2025. április 15., kedd

Zarándokhellyé válhat Kossuth szülőháza

Kossuth Lajos szülőházának és a Fiumei úti sírkertben lévő mauzóleumának bárhol a nagyvilágban élő szabadságszerető magyar számára zarándokhellyé kell válnia, ahol életében legalább egyszer tiszteletét teszi – jelentette ki az Országgyűlés elnöke a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Monokon, a felújított Kossuth-emlékház és annak új, állandó kiállításának átadóünnepségén. Kövér László úgy fogalmazott: 1848 nemzedéke hétköznapi polgárokból történelmi hősöket, feudális társadalomból modern nemzetet és birodalmi alávetettségből független magyar államot teremtett. Szerinte a reformkor és a forradalom legjobbjai közül sokan sokat tettek ezen célok eléréséért, ám senki nem tett többet, mint Kossuth Lajos, a XIX. századi nemzeti reálpolitika megalapítója.

A házelnök elmondta: Kossuth nemcsak azt tette meg, amit lehetett, hanem azt is, amit kellett. Visszaadta a magyarság hitét abban, hogy 300 év után képes megcselekedni, amit kell, s nem csak azt, amit lehet.

Kövér emlékeztetett: önálló magyar fizetőeszköz, cselekvőképes közhatalom és harcképes honvédség megteremtése volt a cél 1848-ban. Legitim és cselekvőképes magyar közhatalom nélkül ugyanis nincs önálló magyar közpénz, pénzügyi háttér nélkül pedig nincs magyar haderő. Pénz és haderő hiányában viszont nem cselekvőképes és nem életképes a magyar közhatalom, azaz a felelős kormány.

Az Országgyűlés elnöke rámutatott: úgy tarthatjuk nyitva a jövendő ajtaját, ha Kossuthnak és nemzedékékének példájából hitet és erőt merítve, a nemzeti realizmus jegyében továbbmegyünk azon az úton, amelyen 2010-ben elindultunk. Felidézte: akkor helyre kellett állítani a magyar állam cselekvőképességét. Utána, 2011-ben új alaptörvényt kellett alkotni az állam újjáépítéséhez és a nemzet megerősítéséhez. Négy évvel később meg kellett állítani az országra zúduló és a társadalmat veszélyeztető illegális migrációt, 2022-ben pedig távol kellett tartani Magyarországot egy idegen háborútól.

Hozzáfűzte: immár másfél évtizede a kossuthi reálpolitika jegyében állunk ellen egy új, most épp brüsszeli központú birodalom agresszív hódoltatási törekvéseinek.

L. Simon László, a felújítás vezetője és a kiállítás művészeti kurátora az avatóünnepségen elmondta, hogy a Kossuth-emlékházat az államférfi szülőházában 1949-ben nyitották meg. A kiállítással kapcsolatban megjegyezte: a korábbihoz képest négy teremmel bővült. Kifejtette: a beruházás 107,5 millió forintból (262 ezer euróból) valósult meg.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Kövér László házelnök beszédet mond a felújított Kossuth-emlékház átadásán Monokon (Fotó: MTI)