Az időjárás kedvezett a madárinfluenza terjedésének a vadon élő madarak körében; a betegnek látszó és elhullott példányokat kerülni kell – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A következő napokban ügyelni kell arra, hogy senki ne terjessze a betegséget, tehát fertőzött példányokkal érintkezve ne menjen se vad, se házi madárállományok közelébe, ruházatát fertőtlenítse, szükség esetén viseljen védőfelszerelést. Aki gyanús példányt lát, értesítse a területileg illetékes állategészségügyi hatóságot vagy nemzetipark-igazgatóságot.
A közlemény szerint a madárinfluenza nem csak a madarakra veszélyes, átterjedhet emlősökre és akár emberre is, főleg az időseket és a gyenge immunrendszerűeket fenyegeti.
A Balkán térségébe is megérkezett a madárinfluenza, a darvak a leginkább veszélyeztetettek, írja a 021.rs hírportál. Magyarországon eddig mintegy 10.000 madár pusztult el. Szerbiában és Horvátországban is megerősítették, hogy a madárinfluenza jelen van. A vadon élő madarakra, a házi baromfira, illetve nagyon ritkán az emberre is különös veszélyt jelent a megbetegedés. A fertőzés Magyarországon tört ki, ahol 10 ezer daru pusztult el. A házi baromfira és a vadon élő madarakra a legveszélyesebb altípusok a H5 és a H7 – mondta Petrović Tamás, az újvidéki Állatorvostudományi Tudományos Intézet virológiai osztályának vezetője.
Az Egészségügyi Világszervezet bejelentette, hogy az elmúlt 20 évben 873 ember fertőződött meg H5N1 madárinfluenzával. Közülük 458-an haltak meg. A fertőzés abban az esetben következhet be, ha egy személy szorosan érintkezik egy fertőzött madárral. Megelőző intézkedések a kézmosás, a higiénia, a védőfelszerelés, speciális ruházat, járművek és berendezések megfelelő fertőtlenítése, táplálékmaradványok eltávolítása, amelyek vonzhatják a vadon élő madarakat, továbbá a megfertőződött baromfi tetemeinek megfelelő ártalmatlanítása.
A H5N1 vírust, a madárinfluenza legelterjedtebb típusát először 1996-ban jelentették Kínában.
Nyitókép: Gergely József