2024. július 20., szombat

Hídalkotó szerepben Kelet és Nyugat között

Hszi Csin-ping kínai elnök kétnapos látogatásra érkezett Magyarországra

Hszi Csin-ping kínai elnök szerbiai látogatása befejeztével szerda este érkezett meg Magyarországra, ahova szintén kétnapos látogatásra érkezett. A találkozóra az is okot adott, hogy az idén ünneplik a magyar és a kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének a 75. évfordulóját, ezen túl azonban a pragmatikus célok nevezhetők meg a történelminek mondható látogatás fő indítékának középpontban a két ország között az utóbbi időben felélénkülő gazdasági kapcsolatok további elmélyítésének a szándékával. Ezt bizonyítja, hogy a kínai fél jelentős, négyszáz fős delegációval érkezett. A kínai küldöttség tagjai csütörtökön mintegy húsz fontos, több területet is érintő megállapodás megkötéséről tárgyaltak a magyar partnerekkel. Ezek között az „Egy övezet, egy út” programhoz köthető infrastrukturális fejlesztések, illetve a vállalatok közötti kapcsolatok bővítése egyaránt megtalálhatók voltak, amint azt Szijjártó Péter külgazdasági miniszter már korábban bejelentette, új vasúti és közúti projektek is napirendre kerültek.

A látogatás jelentőségét mutatja, hogy legutóbb húsz évvel ezelőtt járt Magyarországon kínai államfő.

Csütörtökön délelőtt kezdődött Hszi Csin-ping budapesti hivatalos programja, a kínai elnököt katonai tiszteletadással fogadta Sulyok Tamás köztársasági elnök, akivel ezt követően a Sándor-palotában tárgyalt. Orbán Viktor délután fogadta a Karmelita kolostorban Hszi Csin-pinget, ahol a magyar és a kínai kormány képviselői több órán át tartó tárgyalást folytattak. Orbán Viktor és Hszi Csin-ping ezt követő sajtótájékoztatót tartott.

Sulyok Tamás és Hszi Csin-ping a Sándor-palota Mária Terézia-szalonjában (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda)

Sulyok Tamás és Hszi Csin-ping a Sándor-palota Mária Terézia-szalonjában (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda)

A világ második legerősebb gazdasági hatalmának a vezetőjét Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó fogadta szerdán este a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Hszi Csin-ping hivatalos programja csütörtök délelőtt kezdődött el Budapesten. Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök katonai ceremóniával fogadta a kínai elnököt és házastársát. A magyar államfő, Orbán Viktor miniszterelnök és házastársaik, továbbá a kormány tagjai az Oroszlános udvarban köszöntötték Hszi Csin-pinget és feleségét, Peng Li-jüant magyarországi látogatásuk második napján. Hszi Csin-ping és kísérete a katonai ceremónia után a Sándor-palotába indult, ahol Sulyok Tamás hivatalos látogatásán fogadta a kínai elnököt.

Peng Li-jüan Nagy Zsuzsanna, a köztársasági elnök feleségének kíséretében közös kulturális programon vesz részt a Szent István-teremben. A délután folyamán a kínai elnök házastársa Lévai Anikóval, Orbán Viktor feleségével a budapesti Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban tett látogatást.

LEHETŐSÉG A KELET-NYUGATI EGYÜTTMŰKÖDÉS

A Sándor-palotában tartott plenáris találkozón Hszi Csin-ping kínai elnök kijelentette, hogy a két ország közötti együttműködés alapja a kölcsönös tisztelet és bizalom. A kínai elnök egy magyar közmondást is idézett, miszerint: „Bajban ismerszik meg az igaz barát.”

Sulyok Tamás ezzel kapcsolatban felidézte Magyarország alaptörvényét, amely kimondja: „Tiszteljük más népek szabadságát és kultúráját, együttműködésre törekszünk a világ összes nemzetével.”

Magyarország a keleti-nyugati együttműködésben nem veszélyt, hanem lehetőséget lát, ezért Magyarország továbbra is kész arra, hogy hidat képezzen Kelet és Nyugat között – tette hozzá a magyar államfő.

A felek egyetértettek abban, hogy a jó politikai kapcsolatok és a kölcsönös bizalom erős és szilárd alapot biztosítottak és biztosítanak a gazdasági, kereskedelmi, befektetési és személyes kapcsolatok bővüléséhez. A gazdasági kapcsolatok erősödésének gyakorlati megvalósulása a Budapest–Belgrád vasútvonal korszerűsítése, és az, hogy hamarosan hét kínai nagyvárosba indul közvetlen légi járat Budapestről, továbbá Magyarország kezdeményezettje lett Kína vízummentességi programjának.

A két ország között létrejött oktatási kapcsolatok eredményeként a 2022/2023-as őszi szemeszterben Kínából 2481 hallgató tanult Magyarországon, ami azt mutatja, hogy népszerűek a magyar egyetemek a kínai hallgatók körében. Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium működik Magyarországon, ahol Európában egyedülálló módon az oktatás magyar és kínai nyelven folyik.

Az öt legnagyobb magyar városban – Budapest, Szeged, Miskolc, Pécs, Debrecen – működik Konfuciusz Intézet.

Magyarország fontos lépéseket tett a zöld elektromos autóipari átállás területén, melynek további lendületet ad, hogy a kínai BYD, a világ legnagyobb elektromosautó-gyártója az első európai autógyárát Szegeden hozza létre. A CATL 3000 milliárd forint (8,3 milliárd dollár) értékű debreceni befektetése Magyarország történetének eddigi legnagyobb zöldmezős beruházása.

Hszi Csin-ping megköszönte a rendkívül szívélyes fogadtatást és az őszinte baráti viszony megnyilvánulásait. A kínai államfő sok sikert kívánt Magyarország soros EU-elnökségéhez, reményét fejezve ki a kapcsolatok mélyítése és a pragmatikus együttműködés előmozdítása iránt.

A hivatalos látogatás végén a kínai államfő meghívta a magyar köztársasági elnököt Pekingbe. A meghívást Sulyok Tamás elfogadta.

MAGYARORSZÁG, A TECHNOLÓGIÁK TALÁLKOZÓHELYE

Orbán Viktor Hszi Csin-pinggel tartott sajtótájékoztatón emlékeztetett, hogy húsz évvel ezelőtt járt kínai elnök Magyarországon, és azóta hatalmas változások voltak. Magyarország mindig is jó kapcsolatokat ápolt Kínával, mindig is az Egy Kína elvét vallotta a magyar kormány, a kölcsönös tisztelet jegyében ápolták a kapcsolatokat – emelte ki a magyar miniszterelnök, aki arról is beszélt, hogy a magyar kormány, amely az unióban egyedül áll ki az ukrajnai háború esetén szilárdan a béke mellett, nagy figyelmet szentel a kínai béketervnek a háború lezárására. Megtiszteltetésnek és nagy lehetőségnek nevezte, hogy Kína számít Magyarországra abban, hogy legyen szereplője a kínai gazdasági életnek, és szintén nagy lehetőségnek nevezte, hogy Kína és a kínai vállalatok szerepet vállalnak Magyarország fejlesztésében. Magyarország a legmodernebb nyugati és a legmodernebb keleti technológia találkozóhelye lehet – tette hozzá. Hazánk a legjobb technológiát akarja meghonosítani, és számos területen Kína technológiailag az első helyen van – hangsúlyozta Orbán Viktor, köszönetet mondva a modern technológiákat elhozó kínai beruházásokért.

Beszédében Hszi Csin-ping a diplomáciai kapcsolatok felvételéről megemlékezve szintén kiemelte a két ország közötti jó viszonyt, amely – mint mondta – az utóbbi években történelmi csúcsra jutott. Méltatta az aláírt megállapodásokat, és bizalmát fejezte ki a kapcsolatok további fejlesztése iránt. Kihangsúlyozta, hogy Peking nagyra értékeli Magyarország elköteleződését az Egy Kína elv iránt. Tovább kívánják fejleszteni a két ország közötti együttműködést – tette hozzá –, folytatják a projektumokat beleértve a Budapest–Belgrád gyorsvasút befejezésének az előmozdítását is.

Nyitókép: MTI