Sikeresség, versenyképesség, karrier és élmény, ilyen menő ma a magyar felsőoktatás – mondta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter Budapesten, az Educatio oktatási szakkiállítás csütörtöki megnyitóján.
A tárcavezető úgy fogalmazott: segíteni kell a fiataloknak, hogy lássák, mi lesz holnap, holnapután, tíz vagy húsz év múlva. A kormány ezért az elmúlt években megújította a felsőoktatást, versenyképességi fordulatot hajtott végre az ágazatban – tette hozzá. „Azt tűztük ki célul, hogy 2030-ra legyen magyar intézmény a világ száz legjobb egyeteme között” – mutatott rá.
Hankó Balázs kiemelte, olyan fejlesztéseket hajtanak végre, amelyek nemcsak a magyar gazdaságot erősítik, hanem szebbé, jobbá is teszik az életünket.
„A döntés a tiétek, mi ehhez szempontokat adhatunk, hogy hogyan fog alakulni a jövő. Na, ez az igazi kihívás” – mondta a miniszter.
Hankó Balázs beszámolt arról is, hogy az elmúlt évtizedben az idén volt a legmagasabb jelentkezői szám a felsőoktatásban. Hozzátette, egyre több képzés közül válogathatnak a fiatalok: csak az idén 17 új mesterszak nyílt.
Kitért arra is, hogy a magyar felsőoktatási intézmények között már „elitligás egyetemek” is vannak, mivel 12 intézmény szerepel a világ legjobb 5 százalékában, három egyetem a legjobb 2 százalékban, egy magyar intézmény pedig a világ egyetemeinek legjobb 1 százalékához tartozik.
Hankó Balázs elmondta: a fiatalok tanulmányait 100 milliárd forint értékű ösztöndíjrendszerrel támogatják, ez 260 ezer hallgatónak jelent segítséget. A Pannónia programmal pedig a világ legjobb egyetemeire juthatnak el a hallgatók, akiket diplomaszerzés után másfélszeres bérszorzóval vár a munka világa – mutatott rá.
A kormány tárgyalásokat kezd a hallgatói ösztöndíjakról a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) – jelentette be Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten.
A Hungexpo területén zajló Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon megtartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a hallgatói visszajelzések alapján a kormány úgy látja: ismét indokolttá vált a hallgatói normatíva összegének és szabályozásának felülvizsgálata, ezért – a kollégiumi férőhelyek kérdésében való előrelépések után – ebben a témában is megkezdik a tárgyalásokat a HÖOK-kal.
Az államtitkár a Jövőkép program eddig elért eredményeit részletezve kiemelte, hogy bár a kormány már jelenleg is évente csaknem 20 milliárd forintot fordít a hallgatók tanulmányi és szociális ösztöndíjára, látható, hogy érdemes ismét rátekinteni a szabályozási környezeten belül az ösztöndíjak kérdésére.
Az egyetemi modellváltás eredményeként az elmúlt években jelentősen nőtt a magyar felsőoktatás versenyképessége, szinte minden tudományterületen versenyképes magyarországi felsőoktatási intézmények várják a hallgatókat, és a megújult felsőoktatás számtalan karrierlehetőséget kínál a hallgatóknak – hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy az egyetem a fiatalok jövőjének garanciája.
A továbbtanulás nemcsak karrierlehetőséget jelent, hanem élményeket, tapasztalatokat és közösséget ad a fiataloknak, és segíti őket abban, hogy sikeressé váljanak – jelentette ki Varga-Bajusz Veronika.
A fiatalok sikere pedig a nemzet sikere is – mondta az államtitkár.
Ismertetése szerint a 2024 tavaszán tanulmányi ösztöndíjban részesült 50 045 hallgató éves támogatási összege 11,11 milliárd forint volt.
Nyitókép: Hankó Balázs beszédet mond a kiállításmegnyitón (Fotó: MTI)