalin (Fotó: MTI)

Karikó Katalin (Fotó: MTI)

Karikó Katalin az ünnepségen arról beszélt, hogy a kisújszállási vályogházban, ahol felnőtt, nem volt folyóvíz, mégis a boldogság szigetén töltötte gyermekkorát.

– Korán megtanultam, hogy a kemény munka része az életünknek. Középiskolai biológiatanárom hitette el velem, hogy kutató lehetek, amikor még azt sem tudtam, mit jelent ez. Fontos, hogy később is olyan emberek vettek körül, akik formáltak. Sok nehézséggel kellett megküzdenem, mindegyik után jobb lettem, most, hogy minden adott számomra, nem tudom, mi lesz – mondta tréfásan Karikó Katalin.

Krausz Ferenc a díszvacsorán kiemelte: a magyar emberek átlagéletkora öt-hat évvel alacsonyabb, mint az EU-átlag, amelynek hatása behúzott kézifékhez hasonlítható a magyar társadalom számára. Eddig nem volt olyan diagnosztikai eljárás, amely korai észlelést, megbízható védelmet nyújtott volna a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, az anyagcserezavarok ellen, emellett megfizethető is.

Krausz Ferenc (Fotó: MTI)

Krausz Ferenc (Fotó: MTI)

– Azt reméljük, hogy találtunk egy eljárást, amely képes lehet ezeket a feltételeket kielégíteni. A miniszterelnök úr és a kormány támogatásának köszönhetően 2019-ben elkezdhettünk egy világviszonylatban is egyedülálló vizsgálatot Magyarországon, amelybe tízezer embert sikerült bevonni. Közülük kétezer esetében állapítottuk meg, hogy életmódváltásra van szükség, különben cukorbetegek lehetnek – mondta Krausz Ferenc.

A díszvacsorán jelen volt mások mellett Kövér László, Gulyás Gergely, Semjén Zsolt, Pintér Sándor és Csák János, Karácsony Gergely, a parlamenti pártok frakcióvezetői, a tudományos és a művészeti akadémia elnökei, valamint a kulturális és tudományos élet meghatározó szereplői.

Nyitókép: MTI