2025. április 3., csütörtök

Nemzetközi elfogatóparancs Dodik ellen

Veszélybe került-e az Izraelben tartózkodó entitáselnök szabadsága?

A Bosznia-Hercegovinai Bíróság nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke és Nenad Stevandić, a szerb entitás képviselőházának elnöke ellen – jelentette tegnap a közszolgálati BHRT. Ezt megelőzően bíróság megkapta a boszniai ügyészség javaslatát, hogy Dodik és Stevandić ellen nemzetközi elfogatóparancsot adjon ki – számoltak be a szarajevói hírforrások. Azzal az indoklással látták el a kérelmet, hogy a Szerb Köztársaságban betöltött magas pozícióikat kihasználva, a törvényben előírt határellenőrzési eljárásokat megkerülve, átlépték az államhatárt és elhagyták Bosznia-Hercegovinát.

– Az egyik gyanúsított, Milorad Dodik jelenleg Izraelben tartózkodik, míg a másik gyanúsított, Stevandić, a törvényben előírt ellenőrzéseket megkerülve 2025. március 18-án még vissza is tért Bosznia-Hercegovina területére, mindez pedig arra utal, hogy bármely pillanatban külföldön tartózkodhatnak következmények nélkül – állt a bíróság közleményében.

A bíróság megjegyzése szerint az elfogatóparancs kiadása az Interpol központi irodájának hatáskörébe tartozik. Az Interpol szarajevói irodája már bevitte a nemzetközi elfogatóparancsot a rendszerbe, jelenleg az Europol lyoni Főtitkárságának megerősítésére várnak – tudatta tegnap délután a szerbiai közszolgálati televízió. Az államok nem járhatnak el az elfogatóparancs alapján, amíg Lyon hivatalosan nem hagyja jóvá annak kibocsátását – jegyezte meg.

Az elfogatóparancs kiadását követően tegnap délután Ivica Dačić ügyvezető belügyminiszter közölte, az Interpol belgrádi irodája tiltakozó jegyzéket küldött az Interpol főtitkárságának, emlékeztetve arra, hogy Dodik és Stevandić is szerbiai állampolgárok, így jogában áll Szerbiának állást foglalni az ügyben. Dačić kifejtette, az elfogatóparancs ellentétben áll az Interpol statútumának 3. cikkével, mely kimondja, hogy szigorúan tilos bármilyen tevékenység vagy beavatkozás olyan kérdésekben és esetekben, amelyeknek politikai, katonai, vallási, illetve faji háttere van. A belügyi tárcavezető közölte, hogy az Interpol megerősítette, megkapta a szerbiai tiltakozást és figyelembe veszi azt a végleges döntés meghozásának pillanatában.

Mint ismeretes, február végén a Bosznia-Hercegovinai Bíróság bűnösnek mondta ki Milorad Dodikot, mert nem hajtotta végre Christian Schmidt, a bosznia-hercegovinai nemzetközi főképviselő határozatait – egy év börtönbüntetésre ítélte, valamint hat évre eltiltotta a politikai tisztségtől a politikust. Szerbia elítélte a bírósági döntést, Dodik pedig azonnal bejelentette, hogy a boszniai szerb entitás új saját alkotmányt készít elő, melyben már államként definiálja magát, s mint mondta, az új alaptörvény értelmében az entitás visszaveszi a daytoni békeszerződésbe foglalt, szerinte közben eltulajdonított jogokat is. Az entitás parlamentje közben elfogadta az alkotmány tervezetét, s közvitára bocsátotta azt. Március közepén a bosznia-hercegovinai ügyészség parancsot adott ki a rendőrségnek Dodik, valamint Radovan Višković kormányfő és a fentebb már említett Stevandić őrizetbe vételére. Az ügyészség az alkotmányos rend megsértésének bűntettével terheli őket. Mivel nem történt meg az őrizetbe vétel, most nemzetközi elfogatóparancsot is kiadtak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Radovan Višković, Milorad Dodik és Nenad Stevandić egy korábbi sajtótájékoztatón (A Beta archív felvétele)