2024. szeptember 3., kedd

A blokkosodás ártalmas politika

Orbán Viktor: Az összekapcsolódás kínálja a fejlődés esélyeit

Európa és a nyugati világ versenyképességének csökkenéséről, az összeköttetések fontosságáról és Magyarországról mint a keleti és nyugati gazdaság és technológia találkozási pontjáról beszélt Orbán Viktor miniszterelnök Pekingben az Egy övezet, egy út kezdeményezés csúcstalálkozóján – közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a kínai fővárosban.

A kormányfő kifejtette: a nyugati versenyelőny korszaka véget ért, a keleti világ megerősödött, és most az európai dilemma az, blokkosítsuk-e a világgazdaságot, vagy versenyezzünk, protekcionisták legyünk, vagy keressük az új korszak adta együttműködési, összekapcsolódási lehetőségeket.

Beszélt arról is, hogy Európa az ukrán háború miatt elvágta az Oroszországhoz fűződő együttműködés szálait, ezzel is egy hatalmas lépést tett a blokkosodás irányába. Most még – tette hozzá – ennél is tovább akarnak menni: „decoupling”-ról és „de-risking”-ről beszélnek, melyek az európai és a kínai gazdaság egymástól való elszigetelését jelentenék.

Kiemelte: a konnektivitás hívei, köztük Magyarország, elutasítják a blokkosodás politikáját. Közép-Európa évtizedeken keresztül szenvedett a blokkosodástól, ami nem volt jó, észszerűtlen volt, embertelen volt. Versenyképességünk a mélybe zuhant, a technológiai versenyben jócskán hátra maradtunk és elszegényedtünk.

Orbán Viktor arról is beszélt, a magyarok azt szeretnék, ha a blokkosodás helyett az összeköttetések, vagyis a konnektivitás időszaka következne, mert ez esélyt adna Európa számára, hogy visszanyerje a versenyképességét. A mi történelmünk azt bizonyítja, hogy az összeköttetések és a kölcsönös tisztelet talajára visszatérő nemzetközi politika tudja elhozni a béke és a gazdasági fejlődés reményét.

Kiemelte: Magyarország célja, hogy a keleti és a nyugati gazdaság és technológia találkozási pontja legyen. Ma Európában nálunk találkoznak az új technológiai korszakra átálló legjelentősebb keleti és nyugati beruházók. Büszkék vagyunk arra, hogy mára Magyarország lett a kínai vállalati beruházások első számú közép-európai célpontja.

Magyarország készen áll a további együttműködésre Kínával és minden konnektivitást támogató országgal – zárta felszólalását Orbán Viktor.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hasonlóképp fogalmazott a fórumon, hangsúlyozva, hogy a világgazdaság rövid időn belül kétszer is a feje tetejére állt. Az elmúlt évekből fontos levonni a tanulságokat, amelyek közül az egyik legfontosabb, hogy a világ sikeresebben tudta volna kezelni a nehézségeket, ha ezeket az együttműködésre, nem pedig az ellenségeskedésre alapozva közelítette volna meg. A blokkosodásról azt mondta, hogy ez jelenleg a legrosszabb forgatókönyv lenne.

Kitért arra, hogy a keleti és a nyugati gazdaság kölcsönösen függ egymástól, és úgy vélekedett, hogy aki ezt tagadja, az valószínűleg ezt ideológiai alapon teszi, nem tények alapján.

Rendkívül ártalmasnak nevezte a keleti és a nyugati gazdaság szétválasztását célzó törekvéseket, rámutatva, hogy ezek súlyos kockázatot jelentenek a gazdaságra, munkahelyek millióit sodorják veszélybe. Az úgynevezett kockázatmentesítés jelenti a valódi kockázatot – figyelmeztetett: Amennyiben a világ újra blokkokra oszlik, az globális kudarc lesz.

Vlagyimir Putyin orosz elnök – miután tárgyalást folytatott a magyar miniszterelnökkel – a Rosszija1 tévécsatornának azt nyilatkozta, hogy Orbán Viktor tudja, hogyan kell kitartóan kiállni az érdekeiért. – Ő ezt kitartóan, következetesen, véleményem szerint teljesen tapintatosan teszi. Távolról sem mindig egyeznek meg nézeteink, ráadásul gyakran különböző platformon állunk, de ez nem akadályoz meg bennünket abban, hogy beszélgessünk és megoldást keressünk bizonyos kérdésekre, problémákra – mondta az orosz államfő.

 

Nyitókép: Orbán Viktor Pekingben banki vezetőkkel is tárgyalást folytatott ( Miniszterelnöki Sajtóiroda)