Hétfőtől a magyar kormány 30 alapvető élelmiszer-kategória esetében 10 százalékos profitplafont vezet be, az intézkedés azokat a termékeket érinti, amelyekből a nyugdíjasok és a családosok a legtöbbet vásárolnak – hívta fel tegnap a figyelmet közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A kijelölt termékkategóriákban az árrés nem emelkedhet az eddig alkalmazott (januári átlag) fölé, ahol pedig 10 százalék feletti az árrés, ott azt az alá kell csökkenteni.
A kormány szigorúan és folyamatosan ellenőrzi a korlátozás betartását, és nem fogja tűrni, hogy bárki a szabályozás kijátszásával, a méltánytalanul magas árakból próbáljon profitálni. Az NGM kilátásba helyezte: ha a kormány azt tapasztalja, hogy a kiskereskedelmi láncok nem tartják magukat a szabályozáshoz, akkor azt kiterjesztik minden élelmiszer-kategóriára. Végső esetben a kormány kész a hatósági árak újbóli bevezetésére is.
Hangsúlyozták: a magyar kormány nem tűri, hogy a kereskedelmi szereplők a családok és a nyugdíjasok kárára nyerészkedjenek, ezért minden szükséges lépést megtesz a megfizethető élelmiszerárak biztosításának érdekében. Emlékeztettek arra, hogy februárban az élelmiszerár-emelés meghaladta a 7 százalékot, ami jelentős teher a magyar lakosság, különösen a családok és nyugdíjasok számára, elfogadhatatlan, sőt felháborító. Az önkéntes árcsökkentés nem bizonyult eredményesnek, ezért hétfőtől életbe lép a kormány komplex lépéssorozatának második intézkedése: 30 alapvető élelmiszer-kategória esetében 10 százalékos profitplafont vezetnek be. A kijelölt termékkategóriákban az árrés nem emelkedhet az eddig alkalmazott (januári átlag) fölé, ahol pedig 10 százalék feletti az árrés, ott azt az alá kell csökkenteni. Az intézkedés több száz termék árának érdemi csökkenését hozhatja magával, amennyiben a kereskedelmi szereplők tisztességesen betartják az árréskorlátozást, úgy összességében ennél a 30 élelmiszer-kategóriánál több mint 10 százalékos árcsökkenés lehet, ami érdemi segítséget jelent a családok és az élelmiszerár-emelkedésnek leginkább kitett nyugdíjasok számára – részletezte a minisztérium.
A kormány egyértelmű és határozott célja az indokolatlan, profithajhász élelmiszerár-emelés letörése, ennek érdekében a kereskedelmi szereplőktől elvárja, hogy tartsák be az árréskorlátozást, a beszállítóktól pedig azt, hogy tartózkodjanak az árak emelésétől – írták.
Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatorna reggeli adásában elmondta, az intézkedésre azért volt szükség, mert januártól ismét emelkedni kezdtek az élelmiszerárak, leginkább azoknál az alapvető termékeknél, amelyekből a legtöbbet vásárolnak a háztartások.
Példákat sorolva elmondta, a kiskereskedelmi láncok a beszerzési áraikra a tejföl esetében 129 százalékos, a joghurtoknál 70-80 százalékos, a tojásnál 38 százalékos haszonrést alkalmaztak, ami túlzó és indokolatlan. A kormány a kiskereskedelmi láncokat önkéntes árcsökkentésre kérte, de a beérkező ajánlatok nem feleltek meg a kormány várakozásának, és nem vezettek volna az árak érzékelhető csökkenéséhez – mondta.
„Nem fogjuk megengedni, hogy azt a pluszforrást, amit az szja-mentesség kiterjesztésével vagy a 13. havi nyugdíjjal odaadunk a családoknak és a nyugdíjasoknak, azt elvigye a kereskedelemi láncok profitja” – fogalmazott az államtitkár.
Az évi legalább egymilliárd forintos éves árbevétellel rendelkező vállalkozásokra kiterjesztett árrésstop május végéig marad érvényben, de ha szükséges, akkor a kormány fenntartja az intézkedést ezt követően is – jegyezte meg.
A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! adásában Zsigó Róbert elmondta: a hatósági intézkedéssel a magyar kormány nincs egyedül. Európa más országaiban – Horvátországban, Görögországban, Romániában, Észak-Macedóniában – is hasonló lépéseket vezettek be.
A hétfőn életbe lépett profitplafontól a kormány azt várja, hogy az intézkedésbe bevont 30 alapvető élelmiszer-kategóriában az árak átlag tíz százalékkal csökkennek – jelentette be hétfőn Facebook-oldalán az államtitkár.

Nyitókép: Fotó: MTI